1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денешното мени (за бебиња до 1 година)

Дискусија во 'Бебе' започната од girl1985, 9 август 2012.

  1. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас овошјето го давам со овесни снегулки или една бисквита од оние од Хип и досега така ми поминува. Чоколадо не би дала нина една година, батали шеќери. И плус бидодала не само заради алерија туку благо на деца после 18 часот не се дава дури ни кога се поголеми зошто создава хиперактивност и лош сон.


    Нашето вчерашно мени:

    Појадок:
    Круша, праска и една бисквита
    Ручек:
    Телешко, брокула, блитва и боранија.
    Вечера:
    Пченка со овошје ( на Хип )

    8 месеци и три недели
     
    На joy1 и leona83 им се допаѓа ова.
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Za alergii mozat da se javat i kasni reakcii, nema vrska dali ke mu dades nesto na bebus sabajle ili porucek. I jas i imam dadeno da blize cokolado i toa ritter sport, i koga bevme mk i dadov da liznuva od atlantis bonbonerite. Ima probano i dinja, a sega pred nekoj den.i sirenje i dadov, pa fala Bogu se e vo red. Ako deteto e alergicno na nesto, ke bide i na 6, 7,10 meseci. Jas ne ja gledam i rastam kerka mi po internet, po knigi i po nekoj protokol, tuku kako mi kazuva mojata intuicija i majcinski instinkt. Poznavam majki sto na decata im davat kasi od dva ipol meseci, i toa smoki i jogurt i cokolada. Pa cuval Gospod zdravi i pravi i porasnati im se. Cokolina vo mlekata im stavat, cokolada jadat i smoki. I tie se majki i tie im posakuvaat dobro na decata. Vo vestackite mleka kojznae sto ima, zatoa e i vestacko. Vo kasite na hipp, bebevita... kojznae sto ima za da bidat vkusni da gi jadat. Kerkami domasnata tikva ne ja saka,a e 100% prirodna, a kupenata i e vkusna. Isto i domasna.kasa od morkov i kompir ne.i e slatka, a kupena ja saka. Taka da smetam deka sekoj znae kako treba da si go raste deteto. I.jas za nekoj mesec ke i davam cokolado, najverojatno kinder,oti tuka nema zivotinsko carstvo. Site deca rastat.so smoki i so sokcinja.i so cokolada, i nie sme rasteni taka, samo sto nie sme pomoderni majki sega :)
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.812
    Пол:
    Женски
    Девојче ке те негирам.На два и пол месеци бебешкиот желудник не е развиен доволно за да обработи таква храна.Оние што дале смоки на два месеци не дека мислат добро на бебето туку се неинформирани.И да,алергијата може да ја има на 4 месеци а на 10 не,затоа што бебето постепено стекнува имунитет .Керками се нафрлаше до годината на праска.После тоа престана.
    И фала богу што постојат книги .И самите доктори учеле од нив.А и они советуваат пред 5 месеци да не се почнува со дохрана.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Малку оф топик, ама многу се иритирам на примери како ние сме растеле, или нашите родители, или како некои други деца растеле со нездрава храна па еве ништо не им е. Ништо не им е во моментот, но знаеме ли како ќе бидат на повозрасни години? Со здрава исхрана се добива добро здравје, поинаку неможе да биде. Еве пример, семејството на мојот татко, баба ми и дедо ми си доживеаа длабока старост, татко ми биле 7 деца, само една тетка ми е сега од сите нив жива. Никој не живееше после 60 години освен теткава. Зошто, се прашувам? И исто све што правеле старите не значи дека е добро. Порано и за да бидат мирни бебињата им мачкале афионово млеко на устата, па не значи дека и ние сега треба да им ставаме. И јас сум за природно и бабини лекови, ама кога нешто не чини, не чини. И во првите години од животот додека можам да контролирам што ќе ми јаде детето, е тоа нема да бидат чоколади и смоки. Мојот е сега 5 години, и знам дека кога ќе отиде кај свекор ми и свекрва ми ќе јаде глупости, ама тоа е инцидентно. Не дека јас не му давам чоколатце или смоки, давам ама многу ретко. Добрите навики за исхрана се учат уште додека се мали. И утре кога ќе порасне, тие навики ќе му останат. Хранете си ги здраво децата, со тоа им подарувате здравје!
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Да, отидовме надвор од темата. Само едно ќе кажам: информираноста е основа на се, па и на воведувањето на храна. Исто и јас, додека можам да контролирам што јаде ќе го правам тоа, иако е се потешко посебно кога одиме на родендени, сите јадат грицки, јаде и син ми. Сепак не осудувам никого, можам само совет да дадам.

    А сега за темата:
    Скоро 6.5 месеци е бебчето мое, цица кога сака, колку сака.
    - околу 9.30 овошна каша, конкретно денес праска;
    - околу 16 часот зеленчукова ( денес компирче со малку брокула).
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    ... cicanje
    13 casot kasa od morkov i jabolka
    ... cicanje
    17 casot kasa od kruska
    ... cicanje

    Ps. Poleka pocnavme da gi jademe domasnite kasi. :clap:
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Да се приклучам во дискусијата :)
    Во однос на алергијата се согласувам дека не треба да се даде нова намирница попладне, за да можеме ако има алергиска реакција веднаш да реагираме. Истово ова правило би требало да важи и за време на викендите, значи преку викенд да се избегнува давање на нови продукти.
    Инаку алергиите не се до крај истражувани и за нив реално малку се знае.
    Ако денеска не сме алергични на одреден продукт, не значи дека нема да бидеме и за месец, два, три, година, пет..
    Од друга страна пак ако сме алергични на некој продукт веќе подолг период, на истиот тој продукт можеме да не реагираме за месец, два, три, година, пет.. Организмот да стекне имунитет..
    Со продуктите кои се сметаат за алергени, па и со се ново кое им го даваме на бебињата треба да внимаваме.
    Еве на пр. сестра ми е алергична на јагоди ПОВРЕМЕНО. Кога е сезона на јагоди, пробува една - две јагоди и чека саат - два да види дали има алергија. Ако нема, тогаш јаде, ако појави алергија превзема мерки.
    Понекогаш организмот не и реагира, понекогаш и реагира..
    Затоа и погоре пишев алергиите не се докрај истражувани и за нив навистина малку се знае, реакциите знаат да бидат страшни, од благо нафрлување по кожата, до гушење!

    За тоа како мајките се грижат за своите деца во однос на исхраната не би сакала да судам, но ќе кажам само свое мислење.
    Се што содржи шеќер колку можам ќе одложувам.. реално, мислам дека имаме широка палета на природни засладувачи. Треба само да ја разбудиме фантазијата во нас! :)
    И јас не сум за тоа да се раководиме по шеми, табели, интернет и сл. и да го пратиме нашиот инстинкт.
    Но од друга страна (за себе ќе кажам) да не беше овој интернет и да ги слушав постарите генерации од прв ден на бебето ќе му давав прашок, место мајчино млеко.. И моето дете ќе беше живо и здраво.. Но прерано ќе ја изгубевме поврзаноста, ќе му ги скратев сите најкорисни за него хранливи материи, за антителата кои преку мене ги добива да не зборувам, за останатите безброј придобивки исто така..
    Ова со мајчиното млеко е само еден од стотиците корисни информации кои на интернет ги научив и никаде на друго место!

    Јас со растењето на син ми се надевам дека ќе го променам и својот начин на исхрана, искрено и се стремам кон тоа.. Сакам да го научам да ја сака здравата храна, а ако истата ја приготвувам за него, ќе ја приготвувам и за себе.. :)
    Секако дека не планирам да го лишам од слатките задоволства, но се во свое време.. Животот е пред него, секако ќе вкуси се!
    Нашето денешно мени!
    * Доење кога сака, колку сака!

    - 09:30 - Доење
    - 11:00 - Каша/ Пола јаболко, една круша, една банана
    (И јас веќе не гледам грамажа, ниту бројам залаци, оставам да јаде колку сака)

    * Доење кога сака, колку сака!
    * Меѓу оброци парче круша во хранилка со мрежичка!

    - 13:30 - Доење
    - 15:00 - Каша/ Едно јаболко и две морковчиња

    (На полни 6 месеци почнуваме со зеленчук) Едвај чекам!
     
    На joy1, leona83 и ddevojce им се допаѓа ова.
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Не да има и ТОА КАКО ИМА ВРСКА ИСХРАНАТА ПА УшТЕ НА ОВИЕ МЕСЕЦИ.
    Пример од роднина на бебе од 5месеци нагоре до две три години мајката му даваше секој ден месо и тоа два три пати на бебето/детето и сега девојчево е 5когинки има вишок кг и кога трча се преморува премногу значи со мали затрчувања и му е најдено триоидна жлезда поради многу благи и месни производи.
    Среќа сега е сменета таа исхрана и се е во ред,до некаде е виновна мајката ама и не бидејки малата не јадела ништо без да има месни производи во јадењето(можеби требале да внимавате од првите месеци како се храни па така да има ред натака.


    08ч 120мл млеко
    10ч овошна
    11-30 50мл млеко
    14+ч тиквица со малце пилешко
    16ч околу 80мл млеко
    18ч бисквити
    20чјаболко
    22ч 120мл млеко

    Млеко ми пие овие денови толку,пред некое време.пред спиење и наутро пиеше од 150 до 180-се надевам се е ок или можиби оти си пие доволно и во денот.
     
  9. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    pa dobro zosto togas ako e tolku stetno ednas nedelno kasa na baza na cokolado se proizvedeni hipp kasite mislam pisuva na niv od 8 meseci od tie sto se so cokolado, i toa gi imaat provereno inspektori, zdravstveni organizacii dur da izlezat vo prodazba, kako i da e i jas sum protiv vestacki raboti ama edna kocka cokolado vo nedelata vo kombinacija so ovosje ne skodi do toj stepen da se kreva tolku golema galama, ovde procitav menia na nekolku mamicki sto veke davaat cokolado vo 8 meseci za niv reakcija nemase pa si rekov da pocnam da nudam....dr me interesira od koga se voveduvaat uzinki vo ishranata i spored vas sto se dava za uzinka koga veke slatki namirnici ne se davaat, ovosni kasi imame kako obrok, i uzinka li ke e ovosje??? isto me interesira za kravjo mleko od koga se voveduva zaradi griz sakam da pocnam da mu davam , majcino nemam do tolku bebus me iscicuva
     
  10. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Јас на 6 месеци и давам по една или две коцки од Животинско царство. Неколку пати до сега. Не е тоа ништо страшно. Со ќерка ми, со кравјо млеко, почнав сега откако наполни 6 месеци а со син ми од 2,5 месеци (за син ми беше препорачано од педијатар, а за ќерка ми на своја рака) Муабетот ми е дека нема ништо страшно. Син ми на 8 месеци јадеше комплетно се што јадевме и ние па супер здрави му се и бубрезите и црниот дроб и се е ок + има помала тежина од потребното.
    Има еден стар педијатар кој веќе долго време е под пензија и според него, самото дете ќе покаже реакција на одредена храна ако не е спремно за истата. Еве на пример син ми не реагираше негативно на ни една храна а ќерка ми пак и од кашичките од јаболко повраќа и плаче. Мислам дека уште долго време нема да јаде со нас. Докторов вели дека после 6 месеци може да јаде се што не му пречи, освен некои јаки алергенси како јагоди, лимон, лешници.... А ако гледаме на кашичките од Хип, тогаш идаме до голема збрка. Има кашички од јагоди за 7месеци и шпагети болоњезе за 4 месеци :^)
     
  11. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    а што сакате производителите да напишат на теглата или амбалажата-не давајте пред година?!
    нивна цел е да продадат тоа што произвеле а наше е дали ке дадеме или не...и не ми е јасно му дадов и ништо не му е...а што треба да му биде?!
    затоа сме мајки треба да се грижиме за здравјето на децата и придржуваме до некои возрасни граници за воведуванје на одредени продукти особено во првата година од животот.сега се става темелот на здравјето .
    и да не бидам погрешно сфатена.не сум од оние мајки кои не прават исклучоци или слепо се придржуваат до некои правила на храненје.сум дала и некоја смока и чоколадо,давам лепче макнато во нашите манџи...ама основата е храна специјално направена за бебето,со многу свеж зеленчук и овошје.
     
  12. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Значи мајки ве читам редовно и имам една забелешка. Како со душа да се чека некој да напише дека на бебето дал чоколадо, смоки, кравјо млеко од порана возраст и одма се почнува со коментари.

    Не дека јас сум за/против нешто, секоја нека си одлучува за своето ако сака некоја и грав нека даде на 5 мес. Мислам дека е јасно како ден дека чоколадото е штетно, но не толку колку што го направивте вие. Јас од 6 мес. давам по цело животинско СЕКОЈ ден и сега што?! Според вас сум лоша мајка која свесно сака да му наштети на детето? Впрочем чоколадото и за возрасни е штетно.

    И на неколку пати имам прочитано дека вашите деца на родендени јадат грицки и ова она бидејќи и другите деца јаделе и тоа имало на маса.
    Значи читам и се чудам. На дете од 5-6 години да му забраните да јаде грицки т.е. да не му купите дома смоки или чипс или чоколадо тоа сакате да кажете?! Дека децата грицки јадат само на родендени ?! Не ми е сватливо навистина.
    Никоја не цитирам, можеби некоја ќе се пронајде и навреди од мене јас се извинувам ако несвесно тоа ќе го направам ама морав да напишам.

    Не дека сум против здрава исхрана посебно за бебиња и деца, но не сум и според тоа да се хранат според нутриционист и слично. Јас давам житарици, месо, овошје и зеленчук и сеуште го дојам син ми, но давам и чоколадо и смоки и не сум против тоа, се додека не заменува оброк. :)
     
    На butterfly.mk, snegulkata, gelkaa и 2 други им се допаѓа ова.
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Bez nekoj da se navredi i slicno, ama tuka na forumot site sme sovrseni, ama porano ili pokasno site ke dademe smoka ili cokolado. Koga nie jademe, kerka mi stalno ne gleda vo usta, i sega koga jas jadam nesto nema li da mu dadam na toa dete da proba. Mene ke mi bide zal i mislam deka grev ke mi se pise ako jas jadam nesto, malata da me gleda i ne i dadam da proba, makar da blizne ili nekoja ronka. Pak ke kazam i kasite na hipp se vestacki i imat nekoj zasladuvaci da im bide blacko i soleno (iako pisuva deka se bez sol i seker, i kojznae sto ima vnatre vo niv za trae kasata vo teglata, toa ne e svezo ovosje.i.zelencuk) Aj neka stoi ispasirana sveza jabolka ili morkov vo tegla edna godina. Ako treba da gi hranime decata zdravo togas ajde da ne davame kupeni kasi, ni biskviti, ni cokolada ni smoki.
    Da se redaktiram,.po greska te citirav.
     
    На girl-miri и guguence им се допаѓа ова.
  14. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Worried tocno e deka proizvoditellot saka da si naprai profit no dokolku e stetno.za taa voztast sto e navedena na kasickata nema da se pusti vo prodazba, I ako veke pravime analizi vo denesno vreme se e vestacko I stetno, zatoa I nema zdravje kaj lugeto... Devojce I moevo nekni jadev oriz so morkovce I zacini pecen vo furna I me gledase miloto, vo nekolku navrati mu davam da vkusi od jadenjeto moe gledam strv go fajka, nisto ne mu e od edno zrno oriz ili kapka...
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas i bev spremila pred desetina dena vareno orizce so kiselo mleko, ama se mrstese radi k.mleko i ne jadese. treba da i ponudam so nesto drugo. Denovive ke napraam polneti tikvicki so oriz i ke i dadam da jade. Da gi prifati osnovnite namirnici ke i davam od toa sto gotvam za nas. Sekako ovojse i zelencuk svezi. Taman da napolnime 7, 7.5 meseci ke vovedam i tret obrok.
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Dona jas pisav za rodendenite:) ama mislev za 1 god. stari deca, sekako ne od 5-6. Se sto ne e preterano ne e strasno, ama cipsovi i sl. do odreden period ne opravduvam. I taka ne znaeme sto jademe demek i od pazar koga ke kupime-se e koj znae kolku prskano.
    Sorry za lat.
     
  17. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Леона да ти напиша, но не се однесува на тебе, бидејќи реков дека имам прочитано и други мајки кои истото го рекле за поголеми деца, а и сум сведок на еден таков случај каде мајката не му дозволи на детето пред други 4-5 деца да земе ресана од маса.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Denesno meni
    10h mlecna kasa od hipp so edna kocka cokolado zivotinsko carstvo, veke tret den davam nemame reakcija fala bogu od sega natamu ednas nedelno ke nudam kocka cokolado...
    15h rucek, brokula + blitva+ kompir, so malku celer i laz. maslinov zejtin, si jadese za merak...
    19h kruska + banana+ dve laz. melena plazma

    Izmegu obroci cicanje
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    ... cicanje
    13 Casot pasirana banana
    ... cicanje
    18 Casot kasa od kruska
    ... cicanje
     
  20. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    07:00 Доење
    11:00 фрутолино околу 200 гр.
    14:00 Не цврсто сварена жолчка со павлака и лебче
    17:30 Каша од јаболко со ориз
    18:30 Животинско
    20:00 Овошен јогурт од кајсија
    21:30 Житна каша од хип 200 гр.
    23:00 Доење