1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што користите за отстранување на шминката?

Дискусија во 'Лице' започната од Melanie, 20 февруари 2010.

  1. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Девојки како сте задоволни од Неутрогена гел за миење лице, пишува дека е гел - пилинг кој може два пати на ден да се користи. Нели ја суши кожата, и дали ја отстранува шминката добро, два пати да се мие лице со пилинг некако шубе ми е или пак не е толку јак, има ли некој искуство да сподели :wasntme: ?
     
  2. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.215
    Пол:
    Женски
    Ако е таа неутрогена што ја користи братми, ама он ја користи за мозолчиња, му ја препорача дерматолог. се користи за миење на лице и како маска, ама јас знам дека е за мозолчиња. не за отстранување шминка, нз сепак можеш да си прашаш во аптека најубаво ќе ти објаснат :)
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  3. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    И јас досега го користев овој лосион за отстранување на шминката. Вчера ја забележав мицералната вода од Гарниер, па ќе пробам сега и со неа, гледам добри критики сте напишале за неа. А и економично пакување е, прилично е големо пакувањето за 289 денари...
    Искуство ќе споделам подоцна :wasntme:
     
  4. le.dentiste

    le.dentiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    542
    Пол:
    Женски
    Веќе месец дена користам мешавина од ладно цедено маслиново масло и дестилирана вода. Растворот го чувам во пластично шишенце па пред употреба убаво мешам, ставам на памук од тие пошироките за вадење шминка и на крај користам гел за миење лице.

    Нормално после ова ставам крема и тоа е тоа. Имам комбинирана кожа и можам да кажам дека сум задоволна од растворот а згора на се...ем природно ем економично. :) :hai:
     
  5. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Дали овој призвод го има кај нас и каде?
     

    Прикачени фајлови:

  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.036
    Пол:
    Женски

    Провери во космо или еликсир , би требало да го има
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Што мислите дали е добро да ја отстранувам шминката со Бекутан влажни марамчиња?
    И дали е добро да се отстранува маскарата со влажни марамчиња?
    Не знаев со што да ја бришам, а со влажни марамчиња многу ми паѓаа трепките.
     
  8. goddess1337

    goddess1337 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Да, можеш да ја отстрануваш со влажни, па потоа можеш со некој лосион за лице па хидратантна крема. Јас ја отстранувам на овој начин :) И маскарата со влажни ја отстранувам само што мене не ми паѓаат трепките. Tip: фати ги трепките со влажно марамче и триј ги. ;)
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Голема грешка ќе направиш ако ја вадиш со влажни марамчиња. Бекутан не се наменети за лице. Конкретно ( нека ме поправи некој ако грешам). Најубаво со лосион за остранување на лице, а и со топла вода. А после негувај си го лицето со креми.
     
    На softy1, mims-89 и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
  10. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    За шминката од очите има многу опции. Ќе ти ги пишам оние поефтините бидејќи секогаш е подобро прво да пробаш дали ќе ти одговара нешто без да мора да потрошиш премногу па потоа да продолжиш со варијанти кои ти сакаш.
    Bалеа отстрануваш на шминка од очи. Во целосно сино пакување е за неводоотпорна шминка. Можеби треба да ставиш малку повеќе но подобро отстранува ако го измешаш со неколку капки вода на истото памуче на кое ќе ставиш од отстранувачот.
    Друга варијанта е Alverde отстранувачот на база на невен кој мислам дека сега е на акција - поголема количина по цена на стандардното пакување. Од овој сум забележала дека ме печат очите па прекинав да го користам. Не беше нешто посебно добар, но за секој е различно.
    Овие се тие кои ги имам користено од претходно, зошто моментално користам природни алтернативи.

    За отстранување на шминката од лице има многу лосиони за лице. Единствено да внимаваш на тоа за каков вид на кожа се (млада, позрела, сува, мрсна) и одбери си онаков според тоа каква е твојата.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mia993

    mia993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    140
    Јанг Дерм влажни марамици.Одлични се :inlove: :) :)
     
    На PinkDramaQueen му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Мене очите ме печат скоро од сите отстранувачи за шминка на очи, што не пробав од најефтино до најскапо и ништо не ми помогна. На крај почнав да си ги чистам со масло, какво имам во моментот такво. Правам раствор во посебно шишенце со масло и малку вода да не биде ептен само со масло и одлично се вади секаква маскара, дури и водоотпона. Пробајте. Вака може и целото лице да се чисти само незнам колку е е фтикасно и колку длабински би исчистило.
     
    На OmniaVanitas и SV1911 им се допаѓа ова.
  13. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Почнав со мицеларна вода на Гарниер, убаво ми ја вади целата шминка, и од очите исто така. Нема пецкање, нема ништо, само вода :)
    Задоволна сум. Јас потоа пак го мијам лицето со гел, па понатаму и остали ритуали, ама битно ми е шминката со нешто конкретно да ја отстранам.
     
  14. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Пробав без сапун ама не бива.Прво со Дав сапун(само јас си го употребувам),па млеко за вадење шминка и крема.Ако ми е исфрлено нешто и Дермогал лосион ама не редовно.
     
  15. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Прво ја отстранувам шминката со бекутан влажни марамици, па го мијам лицето со топла вода, и на крај ставам тоник, за да излезе се тоа што само со марамици не се отстранува.
     
  16. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    http://www.dm.de/linkableblob/de_homepa ... 7018679000


    Ги купив овие влажни марамчиња и задоволна сум :) Прво го чистам лицето со нив, потоа го мијам со гел за лице ( моментално од Авон), потоа тоник за лице ( Биотен) и на крај хидратантна крема за лице, најзадоволна сум од кремите од Афродита :)
     
  17. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Мојата постапка е следна:

    Прво ги чистам очите, па после лицето, со отстранувач за шминка на Авон. Ако во моментот го немам, шминката ја чистам со влажни марамчиња.
    После тоа го мијам лицето со сапун и вода и ставам крем.
     
  18. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Кој производ е за вадење шминка за чувствителни очи? До сега од сите ме печат и ми солзат очите...
     
  19. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    :D
     

    Прикачени фајлови:

    • download (3).jpg
      download (3).jpg
      Големина на фајлот:
      4,4 KB
      Прегледи:
      26
  20. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Само маскарата ја вадам со влажни марамици (бебешки) дека најбрзо вршат работа. За останатата шминка го користам гел - кремов за чистење лице. Прво поминувам со памук, па после го мијам лицето со гел против мрсење и готова сум. Уствари и не ставам многу шминка од причина што сум голема мрза за после тоа да ја вадам, а спиење со неа не доаѓа во обзир. :D
    [​IMG]