1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Да.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. autumnlover

    autumnlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Имам 16 години и имав редовна менструација од 13 години.Пред година време решив да се ставам на диета и почнав со интензивно вежбање и при губење на 6 килограми за четири месеци целосно ја изгубив и менструацијата.Веќе 9 месеци истото.Пробав со пиење на хормонски апчиња Примолут Нур (со препорака од гинеколог) ама ништо.Дали на некоја од вас и се има случено истото и некој совет околу тоа.... ? :(
     
  3. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    ми тече нешто два дена по ред како кафеаво но немам сеуште крв? од што може да е? дали може од кондоми да е ова.. или некој вирус? и ненормално ме боли стомакот, а никогаш не ме болел вака пред добивање,..
     
  4. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Епа најверојатно деновиве ќе добиеш. А што те боли повеќе од вообичаено нема врска, не може секогаш да е исто. :)
     
  5. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Zdravo na site,pak jas..so mojata makicka :D Denovive mnogu panichev zosto uste neam dobieno i napraviv test za bremenost posle 13 dena od "KRITICNIOT ODNOS" mada jas taka samo sum mislela,testot negativen beshe mi pomina panikata nekoe vreme no sea pak pocna strav da me fakja,imav golemi bolki vo stomakot no nemav krv.. Cekam uste,no nema.. Se plasham pak... Of kje si umram :worried: izvinete za fondot od mob sum..
     
  6. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Zdravo na site,pak jas..so mojata makicka :D Denovive mnogu panichev zosto uste neam dobieno i napraviv test za bremenost posle 13 dena od "KRITICNIOT ODNOS" mada jas taka samo sum mislela,testot negativen beshe mi pomina panikata nekoe vreme no sea pak pocna strav da me fakja,imav golemi bolki vo stomakot no nemav krv.. Cekam uste,no nema.. Se plasham pak... Of kje si umram :worried: izvinete za fondot od mob sum..
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Тоа се нормални болки. Мислам дека кога најмалку очекуваш ќе добиеш.
     
  8. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    Добивам еднаш во 3-4 месеци.Мајка ми вели дека на некоја нејзина колешка и ќерката кога имала 13 години добивала така еднаш во 4 месеци.Имам 13 години.Последен пат добив во јули.Мајками разговараше со докторката таа рече дека е нормално.Дали е нормално што во годината добивам 4-5 пати ? На 12 добив првпат во јануари.И тогаш си имав нормално во цела годинина само еден месец ми доцнеше и во 1 месец ми дојде 2 пати.Ама ова сега стрварно незнам што да правам.Ми дојде во јуни имав и во јули и ете сега 2 месеци немам.и си знам дека ќе добијам следниот месец па не се плашам толку.Прашањето ми е.Дали на сите на 13-14 години е така ?
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    кај сите
    Не кај сите, ама почесто не се грижи.
     
  10. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Дали лошењето може да е симптом на ПМС? премногу осеќам лошење... или може да ми е од вежби за стомачни...
     
  11. ProudDirectioner69

    ProudDirectioner69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Koga ke dobijam, imam jaki bolki vo nozete i stomakot! Kakva vrska imaat nozete i stomakot?? Dali e povrzan nekoj nerv ili... ili e sosema nesto drugo vo prasanje? :^)
     
  12. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Мене кога ми доаѓа, болката ми почнува од половината (значи не можам да се наведнам), потоа стомакот ме боли и нозете ме болат и ме трнат. Напиј се парацетамол да ти ги опушти мускулите и замоткај ги нозете во ќебе да ги стоплиш. Ќе ти се смири болката. Позз
     
  13. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Во последниве неколку месеци ми се премети менструацијата целосно.
    Бев на гинеколог, ме препрати да направам ехо на матка и jаjници и испитувања на неколку хормони. Се е во ред освен пролактинот коj ми е малку покачен. Сакав да прашам, дали поради ова имам циклус на секои две недели?
     
  14. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    Колку години си ?
     
  15. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    23.
     
  16. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Еве и јасдобив и првпат осеќам болка во нозете... Валјда нормално е не се плаши ;) :*
     
  17. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Со покачен пролактин може да се има по ретки менструации не почести.
    Хиперпролактинемијата кај жена може да се манифестира со следните симптоми: појава на млеко во градите (галактореја), неуредни менструални циклуси: ретки менструации (олигоменореја), комплетно отсуство на менструација (аменореја) и неплодност.
    Причини за покачен пролактин: Најчести состојби што доведуваат до хиперпролактинемија се: стрес, траума на граден кош, бубрежна инсуфициенција, хепатална инсуфициенција, намалена функција на тиреоидната жлезда, употребата на некои лекови, особено на тие што дејствуваат на централниот нервен систем и група секретирачки тумори на хипофизата (пролактиноми).

    Лекувањето е најчесто медикаментозно. Само во случаи кога постои секретирачки тумор на хипофиза поголем од 10мм (т.н. макропролактином) доаѓа предвид оперативна или зрачна терапија. И малите тумори на хипофизата - микропролактиноми кои се помали од 10мм, се лекуваат медикаментозно. Од медикаменти се употребуваат лекови што дејствуваат слично на допаминот, кој е природен инхибитор на лачењето на пролактин. Оваа група лекови имаат несакани дејства: мачнина, вртоглавица, пад на притисокот, зголемена потреба за сон. За да се избегнат тие несакани ефекти, дозата постапно се зголемува, а потоа се бара минимална доза на лекот што ќе го одржува нивото на пролактин во нормални граници. Вака дозиран, лекот треба да се зема подолго време за да не се појави повторно хиперпролактинемија. Кај пациентките што се јавиле поради неплодност, лекувањето најчесто трае до постигнување на бременост.
     
    На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Знам дека покачен пролактин значи поретки циклуси и возможна појава на млеко, но тогаш зошто имам циклуси на две недели и тоа прилично обилни... :?:

    Немам никаква повреда, ниту пак сум под стрес, единствено пиев (до пред 3-4 недели) таблети за контрацепција кои ми беа одобрени од гинекологот.

    Деновиве ќе одам на преглед, се надевам дека не е ништо сериозно.

    Ти благодарам на одговорот Pepelaska25.
     
  19. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    А, зошто го поврзуваш тоа со циклусот? Можеби пролактинот не ти е толку покачен за да влијае на циклусот. Јас мислам дека нетреба да го поврзуваш пролактинот со ова, иако мене ова повеќе ми личи на крварење отколку на менструален циклус. Јас мислам дека треба да се сконцентрираш на матката и јајниците.
     
  20. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Не поврзувам, туку нагаѓам. :)

    Не е крварење, потполно е исто како и при нормален циклус, со сите симптоми пред и после. Направив ехо на матка и jаjници и наодите се уредни. Како и да е, утре ќе одам на преглед.

    Ти благодарам за одговорите уште еднаш.