1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. frangipani

    frangipani Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    ^ Последен пат кога ја купував јас беше 319ден,во сите ДМ маркети може да ја најдеш :)
     
  2. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Каква е покривноста на Римел Стеј Мат пудрата?
     
  3. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски

    За покривање покрива, ама премногу густа е, права паштета. :D
    Тешка пудра и се собира околу носот,очите и тешко се размачкува , јас ја пробав оти гледам дека многу се задоволни од неа, ама дефинитивно не би ја купила пак.

    Гледам и Derby прашува за неа, за млада кожа тиме плус е подобар избор од оваа.
     
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    ^Што,што?
    Seventeen Long Last пудрата е за сува кожа?
    А јас па се мислам што не ми штима со пудрава.
    Аман бе веќе со овие паметњици по парфимериите,само да продадат па и да лажат мораат. |(
    Ама и јас сум крива и глупа,ем неискусна,ем дете -пудра сама ке сум купувала :@ Другпат со мајка ми под рака и ке си купам тоа што ми треба.

    Туку,каде можам да најдам транспарент камена пудра,и некоја да ми препорачате?И намената на оваа пудра е да го матира лицето,така?
     
  5. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Зависи од типот на кожа, подлогата, начинот на нанесување, количината... мене лично ми се допаѓа римел стеј мат структурата бидејќи е кремаста, а и потоа на некои места ако додадам не се забележува. Тајм плус има слаба покривност и е дефинитивно за сува кожа. Моментално ја користам есенс стеј мат заедно со подлогата и двете во комбинација се супер за мрсна кожа, 9 саати бев искочена и беше скоро иста како кога излегов, а покривноста е средна.
     
  6. Derby

    Derby Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    А во Струмица ја има некаде?Зошто не сум од ск .Мими сега ме предомисли малку.Најдобро да си одам до некоја парфемерија,па од таму нема да ме чуди и со некоја сосем трета пудра да излезам :D
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Да, намената и е да го матира лицето но исто така овозможува и да се фискира течната пудра и да стои подолго.
    Транспарентна камена имаш на Макс Фактор, јас ја имам користено и одлична е само доколку ја нанесуваш со четка за камена пудра, не ти препорачувам да ја нанесуваш со сунѓерчето кое го има во паковањето зашто не е добро, ќе ти се насобере на едно место само ко зациментирана и нема мрдање. Сигурно има на повеќе фирми јас ја имам користено само оваа.
     
  8. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Абе зависи и што барате од пудра, јас не сакам тешки и густи пудри, сафра ме мава од нив. :D А и не барам покривност од пудра.

    Тиме плус е и за комбинирана кожа, како што разбрав Дерби дека на тебе не ти треба некоја покривност туку за изедначување на тенот. Тиме плус не покрива многу ама од друга страна е лесна пудра и за тинејџер сметам дека е поадекватна.
     
  9. Baby.boo

    Baby.boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    IMPALIA е добра пудра и супер покрива :)
     
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    По што го заклучи тоа? Пошто јас немам ставено полоша пудра на лицево. (тука нека се и голден роуз течната во црно пакување и кетрин арли во стаклено)
     
    На koritsaki и buba4e89 им се допаѓа ова.
  11. viviette

    viviette Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Ја користам оваа пудра веќе пола година и сум презадоволна! Ми ја препорача дерматолог, имам комбинирана кожа (на места сува на места масна) и доста чувствителна. Убаво покрива, a не ги затвора порите, долго трае и плус е антибактериска па не ми создава акни. Препорачувам! :)

    [​IMG]
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.196
    Допаѓања:
    2.522
    Колку е? :)
     
  13. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Bourjois flower perfection погуста ли е од Rimmel Stay Matte , оваа вторава е супер за парите ама густичка е, ако на Буржоа не е толку густа да си ја земам, да ја имам ќе се најде :D
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Не , не е густа , по густа е на Римел , пробај ја може тебе ке ти одговара ;) јас лично не бев задоволна
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  15. viviette

    viviette Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Не сум баш сигурна, ама мислам дека е околу 450-500 ден. Ја има во парфимериите Шатци :)
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lolanomnom

    lolanomnom Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    2.324
    [​IMG]
    Еве и јас да ја испофалам пудрава на есте. Дефинитивно најдобро нешто за мрсна кожа, без проблем ми стои цел ден со минимално камена пудра, скоро па како и да немам камена. Многу мала количина е доволна за цело лице, еден слој е доволен да прекрие секакви црвенила. Моментално и немам некој проблем поголем со лицето и супер ми го изедначува тенот. :) Не е воопшто тешка, немам чуство како да имам 100 тона шминка на лице, многу мала количина од неа ставам па затоа се надевам дека ќе ми трае долго. Ја земав на попуст во грчка за 30евра вреди секој цент. Дефинитивно би ја купила пак. Ако сакате квалитетна и добра пудра што се ќе ви покрие и долго ќе ви трае дефинитивно мислам дека вреди да инвестирате. До сега парите што ги имам дадено за обични пудри што не ми одговараат ќе купев 2-3 вакви по редовна цена :lol:
    Едит: се мислев да ја земам ревлон колорстеј место оваа ама сепак за некои 10 евра разлика ова ми беше подобра инвестиција :)
     
    На mims-89, koritsaki и senza.parole им се допаѓа ова.
  17. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    колку е есте во шатци?
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Околу 2900 ден
     
  19. TheTribe

    TheTribe Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2011
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    31

    Во колку нијанси ја има оваа пудра, јас ја најдов само 1(natural) и 2 (beige) и околу 4 евра за 25 мл
     
  20. frangipani

    frangipani Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам која е цената на Ревлон колорстеј,и кај е најефтина пошто гледам дека варираат цените? :)