1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Не знам што ми е ама еве веќе една недела јас имам ужасни болки во желудник, не знам дали се болки бидејќи не сум имала досега никакви симтоми такви, може да се болки ама јас осеќам ко да ме гребе нешто и ми се гади, ми доаѓа да подригнам, ми се дува стомакот од под гради дури и тврд ми е стомакот дури. Доколку е бременост би било навистина прерано, пошто имам уште цела недела до циклус, мислам дека не е бременост. И откако недела дена ме болеше желудник сега ме боли ниско доле јајници и бешика, претпоставувам настинка, е да, од сето тоа внимавање, витамини, минерали, чаеви и здрава храна ја настината, алал да ми е. Решив одам да се лечам хомеопатски, со уринокултурата ке идам кај хомеопатката, да ме среди оти ми се чини се распаѓам веќе. На врв на се и Кандида проклета, ми иде да си препукнам.
    Инаку во врска со тоа односи за време на циклус, и јас месецов така ќе направам, после 3тиот ден ќе го врбувам мм, не дека нему лошо ќе му дојде :lol:
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    јас уште не сум добила. А тестот беше негативен. Веќе почна и нервоза да ме фаќа. Веќе кога нема две цртки бар да си почнам со инсеминација. Нон стоп провееувам дали сум добила.
    Колку што бев кул претходно толку сега се нервирам.
    Знам не е добро, ама ајде контролирај се де?! Ноќеска не сум ни спиела саглам.,
     
    На delvi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    А пиете ли фолна киселина?? Ме советуваат да почнам да пијам бидејќи сакаме да работиме на случајот... :)
     
  4. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.554
    Пол:
    Женски
    се препорачува да се пие пред забременуванје....пиев пред да забременам и со двете деца.
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мене Ме искара докторот зошто не пијам редовно и сега си пијам :lol:
     
  6. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    е како нема да приметиш ако останеш бремена. па кога ќе ти се наближува датумот за добивање ке правиш пауза. а дали знае некој каква е таа тревка дали е таа што мириса на лимон, јас пијам една таква ми рекоа дека е таа. ама не пијам редовно кога ќе ми текне и ми се припие си берам свежа и си варам ја имам во близина.
    за првото дете два месеци се обидувавме така не пиев ништо и потоа дознав за фолната и почнав да ја пијам и по два месеци останав бремена а сега веке ја пијам три и повеќе месеци и си мислам дека нема да останам повторно бремена незнам
     
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Вчера почнав да ги пијам Natural weight prenatal, првата таблета ја испив пред спиење и се разбудив околу еден ипол часот по полноќ со страшни болки во желудникот, потоа болките преминаа само во периодични, желудникот малку се смируваше. Тоа беше таква болка што не можев ниту да повратам, ниту ништо. Ме болеше и во долниот дел на стомакот. Прво помислив да не е од храна, околу четири кога се вратив од работа јадев зелка чорба, потоа приквечер пиев газиран сок. Ама мислам дека не е од тоа, туку дека таблетката требаше да ја испијам со главниот оброк а јас ја испив навечер кога веќе храната била сварена во желудникот.
    Денес ќе испијам уште една таблета, ама со ручекот и ќе проверам дали ќе ми се појават такви болки. Дали имал некој слично искуство со овие таблети, кои се витамински?
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Ау мила исто, со тоа што мене една недела ме боли желудник, вчера прекина малце ме здоболеа јајници, дома кога стигнав пак желудник. И што ли не пробав, сода, кантарион, кисела вода, шербет, што и не смеам дека имам и кандида успат, еве сега јогурт со мед ми кажаа и тоа ќе пробам, ќе си умрам од болки, не можам да функционирам.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    А ги платив скоро 700 денари, си реков не жалам пари, ајде да пробам и со витамини, а јас желудник ќе си разболам. :( Да знам дека ќе помогнат нешто, ќе истрпам.
    И ти пиеш такви?
     
  10. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    :sweat: феминки ми дојде...ништо и од овој месец...е тоа е...очигледно треба да се мачам многу повеќе за да дојдам до бебче,така ми било судено.Здравје овие два месеци почнувам со повторно со испитување на хормони,микробиолошки и нареден месец ке одам на хцг,а со мм ке одиме на приватно на спермограм...многу сум тажна и со ништо неможе да ми се исполни душата...
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Јас не пијам ништо моментално, ама претходно пиев магнезиум на Натурал Велт, а пренатални на Центравит, и ништо сега не пијам, ни фолна, ни витЦ, ништо не пијам, не е можно на толку пазење, внимавање и витамини за заштита јас да бидам постојано болна, со некаква инфекција и еве сега со желудник оболен од сите тие хемии. Од денес натаму ќе јадам ребра, хамбургери, пици, палачинки, сладоледи, се што не треба, па може и подобро ќе ми биде. Идам ја да пијам јогурт со аронија, џабе мрчам.
     
  12. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Abeja dusho. Pocnav da gi pijam i jas prenatalot. No koga kje mi tekneshe. Doktorot mi rece posle pojadokot e najdobro. Toa vazi za site vitamini i suplementi na ishranata. I izbegnuvaj kafe. Imav golemi problemi so zeludnikot. I na kraj sfativ deka mnogu raboti vlijaat, no nervozata i napnatosta najmnogu. Pazete se dushicki! Se izvinuvam za latinicata.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Dushicke... Znaesh, tuka site najmnogu te razbiraat. Ako si tazna isplaci si se. No, nikako ne se predavaj... Ima gospod za site. Veruvaj. Samo napred dusho! :*
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Знаете од што ми помина желудникот? Од кафе, е сега дефинитивно ми фали смајли што се крсти, е ајде де :^)
     
  15. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Јас со нови сили и напори почнувам овој месец. Вчера носев крв за хормони, ке чекам резултати наредната недела, па според резултатите ке закажам кај Поповиќ или Димитровски. Почнувам од денес повторно со ајдучката трева, која ми помогна да не ми доцни по месец-два, туку само 15-16 дена, а исто така почнувам со Мака за да ми се зголеми желбата, оти тешко е секој втор ден без поттикнување :lol:
     
  16. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    sweet.woman доста пребарував за чајот и се изначитав. Прочитав дека после менструација се пие, па се до овулација и да имаш заштитен однос и за време на овулација да се фрлиш на работа. Ама сега не знам што да правам, немора да значи дека овулација на пресметан ден ке имам, од секакви причини може да се помести. Многу помогнал на жени, го фалат.. ама незнам што да правам :(
     
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Devojki ne mi se veruva nekoe cudo da se sluci no pocna nekako intezivno custvo na miris da mi se pojavuva i prilicno okolu stomakot da sum topla :^) dali nastinuvam ke vidime .. jas samo da ve pozdravam i da vi posakam ubav den ( od mobilen sum )
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Туууу - никој да се пофали со нешто ново :^)
    А јас уште нит сум добила, нит сум бремена. е па нема смисла :@
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Ако правите бебе односи со заштита заборавете, што ќе ви е заштита :?:
     
  20. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Kukla21, a da zemes caj od ajducka treva???