1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    и кај мене ништо овој месец..само што добив со закаснување од 14 дена..и ајде де оди пресмети кога ти се денови на овулација со ваков циклус...добро барем сега ке ги пијам апчињата за да се решам од бактеријата уреаплазма, па ако ја нема и ако се другое е во ред, конечно следниот месец да извршиме проверка на каналите...
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Mi e strav na moja raka da pijam :( vo avgust bev bolna, pa antibiotici, pa odmor i promena na klima.
    se mi se poremetilo pak. od koga znam za sebe, a odam na pat ili dobivam ili mi kasno.
    A i pocnav stres da si pravam da dobijam zaradi inseminacija i toa si ima vlijanie.
    toa ti e. puknav :@
     
  3. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Da, no od ajduckata treva mozes samo pridobivki da imas. Znam deka caevite se stetni samo dokolku se mesaat so nekoi sto ne odgovaraat, no ti bi piela samo ajducka treva.

    Eve eden post od tincemajmunce:

    "
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски


    Kukla21,nisto i od mene ovoj mesec.A da probas edna casa crveno vino,mene mnogu pati toa mi pomagalo...
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Aj utre ke probam :)i taka dolgo mi trae ciklusot uste i da kasni
     
  6. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    А да земеш уште еден тест да направиш? И мене ми испадна негативен тестот, а бремена сум. Земи уште еден и направи го со првата мокрача. :)
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Jas si kupiv 2 za sekoj slucaj :lol: ama ke mu dadam fora uste nekoj den.
    Se si mislam ako ima nesto odma ke pokaze.. ne sakav da si vikam aj drugiot ke bide pozitiven.
    a i site simptomi gi snema i sega mislam deka sum pred dobivanje. I iscedokot sto go imav samo malku ostana.
    kremavo-bel bez miris.
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Devojki probajte da imate odnosi koga se cistite od menstruacijata od 3 den pa nataka. Nie so mm imavme dve nedeli odnosi mnogu cesto.( vo toj period ostanav bremena,oti toj bese stranstvo pa ko.si dojde se dzitnavne na rabota... recisi sum sigurna deka za vreme na ciklus ostanav) Nekogas dvapati vo denot, nekogas preku den,za vreme na ciklus obavezno i taka ostanav bremena. Ako nemozete da se upustite goltnete nekoe vince da se opustite malku i uzivajte. I podobrro e da ne znaete koga na mazot mu doaga da svrsi. Neka go skrie toa od vas, i neka si zavrsi rabotA, taka nema da mislite aj sea neka se fati ( iako napnatosta e taa, sekoj sto saka da zabremeni za vreme na seksot go misli toa)
    Od mnogu stari go imam slusnato toa.
    Procitav nekoja imase bakterija u mokracA- ureoplazma. Pomaga jogurt za takvi podmukli bakterii.
    So srekja na site.
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Јас веќе не знам што да направам со мојот желудник, ќе полудам, ме боли веќе, не е ова гребење, боли многу. Имам нагони за повраќање и да не сум толку гадлива и би повратила, ме спасува секој ден различно, вчера кафе, денес ништо сеуште. Интензивно секој ден јадев аронија со јогурт, секое сабајле, па се мислам да не е од тоа па го прекинав, помислата на храна ме одбива, ми се јаде само нешто суво, вчера пола тањир едвај изедов и му го дадов на мм. Во исто време и кандида, епа може ли да биде полошо, дали ми е од падот на имунитетот, дали ми е од времево лудо, не знам, ама ќе полудам. Не верувам дека ми се посреќило месецов, ама нели до последен ден ќе се надевам, имам една недела до добивање, но ќе морам порано да правам тест затоа што ќе морам да примам терапија за еширишијата, да знам да и кажам на хомеопатката, а и други лекчиња веројатно ќе ми даде, да ми го среди имунитетот па да знам што да пијам и она да знае што да лечи. Муабетот ми беше има некоја од вас мака од аронија? Ќе си прашам и во соодветната тема, за секој случај :lol:
    Девојче многу ме изнасмеа, за време на секс ама ич не мислам се фатило не се фатило, мислам еве вака, недела дена пред да добијам :lol: И со винцето ме изнасмеа :lol: Туку во право си за тоа имање секс за време на циклус, месецов и јас ќе практикувам дефинитивно. Епа само уште тоа не ми беше пробано ]:)
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Angel,

    имам слушнато дека за ешерихија коли лук се јадело. Исто така незнам дали имаш читано за лукот ама викаат ги лечи сите вируси ибактерии. Исто така читав и дека против кандида ставале со газа во вагината( ама тоа сигурно мн Ќе ти мириса па не ти препорачувам да ставаш) Ама ако не ти ти пречи почни да јадеш лукче секој ден.

    Еве ја трудна сум па си јадам си се чувам, е сега мирисам ама па тоа е се за здравје :)
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Ма јадам лукче, колку ми дава притисокот, во макала, во пиперки со оцетче, во гравче, обавезно. Иначе читав, аронијата напротив ги лечи проблемите со желудникот, ама ајде ќе видам може па ќе ми помине, ако не ќе намалам малку на аронијата и само свежа ќе ја јадам, не во јогурт.
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас имам свежа аронија. Ја зедов од една постара женичка. Ми кажа само по 3 зрна на ден да јадам?!
    Јас ни тие не ги јадам, ама така ми кажа. Да не си претерала ти со дозата?
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Читав на интернет дека дозата и не страшна работа, баш напротив делува на желудникот убаво, ќе видам деновиве ако ми подпомине од тоа ми е.
     
  14. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    јас денес бев на гинеколог, и ми видоа нешто во матката само неможеше да ми каже дали е резот од операцијата или полип, му личело повеќе на полип во матката :( и треба пак да идам по циклусот и сака да почнеме со некоја терапија - спомена кломифен ...
     
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Јас мислам ова со аронијава дека е само маркетинг кој се популаризира во последно време.
    Порано не беше толку прочуена, па фала Богу-здрави живи бевме.
    Мислам дека шипинките се далеку подобри а и подостапни, да не зборувам за поевтини. Ама некако се следи модниот тренд. :lol:
    Шипинката изобилува со витамин ц, мислам дека е и најдобриот извор на тој витамин, содржи и витамини П, Б, К, органски киселини итн...
    Лани си набрав шипинки, се берат на есен, пред почетокот на зимата и големи студови. Оваа година планирам пак. Ги сушам и кога правам чај ги расекувам на половина. Можеби имаат боцки и потешко се берат ама вредат за трудот.
    А исто можам да ви предложам и трнинки, и тие тешко се берат, но барем можеш да ги најдеш бесплатни. :lol: Трнинките исто содржат многу витамин ц.
    Шипинки
    [​IMG]

    Трнинки
    [​IMG]

    joelle ти каква операција правеше? Ако си правела лапароскопија, зар докторот не го видел полипот тогаш преку камерата, па и со хистероскопија би требало да го види. И не се замарај многу, сигурно е нешто од операцијата, мене колешка ми има кажано дека на нејзина роднина и дијагностицирале циста,тумор на јајник мислам, па со одење на повеќе доктори, на крај виделе дека тоа било од киретажата и немало никаков тумор.
    Немој да паничиш и мисли позитивно, храни се здраво па и да има нешто не дај Боже, нека го снема побрзо.
     
    На Mama25 и Silver.E им се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Ма ја радо би купила, се убив од барање и дренки и шипинки, за трнинки па да не зборам. Здравје викендов ќе шетаме накај Дебар може да најдам и да наберам, ама во Скопје не можам да најдам да наберам чисти, а купечките се од Водно, не ги сакам од Водно. Трнинки како мала сум јадела премногу, мајка ми цела зима ми варела компот и сме пиеле ко луди. Рано е за трнинки, ќе и кажам и на мајка ми да ми најде да наберам па ќе ставам во замрзнивач обавезно за во зима. А арнонијата ми е од дома од двор, така да и тоа не ми е до толку страшно ;)
     
  17. ivka10

    ivka10 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    AngelOfArh за зачнување ке го пијам чајот ама пишува дека доколку останиш бремена доведувал до спонтан, и ми ги заматија мислите со тоа. А убаво си пишува на српски сајт дека чим приметиш дека си бремена се престанува со пиење, а никаков абортус не се споменува. А ова со абортусот го прочитав на форум како фемина, мислам ригераја.рс дека беше и жените така имаа писшувано. Незнам што да правам а мн помагал
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кој чај?
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Ivka јас не би ризикувала со чаеви, страв ми е, само ако гинеколог ми каже и при тоа ќе направам еден куп истражувања и ќе почнам дури така, на своја рака страв ми е. Женски, чаеви, бабини лекови, тоа се ми е толку ризично, поготово откако пријателка на инфективно ми кажа како во една недела сто души и дошле со труење од чаеви на баба рада за вени, абе страв ми е и толку. Бог ги дал чаевите лековити, ама некои ги напраил и отровни, доста е да се допреле во природава еден до друг и да не станам од шоља па и да се мислам што ме задесило. Шипкинки, коприва, нане, камилица, тоа не ми е страв, ама другите страв ми е и толку. Пример магдоносот никако не смее во бременост, липа исто, може да ја покачи телесната температура драстично, кантарион не се меша со ништо, мајчина душичка треба да се внимава, друго не се сеќавам ама знам имаше еден куп видови кои не се трпат.
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Живели МАДО :lol:
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.