1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мало88, си имала ли незаштитени односни последните 2 недели?
     
  2. malo88

    malo88 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Да, ама при односите он не сврши во мене..
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тогаш тешко дека се работи за бременост. Има шанси од пресемената течност, ама по мене мали.
    Колку време го имаш исцедокот? Може треба да добиеш па дур пробие.
     
  4. malo88

    malo88 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Скоро 3-4 дена.. Се плашам, не знам што може да биде..
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мислам не треба да паничиш. Најверојатно треба да добиеш, освен ако немаш некоја циста па да пукнала. Ако ти е страв, закажи си гинеколошки преглед.
    Јас вчера имав, сабајлево не. Сега пак ми се интензивираше, ама знам дека треба да добијам. Бев на ехо пред 2-3 недели, така да не се паничам дека нешто лошо е.. Сепак, секој случај е индивидуален.
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.366
    Јас 11 ден од мензис сум. Пак си мерам со мониторот, после мензисот беше ниски шанси, сега високи и повторно со надеж да дојде максимум.
    Овој месец трпеливо да видам дали ке имам овулација. Дали минатиот месец без овулација беше само еден од оние месеци во годината кога се нема. Два по ред без овулација би било индикација да отидам кај гинекологот.
    Мојов ми вика наредниов месец ако бидне што ке биде. Да не било некоја риба, вага... :tmi: :^)

    Викам лавче како тебе. Со нови сили и овој месец :inlove:

    За девојката која праша за крварењето.
    ЈАс пред да ја оперирам цистата прокрварев малку. При одење во вц и бришење со тоалет приметив крв и се извадив од памет. Ми рекоа цистата имала мала рана и затоа прокрварив. Потоа си престана и како ништо да не било. Не е страшно, али на долгорочно не е добро секако. Отиди да те зирнат на Ултрашал, а и крвна слика, урина за да елиминираат некоја бактерија.
    Во врска со пореметените плодни денови, т.с овулација информирај се за монитори за следење на плодни денови. Така ке си знаеш дали и кога настанува овулација.
     
  7. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Девојки кај мене овој месец по се изгледа ништо нема да бидне се разболивме и двајцата со температури повеќе од недела дена со антибиотици, ми поминаа и плодните денови абе жив малер :@ ама кренавме уши сега па од денес се мислиме да почнуваме за секој случај :) сакав да ве прашам дали антибиотиците може да ја оштетат спермата подолгорочно, дали да пробуваме сега или спермата не е квалитетна зошто мојот имаше три дена 40 температура па антибиотици па инфузии мене секакви филмови ми се прават може ќе звучи смешно ама ми се врти во глава што и ако бидне скраја да е со некои недостатоци, инаку набавив цинк и селен за него, исто и б-комплекс малку да му зајакне имунитетот
     
  8. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    антибиотиците не можат да наштетат дури после пиење антибиотик спермограмот е секогаш подобар :)
     
  9. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Фала многу на информацијата :* , сепак за овој месец шансите се многу мали но ние ќе работиме на случајот :$
     
  10. lilika9

    lilika9 Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    кукла а зошто не направиш уште еден тест? ако повторно ти покаже две црти па макар и бледа јухуууууу
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Znae li nekoj kade e podobro da proveram progesteron privatno, i kako se dvizat cenite? Adrialab nesakam, znaci Avicena (ama kade e sega labaratorijata), neli otvaraa pogolema, ili vo Sistina? Ili pak nekade poblisku vo centar?

    Izvinete za latinicava, kompjuterov mi e kako traktor, nesaka da smeni vo kirilica :P
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    авицена е во тафталиџе. Комплекс Македонија. Цение ги има на веб страната, не се сеќавам колку платив. Мене ми се секогаш прв избор. Не сум се задржала повеќе од 5мин никогаш. Брзо И ефикасно, а резултати сам Си симнуваш. Топ.

    Лилика, не ми се прави тест. Нема ништо а не ми се филма безвезе. Сурфав и по интернет. Иако докторите викаат дека хсг не влијае на циклусот, многу има што се жалат дека тоа им се случило. А и мене Антибиотик лошо ми влијае, секогаш кога пијам ми се пореметува циклусот.
     
  13. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Девојки прашав пред некое време на друга тема ама не добив одговор па пак да прашам :tmi:
    Вежбам на орбитрек за да подослабам некое кило + се обидуваме со сопругот за бебе, па во меѓу време ако останам бремена дали е штетно да се вежба или не?
     
  14. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Ne bi trebalo da e stetno .. dokolku ostanes bremena mislam deka ke osetish dali mozesh ili ne za da prodolzish so vezbanje ... Samiot organizam ke ti kaze

    Edvaj cekam da pomine petok za da znam na sto sum veke ova ne se uzdrzuva, no ke bide se nadevam na dobro lele edvaj cekam da se pocne so procedurata za invitro barem ke mi bide novo ... :*
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lilika9

    lilika9 Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    и мојот гиниколог вели дека ако имаш некоја спортска активност пред бременост не може да ти штети во бременост бидејки телото е навикнато на неа, лошо е чим почнеш во бременост да вежбаш да го оптоваруваш. а најдобро сама ке си осетиш.
    Кукла знаеш како велат надежта последна умира, јас до крај сум оптимист, дури не гргне :) мене надеж ми дава кај тебе таа втора цртичка, она се појавува само на повишен хормон во бременост, освен тестот ако не бил фалш..
    добра ноќ девојки!
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски

    Ajde bokace se ke bide vo red,so Gospod napred,stom ednas si ostanala bremena,ke bide pak...morame da se nadevame...i nasite meskovci ke pocnat da rastat :*
     
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Мадо мила се надевав премогу , поминаа многууу месеци со негативен резултат ...
    Искрено да си кажам иако спермограмот е прелош да не кажам најлош и еве за два дена биопсија не чека , јас уште си се надевам и си барам по некое симтомче да ми се појави :lol: но ете што да правам не можам да се откажам , животот оди понатаму со надевање дека и ние еден ден ке имаме бебче во стомакот како за мене така и са сите останати што сме тука на форумов се надевам на позитивни резултати во брз период .

    За тоа што сум останала еднаш бремена не можам да коментирам едноставно немам збор за да ја завршам реченица .. Шокот од резултатот помина сега размислувам со ладна глава , како може ова да се случува јас еднаш бремена а сега мртов спермограм :x но тоа е на сите мој прашања во петок ке им се даде одгово

    Ви посакувам сите да си видите позитивни резултати на тестот ... Волшебна мила знај дека се радувам за тебе .. и имам повеке сила сега да се борам и јас и да верувам дека еден ден ке успеам :inlove:
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Фала ти на поддршката :) купив 2 теста, еден шур чек и еден мислам клиар блу. Двата беа најскапите во зегин, не сум зела колку да се рече. Денес ѕвонам во систина. Ќе пробам прво со сестрата да видам што ќе каже, па после ако може и преглед да ми закаже, макар и било кој да ме види.
     
  19. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Уффффф бокаче,јас сум само пред другите силна,а самата си се јадам,душата ме боли,многу тестови со негативен резултат поминаа низ моите раце,огромни разочарување и кога ќе ми казат ке биде,е тогаш срцето ми се кине,тој што не чекал за бебче ништо не знае :( .Буквално секој месец сум на родендени,купувам облека за деца и го мразам моментот кога се прави групна фотографија,сите со деца во раце,а јас...тоа е...цел реферат да напишам џабе ми е,не зависи од нас. :*
     
  20. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Кукла21 јас во прицип имам редовна менструација,но кога држев диета ми се имаше случено да ми прескокне месецов и нормално отидов на гинеколог.Тогаш ме прегледа гинекологот на ехо ми кажа да почекам уште две недели и ако не ми дојде повторно да отидам за да ми препише хормонска терапија.(за една недела добив без апчиња).Муабетот ми беше,гинекологот секако ќе виде што е како е,ако не друго барем малку ќе те опушти.Немој да се секираш и нервираш,се е со причина :*