1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се прифатени лезбејките/бисексуалките кај нас?

Дискусија во 'Врски' започната од RodenaSoGreska, 25 октомври 2010.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.811
    Допаѓања:
    38.282
    Пол:
    Женски
    Луѓе луѓе, значи разграничете ги поимите, постои хомосексуалноста и хетеросексуалноста, под првиот поим спаѓаат лезбејките и педерите или поинаку кажано геј луѓето, значи геј не се однесува само на машко кое е во некаква врска со друго машко туку на човек што има интерес кон истиот пол.Така да не се мисли на педери кога се рече хомосексуалци туку и на двата пола.Бисексуалноста веќе знаете што е.

    И најголема глупост е дека човештвото отишло во неповрат поради нив, затоа што хомосексуалноста постои откако постои и човештвото, така да поради нешто друго одиме во неповрат, а не поради тоа кој со кој го дели креветот.
     
    На Valerin и Strumka22 им се допаѓа ова.
  2. WildNightGirl

    WildNightGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Ма просто и едноставно, Господ ги создал
    АДАМ И ЕВА - за љубов и ширење потомство, не
    ЕВА И ЕВИЦА
    или
    АДАМ И АДО.! :puke:
     
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    хахахах
    За ширење потомство нема проблем и овие може да си имаат потомство на пр; Адам ке биде донор на Ева, а Адо на Евица и ете и двата пара ке си имаат по едно дете. :D :D :D :D
    Јас имам пријателка од др град, која 4 год учеше во мојот и е лезбејка. Никогаш не сме ја гледале поинаку во друштво. Супер си е девојката и ден денес се слушаме и гледаме и е многу забавно во нејзино присуство. На почеток кога ја запознав ( 1 год средно) ми беше чудно,но подоцна се навкнавме и еден ден таа сама мене и на уште една девојка ни кажа како и зошто станала лезбејка. Едноставно не треба на нив да гледаме како на фрикови затоа шшто и тие имаат емоции и се исти како нас.
    Мене лично не ми сметаат се додека не прават некои глупи паради со голи газиња и не се наметнуваат присилно.
    Имав и другар/ка ( уште се збунувам бидејки незнам во кој род да му/и се обратам) и баш беше супер.
    За тоа кратко време коа се дружевме открив еден куп рабпоти, за шминка, за депилација, за масажи итн
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    До пред извесен период немав баш ништо против лезбејки, ставот ми беше дека ако тие така избрале да живеат тоа си е нивно право и јас немам ништо против тоа.
    Меѓутоа неодамна пслучајно поминував низ геј парада, така да таму видов се и сешто. :puke: :puke: :puke: Имаше секакви луѓе, мажи, жени во тотален неред самите со себе. Девојки коиби можеле да бидат нормални на изглед, го унаказиле своето женско тело и самиот женски пол. Тоа што го видов беше ужас, се соблекуваа, се фаќаа, се бакнуваа се лижеа уште да почнат и да бидат екстремно интимни една со друга. ( мажите не ги коментирам затоа што темата е за жени). Тоа беше толку гнасно да се гледа, што од тој ден го променив моето мислење. Тоа е тотално не здраво, тоа е болест по мое, луѓе со пореметена психа кои би требало да побараат стручна помош, ако било нормално жена со женада е пар или обратно така иќе било природно, немало да може а се зачне дете само помеѓу спротивни полови.
    И сега ве молам не ми се нафрлајте затоа што овде секој си има право да си го каже сопственото мислење а всушност тоа е и побарано во темата.
     
    На Aleksandarreal, bassical и okcenzi им се допаѓа ова.
  5. Nina23a

    Nina23a Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    19
    Јас лично не сум против нив. Тие си го живеат својот живот какошто знаат и умеат исто како нас. Познавам луѓе кои не ги оправдуваат и не ги прифаќаат хомосексуалците и бисексуалците бидејќи сметаат дека тоа не било "нормално" и дури некои од нив ѓи мразат :^). Мене тоа воопшто не ми е јасно како можат да мразат некого кого не го познаваат |(. Но, сепак тоа е нивно мислење и јас не се мешам. Мене ништо лошо не ми направиле ниту пак нивната сексуалност односно избор ми смета мене на некаков начин :)
     
  6. monnii-4

    monnii-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    60
    Тоа се пореметени луѓе. Не зборувам ментално, туку хормоски.
    Јас, лично, сум строго против тоа.
    Ако беше тоа нормално, ќе имаше луѓе само од еден пол.
     
  7. Ruza1

    Ruza1 Нов член

    Се зачлени на:
    19 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас сум жена и ги обожавам жените. Чувството е прекрасно. Ако сака некоја да си разменуваме убавини настрана од сајтов, слободно нека ме контактита на емаил ruzatrendafilovska@yahoo.com
     
  8. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Хормонски биле пореметени викаш, а? :D Тогаш ајде те молам изнеси ми некоја веродостојна студија или истражување кое е спроведено од страна на стручни лица специјализирани за таа област. Нека биде направено и последниве години плус, со цел да се увериме дека она што го тврдиш е вистина? :^)
    Значи ви се молам не тресете глупости! |( Пред било што да пишете, или во најмала рака осудите проверете првин, или размислете. Пробајте онака, не е тешко.
     
    На devojce14 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. alaska667

    alaska667 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Имам 17 год. и ми се допаѓаат девојки, и од секогаш сум сакала да пробам со женско, но како да се запознаам со други? Тотално не познавам ниту една бисексуалка или па лезбејка. Ми е страв луѓето да дознаат дека ми се допаѓаат девојки, бидејќи сите другарки и другари не би зборувале веќе со мене и би ме исмевале.
     
    На MaggieTatum, devojce14, LGBT и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    ^ Зашто да те исмеваат , тоа си е твој став , што се замараш со тоа што ќе речат и мислат луѓето?
    За нив ли живееш? Твој живот е , како сакаш така ќе си тераш.
    Иначе јас , немам ништо против бисексуалките. Ниту па обрнувам којзнае какво внимание на тоа.
    Кој како сака така ќе си прави во животот. Никој не може ништо да му нареди или па да го смени.
    Секако, ова си е само мое мислење. :)
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Хомосексуалноста е физичка, сексуална и емоционална и привлечност спрема личност од истиот пол.
    Што е хомосексуалност? Избор, болест, изопаченост или вроденост.
    Некои веруваат дека е ова: избор, болест, изопаченост или вроденост.
    Некои веруваат дека е грев, неприродна состојба на човекот.
    Некои доктори сметаат дека не е избор, а да нејзините причини не се во целост сфатени.
    Порано докторите сметале дека хомосексуалноста е ментална болест.
    Денес некои сметаат дека е болест, а други не.
    Некои се уште се обидуваат да ја лечат.
    Хомосексуалната ориентација не е ограничена ниту на еден одреден тип на луѓе. Геј мажи и лезбејки има на секоја возраст, култура, социјално опкружување, раса, религија и националност. Имаат различни професии и живеат во сите делови на светот.
    Општествениот однос кон хомосексуалноста се менувала во текот на вековите, од целосно негирање, преку премолчано толерирање, па се до целосно прифаќање, со сите степени помеѓу нив.
    Преземено

    За жал кај нас на Балканот хомосексуалноста најостро се осудува.
     
  12. alaska667

    alaska667 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Па да, јас не се срамам од тоа што сум, но живееме во држава каде што 80% а можеби и повеќе од населението, ги сметаат бисексуалците, лезбејките итн, за ненормални. Знам дека ако моиве дома дознаат за мене, ќе летам од прозор, можда и дечко би ме натерале да си фанам, а пријателите абе нема ни да ме погледнат. Па се што правиш, мора да е скришно.
     
    На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
  13. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Се додека живееме во нашава земја, ќе мора да живееме според правилата и бидеме несреќни, да се криеме или пак да живееме двоен живот. Јас не сум хомосексуалка, но сум асексуалка, што 99.9% од луѓето овде не ни знаат што е. А и да знаат, многу голем дел никогаш и не би поверувале дека такво нешто постои. Познавам уште двајца кои се како мене, и среќа што ги знам, затоа што чувството на осаменост е понекогаш претешко.
    Никој не може да ме убеди дека е болест, затоа што никогаш не бил во кожа на некој за да сфати дека едноставно се родил таков, и нему тоа што го чувствува му е природно и нормално и она што е спротивно на неговите чувства за него е неприродно и не се совпаѓа со неговите изворни потреби.
    Јас ги прифаќам и лезбејките и бисексуалките и пансексуалките... сите се нормални луѓе кои сакаат да бидат верни на своите чувства.
    Единствено на кое се противам се парадите на гордост. Премногу фама, позери и лоша „реклама“. Она што го гледаме по парадите не е нормален живот на две жени кои се во партнерство и можеби имаат и деца.
     
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против овие луѓе. Не сум јас таква, но и да не сум, имам разбирање кон таквите. Секој ќе си биде каков што сака, каков што се родил и не треба тука никакви промени или криења. Нека мислат што сакаат, но таквите што ги сметаат работиве за грев, е тие се гревни, а не хомосексуалците, лезбејките и тн.
     
  15. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.983
    Пол:
    Женски
    А како може да бидат прифатени?Тоа е нешто што поголемиот дел од луѓето не можат да го замислат.Но појавата постои,постоела и ќе постои.
    Лично немам ништо против нив,секој си е цар и господар на своето тело и душа.
    Она што ми пречи е премногу експонирањето (како што беше деновиве геј парадата во Белград).Мислам навистина ли е неопходно да се демонстрира на улица,да се прават нереди?Дали стрејт луѓето парадираат и наметнуваат начин на живот?Сечиј интимен живот е за меѓу 4 ѕида се дури не загрозува други.
    Дали е исправно или не, не е мое да судам и пресудувам.
     
    На AziskaStrslenka и the.one им се допаѓа ова.
  16. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Можеби сте ја гледале емиијата со Кочо кој прв се дрзна јавно да излезе на телеизија. Се јавува една госпожа и вели: Као вакви емисии давате, еве имам два сина гледаат од овие работи ќе станат педери. Лелел мори мајко прост народ силна држава.
     
    На MaggieTatum, anuskaNESTLE и crimson им се допаѓа ова.
  17. smeshhka

    smeshhka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    До пред неколку години ми беше ненормално и чудно (секако поради таквото воспитување и мислењето на другите) но сега имам другарки во клас кои се бисексуалки ии не е ништо ненормално со нив. Супер другарки се, кон мене се добри, не ми е битно што прават со други и што и кон кого чувствуваат. Ја разбирам нивната определба, но не ја прифаќам. Се додека се кон мене супер, ништо друго не е битно. Нивна работа е што прават и со кого, но како и да е и тие се луѓе како нас и нема потреба да ги гледаме како нешто фрик и лошо како што прават многумина во ова безвезно општество.
     
  18. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Порано ми беа чудни. Многу чудни,но како растам го менувам мислењето. Не би ми пречело да правам муабет со нив и да се дружам. Познавам две такви девојчиња и се нормални како сите други.
    Проблемот е во околината бидејќи 90% сметаат дека тоа е настрано, а сите оние скришни работи кои им ги дозволуваат на дечковците не се настрани :| |( Секој со својот избор.
    се имам смувано со другарка, но тоа беше само онака да пробаме и ништо повеке. :lol: :$
     
  19. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Јас сум би , целиот мој живот ми се допаѓ(ат и машки и женски ,моите другарки го знаат тоа иако не сум им кажала лично , никогаш не коментираме на оваа тема , тоа си е мој живот и што сакам ке правам , инаку и мене ми сметаат парадите стварно ми се невкусни и глупави, а шт9се однесува на озгледот дека лезбејките биле како машкуданки тоа не е вистина , бар тие што ги познавам се тип топ средени и се со долги коси за остали не знам :)
     
    На LGBT, alaska667, Valerin и 2 други им се допаѓа ова.
  20. free girl

    free girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    значи вака јас сум лезбејка ..и мене секогаш ми се допаѓале зенски.али да се надокнадам на темава.не сме прифатени во никој случај.како прво лично мене не ме занима кој што ке праве со зивотот,мегутоа други зивеат од тоа.ејјј еве ја лезбејката..не е здрава или x други муабети.но никој не сваќа дека и ние сме луѓе и дека имаме право да бидеме среќни и да зивееме нормално..не крадеме,не убиваме,само сакаме да зивееме..и според мене повеќе лубов постои помеѓу зенско и зенско отколку машко и зенско.
     
    На devojce14 и LGBT им се допаѓа ова.