1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за вегетаријанска и диетална исхрана

Дискусија во 'Рецепти' започната од FBI, 13 март 2011.

  1. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.531
    Допаѓања:
    59.361
    Плескавици од леќа

    На 1 кг леќа (за отприлика 6,7 луѓе) се става 2 jаjца, 2,5 филџани брашно, 3 главици кромид, 4 чешниња лук, малку магдонос и копар, сол, црн пипер и останати зачини по веус.
    Леќата jа подготвувам на два начина, зависи од времето на располагање. Може да се стави во вода да стои 24 часа (два пати се менува водата) или пак да jа сварите и веднаш да jа користите. Ако стои во вода, после тоа треба да се измеле со машина за мелење на месо и повкусна испаѓа на овој начин.
    Исецкаjте ги кромидот, лукот и останатото, додадете jа леќата, брашното и убаво измешајте. Додате ги jаjцата, посолете, додадете зачини. Формираjте плескавици, извалкаjте ги во лебни трошки.
    Загреjте масло, пржете од прилика по пет минути од секоја страна на тивок оган. Плескавиците да не бидат подебели од пола см.
     

    Прикачени фајлови:

    На Serafima, daylight и mimiiiii им се допаѓа ова.
  2. mamma

    mamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    aj кој има рецепт за диетална супа
     
  3. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
  4. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Има ли некој идеја какво смуди да направам,имам дома само лимони,јаболка и киви?И ленено и чиа семе. :?:
     
  5. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Едноставна , посна и детална супа. И плус превкусна.
    Се ренда 1-2 моркова, целер и пашканат. Се пропржуваат кратко на масло. Се додава вода да се варат оклку 1 саат на тивок оган во 1,5 литар вода. Потоа во супата се додава 4-5 супени лажци гриз, сол и црн пипер. Се вари уште оклку 30 мин ( додаека да се свари гризот). По желба може да се стави и сок од лимон и ситно сецка магдонос. Бон апетит.
    П.С Јас неможам да престанам да ја јадам, превкусна ми е.
     
    На mamma му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
     
  7. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Мал миљон рецепти знам. Затоа и сум фрикот во друштво :D можам од неколку состојки да направам ВАУ оброк. Дури ме напињаат зашто кафето го делам на печено,препечено и кафе со вкус на чоколадо. :D
    Вегетаријанска супа
    2 коцки супа од зеленчук се варат во 2л вода.сецкани тиквички, морков, грашок,пченка, брокула,карфиол. Вегета, мелено ленено семе и бибер.

    Оброк за од нога
    Галети со нискомаслено сирење и црно семе.Мераци

    Вегетаријанска тава

    На куп исецкано варен компир,тиквици,морков, црн домат,домат, пиперка. Полиено со вода и зачини -се пече.

    Уштипците од тиквички и леќа ми се незаменливи,исто така и похован карфиол, но никогашне го поховам со бело брашно туку со пченкарно. Поубави ми се на вкус со тоа.
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  9. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Често го спремам ова, превкусно е.
    Количиниве се доволни за две особи ако сакате да ви испадне повеќе нормално ке ставите дупло :)
    1 голема тиквица
    1 голем модар патлижан
    1 страк преж
    2 големи свежи пиперки
    малку масло
    1лаж.јаболков оцет или балсамико
    Тиквиците и модриот патлижан не се лупат. :!:

    Зеленчукот се сецка на подебели и поголеми коцки, се става маслото,оцетот се зачинува по желба: вегета, бибер , оригано,магдонос,мешани зачини по желба и се става да се пече. Се пече окулу 30 мин ќе видите треба убаво да омекне, на пола печење се промешува.
    Преубаво е и мн вкусни ,оди со секое јадење.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Kaneloni so spanak I sirenje ..Brzo se pravi, prevkusno !
     

    Прикачени фајлови:

    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Дајте рецепт со чиа семе
     
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас го ставам во смути, една лажичка во комбинација со други семиња, овошје и јогурт. Го ставам и во супи.
    Не ти треба некој посебен рецепт за него, можеш да го додадеш во која било течна храна или пијалок, не треба да се готви семето туку само да наскисне малку во течност. Така да ако планираш да го ставиш во супа или некоја манџа стави во чинијата пред да јадеш, една/две лажички.
     
  13. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    Во земјена тава се ставаат компири, тиквица, морков, модар патлиџан, пченка, грашок, една рака ориз и кромид. По желба, наместо патлиџан (јас го избегнувам бидејки ми дава киселкаст вкус) можете да ставите доматно пире. Тавата ја печете и при крај додавате кашкавал млечен или растителен, доколку постите или сте вегани.
     
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Пире или супа од грашок.

    [​IMG]

    За вегетаријанците без јајца, зашто и без јајца мене ми е убаво. Али јајцата се и секако гарниот така да лесно може да избере и нешто друго.
    Се блендира грашок по желба може да се додаде и морков малку.
    Некои додаваат супа од коцка, мене повкусно ми е со малку млеко и путер или наместо путер малку маслиново се загрева за да се згусти смесата.
    Зачин по избор, мој предлог е само многу бибер.
    Пријатен апетит.