1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Мислам дека е од стес,мене неколку пати ми се случувало ова,па после сум добивала.Помалце стрес,ќе се среди :)
     
    На anonymous16 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Torte23

    Torte23 Нов член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Хелп!Веќе подолг период имам вагинален исцедок.Пред нецел месец бев на гинеколошки преглед и докторката ми препиша едни вагиналетки кои се ставаат 6 ноќи,но после неколку дена ми дојде и веќе од кога ми заврши бев ннешто зафатена па сосема изумив.Но секретот се зголеми повеќе стана многу густ и бел,дури можам да го почуствувам кога ми протекува.Морам да напоменам дека не мириса чудно а и последниве денови сум настината..мислење ?
     
  3. Torte23

    Torte23 Нов член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    а и заборавив да кажам дека и додека мокрам паѓаат бели парчиња,не секогаш но паѓаат..се извинувам за вториов пост но од моб сум.
     
  4. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Девојки оваа недела имам белузлав вагинален исцедок, со непријатна миризба и чувствувам јадеж :worried: ве молам за совет или препорачајте вагиналети на природна база да го поминам викендов па во понеделник правец на гинеколог одам ?
     
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ако си пиела антибиотици за настинката, кандидата пак се вратила. Таа е подмукла бактерија која ќе се сокрие и при најмала иритација од било кој вид се појавува. Земи канестен 3 вагиналети или кансен поевтини се а го имаат истиот состав.
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Дали си сигурна дека е белузлав или има маку поинаква боја?
     
  7. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Што знам ја менува бојата,прво беше кафеав мислев дека тоа ми е од менструацијата, потоа белузлав, па следниот ден бледо жолтеникав :worried: Се измив со камилица се смири ама сеуште чувствувам некоја нелагодливост. :worried:
     
  8. LoveIsAllAround

    LoveIsAllAround Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    92
    Здраво девојки! Ве молам за што побрз одговор.Значи веќе два дена сум малце настината ии имам зголемен вагинален секрет.Но ме буни тоа што го имам во огромна количина ии нема никаква боја буквално проѕирен и има само малце непријатен мирис.Ме интересира од што би можело да е ова ии во неколку страни наназад прочитав дека е убаво да се измијам со камилица но бидејќи во моментов немам дали ќе е штетно да се измијам со чај од нане?
     
  9. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Дали си пиела антибиотици?Најчесто од нив се јавува кандида.А за чај од нане не би ти советувала,барем не да се миеш со тоа.Најдобро е да направиш раствор со сода бикарбона(ќе стоплиш вода и во неа ќе ставиш од прилика 1 лажичка сода)би требало да ти смири.
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LoveIsAllAround

    LoveIsAllAround Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    92
    Не сум пиела антибиотици.Мислам дека кандида не е бидејќи немам чешање нииту пак некакво црвенило само овој непријатен исцедок кој што навистина ми смета...А каква е таа сода бикарбона ако можеш да ми кажеш затоа што знам дека имало неколку видови па да не направам полошо...Зошто навистина сакам да се смири ова ...
     
  11. stoilovat

    stoilovat Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Здраво. Веќе неколку денови имам вагинален исцедок и јадеж..Земав Канестен 3 крема но незнам како да го употребувам, малку ми е несватливо тоа што таму пишува да се става што подлабоко во вагината со апликатор, а овде имам прочитано да се мачка. Ако некој знае ве молам за помош..поз
     
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Тоа со апликатор се вагиналети Канестен3 , а кремата е само Канестен и се мачкаш нај нормално кај вагината.
    Вагиналетата ја местиш во апликаторот тој е како шприц и пикаш длабоко во вагината и го буткаш делот што е како кај шприц за како што ти ставаат инекција и ете да можам да нацртам сега еве ти сликичка ама ова е со прст додека сега има апликатор.
     

    Прикачени фајлови:

    • support.jpg
      support.jpg
      Големина на фајлот:
      25,6 KB
      Прегледи:
      114
  13. stoilovat

    stoilovat Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Ваква е кутијата, дали е вагиналети или крема?
     

    Прикачени фајлови:

  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Крема е. Ставаш во апликаторот од кремата и што подлабоко ќе го пикнеш во вагината и ќе ја истиснеш кремата. Обично е доволно 3 дена , ако гинекологот не репорача поинаку.
    Ако во неа нема апликатори побарај во аптека
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Сода бикарбона е една само од различен производител од која и да земеш нема да згрешиш.
     
  16. stojmenovska

    stojmenovska Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    2
    DEVOJki treba da dobijam menstruacija za 6dena a dened imam mnogu sekret bel, sto e rabotata?
     
  17. cehov

    cehov Нов член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Devojki,se resiv da se obratam tuka bidejki taa e temata,pa zatoa ke ve zamolam za nekoj sovet. Koga ke mi zavrsi menstruacijata mi se pojavuva i mene takva ligava,bezbojna, nekogas i zoltenikava tecnost,koja ima navistina neubava mirizba,pa zaradi toa jas celo vreme koristam sekojdnevni vloski bidejki nemozam da se oslobodam od toa. Neznam sto da pravam,vekje podolgo vreme mi e taka,sum prasala po drugarki i tie mi kazaa deka im se slucuva takvo nesto ama neznaele sto e toa. Kazete mi nekoj lek protiv toa . pozdrav
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Појди на гинеколог најдобро ќе покаже брисот. Ние можеме само да нагаѓаме.
    Посебно ако си сексуално активна можно е и трихомонас да имаш, а може само кандида да е.
     
  19. cehov

    cehov Нов член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Ne sum imala seksualen odnos dosega. No kako mala sum imala esirihija koli,dali mozebi ima nekakva vrska taa bakterija so ova ?
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не. Можно е околу менструацијата да имаш исцедок, претпоставувам дека си многу млада.
    Може и да си склона кон бактерии, кандидата се појавува и кај сексуално неактивни. Мало опаѓање на имунитетот и одма плес ете ја се појавила. Пробај да се одмиваш со камилица.