1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. ruzki748

    ruzki748 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    6
    Здраво драги трудници, денес бев на гинеколог да ми утврдат бременост и ме испамети докторката. Последна менструација ми е на 09.08.2014, тестот е позитивен, и според пресметките на докторката од последна менструација требало да сум 6 недела а тоа што го гледала на ехо и поажувало 5 недела и нејзините зборови беа -МОЖНА НЕДОБРА БРЕМЕНОСТ ДОЈДИ ЗА 10 ДЕНА. Претпоставка милсм и беше дека плодот не се развива или слично, првин и неможеше да види бременост, ми вика ПА НЕ СИ БРЕМЕНА, и дури после утврди бременост. Инаку во Понеделник одам на второ мислење но до Понеделник неможам да издржам, затоа Ве молам за совети зошто покажува дека сум 5 недела а требало да е 6 недела. Дали имам место за паника. Поздрав до сите
    П.С. ми даде да пијам МАГНЕЗИУМ И ФОЛНА
     
  2. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Во 6та недела може да се види срцева реакција. Можеби на тоа мислела докторката да одиш подоцна. Зарем не ти го објасни тоа можна недобра бременост?????
    Немој да паничиш мила. Паниката сигурно не е нештото што помага тука! Ти држам среќа. :*
     
  3. ruzki748

    ruzki748 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    6
    Ми рече дека според последен циклус и тоа што го гледа не и се согласува, требало да сум 6 недела а сум била 5 и можно било да не се развивал ембрионот како што треба. Како заклучи не ми е јасно, само знам дека многу испаничив и во Понеделник закажав во Државна. Благодарам на поддршката
     
  4. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Сега незнам ај и др нека казат ама ја кога бев во 7ма недела за срцева реакција ми рекоа дека по менструација сум 7+3 ама нели не се зацнува одма па сум 6+6. Така да мислам дека тоа не е страсно. А за тоа сто ти рекла дека несто не е во ред незнам. И еден совет од мене сто не отидес усте вецерва на дезурен во дрзавна реци несто не ти е добро и мора да те прегледаат. Или па во ремедика преглед е 1800 ден ако те убива психа одма не лекар. И господ сите да не цува
     
  5. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Немој да паничиш душо. Еден вистински генеколог би требало да знае дека нема правило кога ќе се затрудни. Можеби си имала задоцнета овулација, па нормално плодот е помал. Како и да е, ќе се повторам, паниката не ти е од корист. Побарај второ мислење! :!:
     
  6. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    А виде ембрион? Или само сакус имаше? Можно е за тоа да ти рекла да се вратиш за 10 дена.
    Редовни ти се циклусите? Ако имаш нередовен циклус, можно е подоцна да е зачнато. На пример, според последна менструација треба да си 6 недели зошто временски толку поминало, и обично тоа време се гледа се, ама кај тие што е зачнато две недели по менструацијата. Може ти си овулирала три недели по менструацијата. Така да тука многу е важно дали имаш редовен циклус.
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Феминки,


    што правите со облека ја викам немам стомак немам ама сега кога ја извадив зимскава облека оп стомак панталоните нема шанси да ги закопчам :) па си се израдував :$
    Сте гледале ли нешто сукњи или панталони за трудници и колку пари се одприлика :)
     
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас гледав во бутиците во Буњаковец и во Waikiki во City Mall. Во Waikiki ми беа ептен безвезни маиците со бебе нацртано и слично, ама имаше фармерки што сакам да ги видам сега за есеноска. Во Буњаковец сукњите што не се на попуст се движат од 800 до 1200 денари колку што видов, за панталони планирам наскоро да поминам.
     
  9. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Trudnicki, ve molam za mislenje. Nema simptom shto go nemam: gadenje, povrakjanje, bez energija sum postojano, glavobolki, grbot me boli, namalen krven pritisok, seeee... Edinstveno shto ne mozam da podnesam se kiselinite. Se budam i nokje koga kje mi dojdat. Ako imate neshto shto vi pomaga ve molam da mi kazete. Vi blagodaram.
     
  10. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Spongebob
    Јас не знам дали имам киселини ама кога ме фака зелудник јадам банана обицно ноке ме фака пола банана и ко нова сум. Инаку сум слуснала да голтнес семка од маслинка тоа помагало. И види од сто имас киселини ја на пр. немозам домат да јадам ме боли зелудник.
     
  11. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Фала за одговорот душо. Нема од што немам киселини. Така ми почнува денот, така ми завршува. Од што ми се враќа вкусот на храната имам и гадење, од тоа и повраќам. Ќе пробам со семка. Не ми текна на тоа. Од банана 2 пати повраќав и веќе не јадам воопшто. :x
     
  12. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Spange,

    и ја само сто дознав дека сум бремена поцна да ми се лоси и гади од секоја храна а не повракав, Еве и сега кога јасам ништо не ми е слатко освен мусли и овошје, месо немозам да смислам ама малку некако со сила јадам знам дека морам. ајде да издрзиме уште малку па ко ќе ни се отвори апетит па тогаш со ке правиме :)
     
  13. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    семка од маслинка дефинитивно помага, сум испробала и за првата бременост и сега за втората, бремена сум векје 6 недели,, понекогаш ми се гади, имам киселина од домат,, обавезнои, ама голтнам 2 до 3 семки од маслинка, и помага, многу ме тера на ждригање, па ако ви се лоши поубаво да можете дA ждригнете од тоа се намалува и подуеноста на стомакот..поздрав труднички и имајте лесна бременост... :inlove: :*
     
  14. ema2011

    ema2011 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Zdravo feminki,jas sum bremena 4 nedela,bev na ginekolog megutoa nisto ne mi kaza sto da pijam osven sto si pijam na svoja raka folna od 5 mg posto imav prethodno rizicna bremenost i evitol.Custvuvam omalaksanost na racete i na nozete i sakav da prasam od koja nedela da zemam magnezium mislam deka ke mi pomogne i koja kolicina.P.S Ve molam sovet za ginekolog, se mislam pomegu Biljana Davceva i Gligor Dimitrov ....Pozdrav
     
  15. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Magnezium moze da se pie od samiot pocetok na bremenostaa na jmnogu. 300 mg. A za ginekolog od navedenite go poznavam samo Dimitrov, no bi dala prosecna ocena za istiot. Pozdrav
     
  16. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526

    ЈАс колку што знам во бременост се пие фолна од о.4 или 4 не 5, прашај и во аптека ке ти кажат. Магнезиум ја пијам од 250 мг и на почеток толку се пие од Натурал велт. А ако си имала ризчна бременост претходно мораш со гинекологот да збориш тој да ти каже.
     
  17. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    само што утврдив бременост преку крв, докторот рече за 2 недели да појдам кај него на ехо да ме види, нели е тоа доцна? последен циклус имав на 01.09, е сега симтоми немам никакви сеуште, синоќа за прв пат кога се наведав да земам нешто ми се вратија киселини во устата,а гладна бев, досега никогаш не сум ги имала, дури се прашував што е тоа :D дали е тоа нормално?
     
  18. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Киселини се нормални, е сега многу е индивидуално кога и колку се јавуваат. Исто важи и за симптомите, јас освен поспаност немав никакви.
    За две недели не е доцна, тогаш ќе бидеш 6-та недела и ќе може на ехо да се види барем "ќесето". И мене Лазаревски така ми закажа. Во во 7ма или 8ма и срцевата активност ја слушнавме :)
    Со среќа и со лесно!
     
  19. ivan4e.55

    ivan4e.55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Здраво девојки

    Како што пишував претходно јас сум бремена 7-8 недели и досега релативно се беше ОК, на секои 7 дена ( секој четврток) одам на контрола и се боцкам Прогестерон бидејки имав болки во почетокот на бременоста. Денека бев на контрола кај мојот матичен гиниколог , ме прегледа рече деке се се во ред , слушнавме и срцева реакција , но му кажав дека викендот бев страшно настината и матичниот општи лекар ми даде Ампицилин и Парацетамил рече дека се безбедни во бременост, потоа гиникологот ме исплаши , рече тогаш не е добро тоа било вирус и можно било да го нападнал плодот, тоа не му се допагало и баш сега несмејало да се случи , и почна да ме убедува дека не е добро тоа.
    Страшно се испаничив
    Дали некои од вас има исто или слично искуство или на вас или на близок на вас.
    Дај посоветувајте ме што на направам дали е навистина опасно и како да испитам дали се е во ред .
    Да би имала подобро решени би го сменила веднаш матицниот гиниколог но кај нас е само тој, а треба да барам матичен дури во Штип таму ги има многу но тие што се подобри не примаа пациенти за матични!

    Дајте совет
     
  20. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    душо, јас мислам дека е се во ред, опушти се, почекај една недела, ке одишпак на контрола, да се надеваме дека вирусот не му наштетил на плодот, во 13 недела ке одиш на приска и ке видиш дека ке биде се во ред, немој да паничиш, тоа не е добро ниту за тебе ниту за беббето