1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. Marija-122

    Marija-122 Нов член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Состав

    Може ли некој да измисли состав на тема ,,Бабиниот ковчег аманает за идните генерации''
    за утре ми треба ве молам побрзо :rofl: :)
     
  2. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    ^
    Повели срцка: :inlove:
    www.smislisisama.com.mk
    Тука имаш многу состави, сигурно и на оваа тема ќе најдеш :*
     
  3. Barbieeeeeee

    Barbieeeeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    За во Понеделник ми треба состав на тема "Улогата на младите во посреќна иднина" ќе ве молам ако има некој нешто напишано или барем некој предлог вовед како да го почнам составот...Фала однапред.. :)
     
  4. Marijasp

    Marijasp Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    За во понеделник ми треба состав на тема "Азбуките го прошируваат светот". Ако некој има нешто напишано на оваа тема или ако може некој да ми даде предлог за почнување на составот... Благодарам однапред. :D
     
  5. cehov

    cehov Нов член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    СТАДАНИЈАТА НА ВЕРТЕР - ГЕТЕ

    Ве молам многу ми е итно ми треба есеј за книгата Страданијата на Вертер под наслов : Пејсажот во романот наспроти духовните расположби на Вертер. кој знај и кој ја има прочитано нека ми кажи од прилика или доколку некој е во можност и да има да ми даде. Очекувам некој да ми помогни ве молам итно ми е многу !! поздрааав :) :) :)
     
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    За кога ти е есејот? И кога ви ја зададоа задачата?

    Во три теми си го побарала истото, ама изгледа си нетрпелива, не ти се чека (ко што велат-ти дошло јајцето до газот :lol: ), дури немаш ниту време да почекаш за одговор.
    А само да напишеше на google-страданијата на Вертер, ќе ти се појавеа милион страни каде што имаш обработка на делото, ама пуста мрза, изгледа и тие ти е тешко да ги прочиташ, па бараш да ти пратат стокмен есеј, без да мора да го препрочиташ. :x
    Делото го има раскажано на многу македонски сајтови и форуми, го има и тука, само треба да се мрдне прстето по глувчето и да се штракне неколку пати на тастатурата, за да се најде.
    Јас мислам дека тоа не е толку тешко, а ако е, се извинувам што сум неразбрана. :lol:
     
  7. cehov

    cehov Нов член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    не ме мрзи,го пребарав цел гугл најдов есеи ама не се она што ми треба. затоа побарав помош од вас доколку некој знај и го разбира насловот како што е за есејот „Пејсажот во романот наспроти духовните расположби на Вертер„ да ми помогни малце да ме упати што викаме.. и грешка си за ова што си го напишала ама океј македонски менталитет секогаш ист :):) пс. ако мислиш дека не е тешко и знаеш како помогни ми :D
     
  8. cehov

    cehov Нов член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    аа и заборавив а ти кажам, во понеделникот ни ја дадоа задачата а ми е за денес.
     
  9. HardRock733

    HardRock733 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    2
    Дали некој може да ми помогне треба да напишам есеј за ЕКОНОМСКИ СЕКТОР односно невладини организации кои се стремат да го подобрат економскиот сектор па ако има некој нешто маеријал на оваа тема или било што што може да ми помогне ве молам итно ми е
     
  10. bunny19

    bunny19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    171
    Ми треба есеј на тема поврзаноста мегу педагогијата и психологијата па ако може некој да ми помогне некој околу темата многу ке ми значи :)
     
  11. lovetoworkout

    lovetoworkout Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ми треба есеј со наслов Umetnosta e neophodna na covekot zatoa sto...
     
  12. molikaMk

    molikaMk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    2.378
    Пишувам состави и есеи за средно и основно образование. За повеќе информации, пишете ми ЛП. :hai:
     
  13. love-14

    love-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Aj ve molam za pomosh pravam pismena po makedonski utre pa ako moze nekoja od vas da mi pomogne 1.ljubovta I posvetnosta name hamlet 2.sekogash kje postojat don kihoti za srekja na svetot .. odnapred vi blagodaram :* :* :* I se izvinuvam za latinica
     
  14. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Помош ми треба состав под наслов Ецента во мојот дом
     
  15. liljakaaaa

    liljakaaaa Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ми требаат состави за утре ако може :)
    1 на тема: Моралниот подвиг на Андреј Соколов и
    1 на тема: Странецот на апотеза на смислата над бесмислата
     
  16. befit

    befit Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    12
    Доколку може некоја девојка да напише некој состав за Данте Алигери, Франческо Петарка, Џовани Бокачо или општо за хуманизмот и ренесансата или пак за Божествената комедија. Правам писмена во петок па секоја помош б била добредојдена. :)
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    А да седнете и да прочитате нешто нема да е лошо...
     
    На Lella, cresa-jagoda и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
  18. minajesty

    minajesty Нов член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    МИ ТРЕБА СОСТАВ СО ТЕМА РЕАЛНИОТ СВЕТ ВО КОЈ ЖИВЕЕМЕ ЗА УТРЕ

    Ми треба состав со тема Реалниот свет во кој живееме, за утре. Доколку имате ве молам да го постирате :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  19. MaceMacee

    MaceMacee Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    6
    Се што можите да ми најдите пратете, кои биле поврзани вклучени во Моравска мисија како за состав ми е потребно. Благодарам однапред. ;)
     
  20. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Погледите во рененсансата

    Ни` минуваат дните секојдневно подложени на промени, на преродби на кои сме принудени да се прилагодуваме. Уште од дамнешни времиња постојат промените кои значајно влијаат врз развитокот на човештвото. Се отворале нови видици кои изнудиле потреба на човекот за поинаков начин на живот. Тоа е времето кога човекот постепено почнал да го свртува вниманието кон себеси, полн со желби и цели да го открива и постепено да го менува светот.
    Втората половина на 15 век е карактеристична за целокупната промена на човештвото. Ренесанса или преродба, култ кон антиката, нов христијански мироглед на светот различен од средновековието, идеалот на слободен и благороден човек бил истовремено активен и сестран. Тогаш во целост се смениле погледите на луѓето, светот станал подобро место за живеење. Ренесансата како правец ги застапува идеите за тоа дека човекот може да се надмине себеси, тоа е реалистичко огледало на животот, човечките страсни и сите смешни и безобразни страни. Во секоја приказна има порака дека треба да се ужива во секој момент на животот исто така и ги обработува темите околу лажниот морал најчесто преку критика на таквите појави. Вниците на ренесансата денес ни` се чинаат повозможни и поидеални. Денес, просечниот човек се труди да го живее својот живот најдобро што може, изоставувајќи ја мислата дека во другиот свет тој би можел да ги достигне своите идеали, цели, па и совршенството. Ренесансата донела како и политички и општествени пресврти, така и уметнички, и секако, овде не смееме да ги изоставиме најдобрите претставници на ренесансата во литературата, односно Данте Алигиери, Франческо Петрарка и Џовани Бокачо, кои преку своите направиле големи пресвртници во книжевноста. Денес повеќето историчари ја гледаат ренесансата повеќе како интелектуална и идеолошка промена, отколку како нешто самостојно, но и покрај се` таа останува да постои како период кој ги одбележи најголемите пресвртоци во сите сфери на човечката активност.
    Сепак, како заклучок може да се изнесе тоа дека тој период уште се нарекува и период на транзиција кон модерниот свет, период кој ги оттргнал сфаќањата на стариот народ, и успеал луѓето да ги искачи едно скалило погоре во својот живот, едно скалило кое значело многу за идните генерации, нивните сфаќања и нивните разбирања. Ренесансата е периодот кој прави пресврти во секој човеков живот, зашто со неа се подигнала националната свест кај луѓето.

    Алегоријата и симболиката во „Пеколот“ на Данте Алигиери

    ден од најголемите и најзначајните представници на предренесансниот, ренесансниот период е Данте Алигиери кој заедно со Петрарка и Бокачо се вбројуваат во редот на светската литературата поради самата природа на јазикот и начинот на изразните средства кои ги користеле во својата литература.
    Данте Алигиери е вистински визионер во однос на јазичното прашање во тоа време, бидејќи се определил за народниот јазик кој се смета за основа на италијанскиот јазик.
    Литературната дејност ја започнал со делото „Нов живот“ каде низ 25 сонети ја предалав платонската љубов кон Беатриче. Таа своја љубов подоцна ќе ја овековечи во своето ремек дело „Божествена Комедија“, кое е религиозно-филозофски еп.
    Ова дело со својата основа е засновано врз библиското учење и го илустрира верувањето на христијаните во наградата и казната што се случува во задгробниот живот, според делата за време на животот на човекот.
    Составено од три дел Пекол, Чистилиште и Рај.
    Ако го анализираме стилот на „Пеколот“ тука како и во другите негови дела присутен е раскажувачкиот дел. Данте се поистоветува со раскажувачот во него, тој е присутен и како лик и потенцира дека се што раскажува видел со свои очи.
    Кога се чита „Пеколот“ на Данте, веднаш паѓа во очи и стилот во кој се градат раскажаните настани во кои има посебен белег. На пример неможе да се остане рамнодушен во читањето, а да не се забележи персонификација и метафора:

    „ јас скренав поглед. Видов сонце-ал
    огреало во таа рана зора
    врз плеќите на ридот стрмен, мал...“
    Алегоричкот значење уште од првата песна е препознатливо. Така шумата, густежот темен ни асоцира на анархијата* која се наоѓала во италијанските градови во тоа време. (* безвластие, безпостоење закон и ред).
    Исто така се среќава и преносното значење како што се : пантерот кој ја покажува зависта, лавот – гордоста и волчицата – алчноста по пари. Од големо значење е и симболиката на броевите. Бројот 3 го симбилизира светото тројство, бројот 9 круговите, а бројот 100 совршенството.
    Во „Пеколот“ Данте со помош на соодветно одбрани зборови ја доловува атмосверата на несреќа и страв. Тој опишува сетила и бои кои укажуваат на темнината која владее таму пр: залуд во темнина; млачен кат; темен ад, крај без светлост и слично.
    Значи нема други бои освем темните, со кои Данте ја потенцира страшната атмосвера во пеколот. Тој тука ги доловува и звуците: клети хорови, болен викот, лелек, пискотници го рушат оној мир на гробишта и слично.
    Исто така симбилика има и во дразбата на мириси, а најброји се дразбите на кои е изложена кожата т.н. тактилни дразби: втиња нурнат, кално дно, врз стрмен камен сиот долина, катран клет, смолест дол и слично.
    Од овие примери може да се види дека Данте во текстот на Пеколот, употребува зборови во кои се спротивставени значењата на жештината и студот. И двете дразби на човековата кожа кога ќе се осетат се страшни уништувачки, а во Пеколот нема ништо друго само жештина и студ кои со својата спротивност му даваат посебен естетски ефект на самиот текст.
    Убавината на текстот на Данте и богатството се стилските фигури: компарациите, метафорите и метонимите.
    Посебно семоќта на бога е потенцирана со метонимија, во која бог е именуван како оној кој се што сака, тогаш може се.
    Во пеколот карактеристично е што во овој еп е упатена пофалба до Вергилиј кој е скапоцениот водич низ страшните предели на пеколот кое е толкувач на стравовите што ќе ги види Данте како присутен раскажувач – наратор, кој без Вергилиј не би можел да ги види нештата што ги опишал во своето дело.

    Еве ви на сите 2 година некои делови,чисто за инспирација.И земајте прочитајте,убави дела се.
     
    На The Drifter му/ѝ се допаѓа ова.