1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога би нашле паричник со пари на улица дали би ги зеле?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од PinkPrincess, 5 мај 2011.

  1. Iv.girl55

    Iv.girl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Би го пријавила во полиција. Ми се има и мене случено да изгубам часовник со 390 документи и полно пари, знам која малтретажа е и какво е чувството. На секого може тоа да му се случи, па зошто да не се помогне. Али за жал има многу себични идиоти што веднаш ќе гледаат да грабнат и да побегнат. Па нека земат пари мање битно али барем документите како што се лична карта, трансакциски и слично нека ги пријават, остават во полиција.
     
  2. oraiaeleni

    oraiaeleni Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    107
    Ако одговорам на пример со НЕ и утре да најдам паричник и да го задржам би се чувствувала лицемерно. Зависи од ситуацијата. Ако ептен има документи, па заклучам дека е на пензионер некој би се потрудила да го вратам. Ако сум сама, никој не ме гледа а нема документи но има пари-без пардон би си го задржала и би го сватила тоа како милост од вселената.
     
    На DELFIN-15 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    сега многумина можеби би рекле ќе го вратам но дај да зборуваме искрено еве кога би подразмислила ако се малку пари би ги здиплила :tmi: но ако се работи за поголема сума а и ако има некој документ за идификација на човекот би ги вратила зашто од каде да знам можеби му биле последни можеби се позајмил, а јас ќе ги искористам за шминки и секакви глупости а неговите дома нека се чудат што да јадат епа јазк нека се тие пари :)
     
  4. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Доколку има некаква идентификациjа сама би го вратила на сопственикот, а доколку нема тогаш би го однела во наjблиската полициска станица, па нека биде на нивна совест останатото.

    Jас пред некоjа година изгубив новчаник со лична карта, месечен билет за автобус, картички од банка и нешто пари, па знам коjа мака видов додека ги извадам документите одново, што од губење на време, што од дополнителни трошоци.
     
  5. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Би го пријавила во полиција, и не би го зела.
    Греота ако човекот нема други пари и што после не не ќе имам грижа на совест.
     
  6. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Доколку ми се случи тоа, според личните документи би го пронашла сопственикот, па би му го вратила.
    Ако го задржам за себе, би имала голема грижа на совест, без разлика за која сума на пари се работи.
     
  7. 702706

    702706 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    би си го земала сега да не се лажеме... :D
     
    На haveasweetdream му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    тоа што е мое не го давам
    тоа што е туѓо го нејкам. верувам во клетви и такви чудни карми тингс така да прво би го пријавила веднаш во полиција..
     
  9. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Би го оставила таму каде што е. Можеби некој друг ќе го земе, ама важно јас не го земам. А од лично искуство, кога го загубив паричникот сосе купче пари, картички и пасош, од полиција ми го вратија само пасошот.
     
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.147
    Допаѓања:
    76.567
    Пол:
    Женски
    Да, би го зела, но не за мене. Ако има во него лична карта или некој таков документ најверојатно би пријавила дека е загубен, а ако нема, тогаш јас самата ќе огласам дека е најден изгубен паричник.
     
  11. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Ке го пронајдам сопственикот и ке му го вратам :)
    What goes around comes back around :)
     
  12. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Неколку пати сум наоѓала и сум ги носела до најблиската полициска станица.Среќа се погодувало, освен пари, да бидат тука и личните карти на сопствениците.
    Никогаш не би посегнала да земам нешто туѓо, иако сум го нашла, никогаш не би го земала!
     
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ednash najdov. Nemashe mnogu gotovina (a mozhebi nekoj vekje go ispraznil pred da dojde vo moi race), imashe kreditni kartichki i lichni dokumenti, pa go odnesov vo policija taka kako shto go najdov. Valjda si go dobi chovekot nazad.
    Ako vidam pred mene nekomu da mu padne, kje doviknam i kje go vratam.
    A ako najdam parichnik so dobra suma vo kesh, mislam deka najprvo kje go odnesam doma, pa dooooolgoo kje razmisluvam. I na kraj izgleda kje go zadrzham :tmi: Pa shto, nikoj siromav ne nosi mnogu pari so sebe vo parichnik.
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    До сега два пати сум била учесник во ваква ситуација и сум враќала,дали истиот ден или другиот ден важно е вратен паричникот.
     
  15. kLem23

    kLem23 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    277
    Пол:
    Женски
    Ќе го земам и ќе бегам :D се зезам ќе му го вратам на сопственикот,мислам дека така е човечки
     
  16. Beautiful_girl..

    Beautiful_girl.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    315
    Пол:
    Женски
    Ќе видам ако има информации во новчаникот ќе го вратам ако не, ќе си го земам :lol:
     
  17. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Ako ima licni podatoci bi go vratilaa.Iako sum bila vo vakva situacija na nekoj postar covek i mi padna zal prvo koga vidov deka postar covek a vtoro i da besee pomlad sekakoo dekaa ke go vratev :)))
     
    На ***nekoja*** му/ѝ се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Обично со bby гледаме кога на некој ќе му падни и ќе го одмини, јас сум поповлечена ама он трча да го врати. Инаку обично се обидувам да најдам сопственк или во случаи на гружва не го ни допирам, не се чувстувам како да е исправно.
     
  19. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Незнам навистина и дали би го зела, а ако го земам ќе го пријавам веднаш во полиција без размислување. И не, не се чаталам и лажам, скраја да е тоа. Јас сум само таков карактер што мрази подли работи, мене како прво и основно ми е срам да направам такво нешто, да крадам, да шпионирам, да лажам и слично. Далеку сум од таков карактер..јас не би знаела такво нешто да изведам во животот.
     
  20. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Со последната реченица не се согласувам.
    Татко ми пред да оди на пат му даваат голема сума на пари за патот и слични трошоци, и он тогаш во новчаник има над 500 евра, ако не и повеќе, зависи до која држава иде, колку е долг патот.
    И тие пари не се негови, ете не е богаташ, ама пак во моментот му бил полн новчаникот. Замисли да го изгуби и да не му ги вратат парите. Мислиш во фирма ќе му поверуваат и ќе му речат ај добро на ти уште 500 евра?
    Јас во новчаник и да има 100 денари или 100 евра, пак не би ги земала, ќе видам ако има лична карта би ги вратила, а ако не во полициска станица ќе ги оставам.
    Не би можела да земам, никогаш.
     
    На joy1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.