1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструaција

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од CrvenoJagotce, 9 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. orchid28

    orchid28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Секако дека да ...мораш да ја одржуваш хигиената, особено додека имаш добиено...зашто не би било во ред ..
     
    На Twinkles и Barca-Gril им се допаѓа ова.
  2. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Па имам слушнато дека потоа повеќе тече ме разбираш? Затоа и прашав :)
    Ти благодарам :*
     
  3. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Па точно е тоа дека повеќе тече во смисол ако дозволиш да ти влезе внатре, инаку не. Бидејќи додека си во вода не тече и после почнува повеќе. Не мора да значи ама мене еднаш ми се има случено така, исто така и кога сум имала односи со незавршено скроз. Затоа ти миј си се со рака или пак ако сакаш со тушот гледај да не ти влезе вода... ама јас мислам нема врска дека мора да тече повеќе, мене само еднаш ми се има случено, мада пазам. Пак ќе речам, ако ти е толку страв од тоа, туширањето нема врска, само да не ти влезе вода баш внатре, мислам се разбираме. :D
     
    На Barca-Gril му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто, но јас мислам дека нема врска дека ќе ти тече повеќе откако ќе ти навлезе вода. Апсурдно ми е тоа, а најлогично објаснување зошто можеби би дошло до зголемено крварење е топлата вода, која ги шири крвните садови и затоа доаѓа до тоа.

    Патем, кај мене никогаш не ми течело повеќе за време или после туширањето. Единствено избегнувам да лежам во када, незамисливо ми е и по малку морбидно. :lol:
    Тушот е задолжителен. Мора да се внимава на хигиената повеќе за време на циклусот. :)
     
    На Hipica и poenta им се допаѓа ова.
  5. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.864
    Пол:
    Женски
    После колку време од кога ќе се испијат Промилут нор треба да добиеш? Јас пиев 10 дена 2x1 апче. Последното го испив во петокот сабајле. Немам никакви симптоми |( кога би требало да добијам?
     
  6. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    По правило после ден или два, но веројатно е индивидуално. :)
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Апсолутно нема врска мензис и капење, а нормално е ако мензисот веќе е завршен пример четрвртиот ден и тој ден имаш односи рачунај дека уште ден или два ќе продплжи со помал интензитет.
     
  8. k-sweety

    k-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ми доцни веке 23 ден до денеска ме фака нервоза имав неколку месеци хормонаолно пореметување не сакам на доктор затоа што ке ми даде апчиња така и оној месец нз на сто дата требаше да добијам не добив и ми дојде на 8ми еве сеа септември требаше на 8ми но нема уште помош ве молам
    :(
     
  9. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е паметно сама да одлучуваш што сакаш, а што не сакаш и да не посетиш доктор во твојот случај.Доколку не примаш таблети треба да оставиш да се постигне хормонален баланс за да имаш редовен месечен циклус што не можеш да знаеш колкава е веројатноста за да се реши проблемот сам по себе.Најдобро е да се консултираш со медицинско лице.
     
  10. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Доколку н се работи за бременост, и доколку нема некои дравствени проблеми мислам дека нема потреба да оди на лекар и да и даваат апчиња и на тој начин да ја „испровоцира“ менструацијата, едноставно треба да оставиш организмот да си направи баланс.
    Има луге кои цел живот се со низок притисок и не се вклопуваат во оној просек од 120/70 и оди на лекар и нормално дека ќе му даде апчиња, но со тоа ќе му направи цело пореметување о организмот.
    Затоа мој совет е дека нема потреба за загриженост, појди направи ехо за да видиш да не има некој здравствен проблем, дколу е се во ред, остави организмот сам да си се среди.
     
  11. k-sweety

    k-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Бременост нема но ми е страв од др раб
     
  12. ivana078

    ivana078 Нов член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво, имам едно прашање ... Имам редовна обилна менструација ( отприлика на 27,28 дена ми трае 5 дена) но ми се случува во текот на месецот покрај редовната менструацијата да добивам повторно крварење кое што е во мала количина (неколку капки) ??? Дали е тоа нормално, зошто е така?
    Однапред Ви благодарам
     
  13. k-sweety

    k-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски

    Бев на гиниколог ме гледаше на ехо и ми рече дека нема ништо страшно само да сум ослабеала малце да сум чекала да ми дојде без да пијам некакви апчиња но мене почна да ме фака веке нервоза а таа мед,сестра што раб кај него ми кажа за нејзината керка дека немала веке 6 месеци и ств ја видов ептен буре станала.позз ве молам за помош
     
  14. Ema28

    Ema28 Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Јас не знам што се случува. Час имам час немам. Еден месец ке добијам на 5-ти, друг на 20-ти а трет месец немам и се така во круг. Јас веќе не знам кога треба да добијам. Ми беше редовна 2 години и сега овие месеци не знам што се случува.
     
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Може е хормонски, може е циста... Во секој случај посети си гинеколог, нека види што се случува.
     
    На Ema28 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Девојки од шт би можело да имам добиено само 1 ден а другите 2 дена да имам само една маалаа бледа точка на улошката? мислев дека сум бремена ама ништо од тоаа:|
     
  17. V1oletFemme

    V1oletFemme Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    И јас мислев дека сум бремена арно ама вчера тестот негативен, а ми касни 9 дена веќе,така што денес на преглед.Инаку ми доаѓаше точно на денот..:worried:
     
  18. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    и мене секогаш точна ми беше...ај види што ке направиш па пиши..и ја ке идам на преглед ама здравје коа ке пуштат плата ..:(:|
     
    На V1oletFemme му/ѝ се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Стрес, нервози. Ама Емили оди на лекар да не нешто друго во прашање.
     
  20. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    :( ке одам на лекар само да земам некој денар пошто немам банка во мене.стрес и нервоза не е пошто и онака сум ептен ладна особа :D а и периодов баш ми беше ок ...кој знае што е аман веке чоек раат да не е.дајте некоја идеја кај добар лекар да одам кај мојон повеке не сакам да одам ...:*
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.