1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387

    Да сте живи и здрави Јагода, да растете здрави и среќни, па понатаму и со братче и сестриче. Сега треба да добиете зелено светло за седнување на малиот...ако веќе и не сте добиле :tmi:
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Maми ние имаме една недела,многу е неρвозен бебуш по цел ден не спие саκа само на гρада,да биде навечеρ паκ ќе заспие и е посмиρен,мислите деκа се гρчеви???или адаптација петоκ сме на педијатаρ ама до тогаш мисла ми е поздρавче
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ако има грчеви ќе плаче долго без престан. Нормално е, особено првите месец два да сака постојано да биде на цице.//
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не мора да значи дека ако има грчеви ќе плаче. Син ми имаше грчеви 3 ипол месеци ама воопшто не плачеше. Кенкав беше многу и место не го фаќаше и спас бараше само во цицање. Дури понекогаш се прецицуваше и после повраќаше
    (шприцаше дури)
    особено навечер после 7.
    Користевме и еспумисан капки и чајче му давав, ама не знам дали и колку помагаа.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ние денес го добивме првото запче. :$
     
    На SimonaTino, mila25ve, Jagoda123 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Dozvoli mu da bide na grada kolku sto bebus saka, toa sega e vo eden golem i nepoznat svet za nego i ima Goolema potreba od mama. Guskajte se cicajte, koza na koza kontakt, i da se grcevi ke pominat, samo trpenie.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Фала мами и јас си велам од цицањето му е полесно,саκав да ве пρашам дали одма започнавте со влажни маρамици?нас на болница ни ρеκоа за почетоκ да го миеме поубаво било за κожата баρем месец дена исκуства? Позз
     
  9. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    јад веднаш со влажни марамици од бекутан и памперс и никогаш досега немаше осип или црвенило мојот син. секој ден го бањам и тогаш со вода го мијам добро и шампон од бекутан и сменам памперсот често веднаш штом приметим.
    оваа е моето искуство досега никогаш немав проблеми.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас и со двете одма со марамици ги бришев, па фала му на Бога немало проблем. Ќерка ми ја одмивав со чај од камилица недела две зошто имаше кандида и толку. Убаво е да се одмива особено после какање ама сега не е ни топло ни ладно, може и да се настине бебето.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Jas ne koristam vlazni maramici, mnoooooooogu retko. Ja brisam so topla vodicka. Ke natopam nekolku tamponcinja so topla voda ( za brisenje sminka ili nekoi drugi) i ja brisam malata. Krema za gazence i pampers.
     
  12. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ние имаме 5 месеци и сеште се бришеме само со памук и топла водичка.
     
  13. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Nie celo vreme koristime vlazni maramici. Najcesto od Pampers ili Pufis. Zasega sme nemale nikakov problem, a edno pakuvanje go trosime otprilika za 2 nedeli. Gi koristam samo za gazeto
     
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас исто многу ретко ги користам влажните марамчиња. Ние го миеме газето под чешма.
     
  15. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Кога ја тргам утринската пелена обавезно му го мијам газето. (Навечер до сега се нема искакано)
    Кога е какан исто така, прво го бришам со влажни марамчиња, па одиме на миење.
    Кога имаме само мочкани пелени, го бришам само со влажни марамчиња.
    Кога сме на гости или излезени и немаме услови за да го измиеме газенцето исто така користам само влажни марамчиња.
    Од прв ден до денеска користиме само Бекутан и оригинална павловичева за нега на газенцето и пиленцето. :D
     
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами ние денес бевме на педијатаρ супеρ е бебуш само очеκував,да стави повеќе κилажа,во 5дена што сме дома ставил 100 гρ.дρ ми ρече деκа е оκ за тие дена ама исто ми κажа да го будам на саат и пол да цица за мало бебе што мислите вие поздρавче ;)
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    На саат и пол може не, ама ако е од тие бебиња што се успиваат барем на два саати буди го, додека да потпорасне.
     
    На Talesia и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  18. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Бебето кога е гладно само ќе се разбуди да цица и ќе ти ја исцица цела града.Доколку ти го будиш нема да биде гладно и ќе цицне малку и ќе биде вознемирено. И кога имаат жолтица тие сами се будат и јадат. Ние имавме жолтица па се будеше и цицаше и многу сме напредни до ден денес. Со будење само ќе се влоши состојбата на бебето и доењето. Дури и 4 часа знаат да спијат па да огладнат а ако не е гладно зошто да го будиш?
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Мили мами и ние ќе ви се пријавиме во темава,само што дојдовме на свет, имаме 4 дена па нормално сакаме веднаш да се распрашаме за некои работи!
    Не пуштија од болница со полесна жолтица,ама ни рекоа да одиме на педијатар!не знам дали тоа значи уште денеск--а да посетиме педијатар иако бебето нема никакви документи? Сакаме во букурешт да одиме ама ни треба предлог педијатар, од кој сте задоволни?
    Друго прашање што е офтопик малку ама сепак ќе го изнесам е дека два дена по ред јас спијам неконтролирано длабокои многу тешко се будам! Само ако бебето заплаче силно, а во меѓувреме не се будам да го ѕирнам, дали можеби се случило на некоја од вас вакво нешто,што да преземам незнам ?
    И уште нешто патронажна сестра треба сами да викнеме или како? И колку дена одприлика од враќањето од болница доаѓа ? Ништо не спомнаа во болница.
    фала однапред за секоја помош !
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Ние прв пат на педијатар бевме на 4 недели на општа контрола.Ама бевме на приватно кај пријател и не ни требаше никаков документ..Исто имавме две недели жолтица пред тоа но не рекоа да посетиме лекар.
    Патронажна воопшто не дојде иако имаме скоро 2 месеци.