1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќотекот како воспитна мерка

Дискусија во 'Дете' започната од Unfaithful18, 12 септември 2010.

  1. InLove123

    InLove123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Не зборувај кога незнаеш како ми е. :!:
    Да беше на мое место, ќе знаеше како ми е и како ме боли тоа што родителите ме повредуваат. А и јас да бев на твое место можеби ќе мислев дека е претерано, но не е така. Не е претерано од мене, од родителите е претерано. имам и модрици на ногата. Нив можам да ги фотографирам, ама лицето не, некој можеби ќе ме препознае.А ти незнаеш како ми е и сигурно не си знаела.
     
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Мила моја и јас сум мајка и не можам навистина да разберам. Жал ми е, едноставвно проблемите на родителите се рефлектираат врз децата. Пријави, ти оставив број од Меѓаши побарај помош те молам.Имаш и социјални служби, пихолози, педагози во училиште. Ако ова што го пишуваш е вистина за мене како родител е ужасно.
     
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Можеби решението е развод,тогаш страстите ќе се смират.
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Секакви 'специјалци' има. Девојче немој да трпиш, никој не заслужува така да биде третиран. Па некои плаче за деца, а некој ќе ги тепа ( помодрува)??? Побарај помош, прво ќе им дадат советување па ако продолжат ќе те одделат од нив, што може е и добро за тебе.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Исто мислам, децата патат од родители кои што не се еден за друг. Од искуство, ама нема да се разведат од различни причини или немање храброст, а децата ќе страдаат од нивнте фрустрации.
     
  6. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Јас драга ќе ти кажам дека не треба да ти биде чуден. И самата си свесна дека постојат секакви родители.
    Бев еднаш сведок на заканувачќи зборови од страна на родител упатено кон своето дете пред мене и пред мајак ми. :!:
    Си реков еднаш може ги заплашува своите деца но кога еднаш поминав покрај нивната куќа, мојата вника која имаше тогаш осум години буквално се отепа плачејќи. Ја прашав зошто плаче ми кажа дека татко и ја отепал од ќотек бидејќи не сакала да јаде. Друг пат ја начекав со модрици, трет пат исто така се додека внука ми не собра доволно храброст да ја пријави ситуацијата во социјално со помош на наставник и психолог. Овие колку толку едно време надгледуваа и мислеа ајде дете е нема шанси тоа да се случува кога еден ден самите се уверија во она што го зборуваше девојчето. Ја згрижија на друго место. А родителите ги покажуваат низ град со прст како животни.
    Имам со мои очи видено како баба им ги тепаше и маваше со стап по задник и мавано шамари, и тоа пресстрого беше...
    Вакви случаеви ги има колку сакаш. Една другарка ми има кажано за една нејзина комшивка и нејзиниот случај: Колку 4ќи во школо толку шамари, колку 5ќи толку пари. ;)
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Мила моја и јас не бев поштедена од ќотек (повеќето незаслужен, барем јас така мислев) ама од нејзиниот пост сум навистина изненадена.
    Пред училиште прво ќотек па после оди, некако ми нема логика. И оставив број каде да пријави, па и во училиште сигурно приметуваат штом вели постојано е со рани и модринки, веројатно некој ќе се запраша зошто е тоа така. Изговор ќе најдеш 1-2 пати ама?????????????????????????
    Ако нејзиниот пост е издржан на тие родители им се одзема секакво родителско право.
     
  8. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Можеби нема логика, но не секој размислува разумно...
    Изговори има многу, паднав, се удрив во вратата, ми отече забот па затоа лицето ми е такво, пак паднав бидејќи сум несмасна и многу други. А и сигурно нема секогаш да ја прашуваат на училиште.
     
  9. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    А мислиш дека не знаат за што всушност се работи? Знаат, не се ваљда толку глупи. Можеби само чекаат на нејзе да каже кој е проблемот, затоа што не сакаат да се мешат. Или се пак недоволно способни за да го увидат проблемот.

    Ќе земам пример од мене. Јас не бев малтретирана од родителите туку од децата во училиштето, и секогаш се жалев на наставници,и педагози но секогаш ми ја префрлаа мене вината. Е до толку се неспособни :)
    Туку ајде да кажеме дека не е до толку како што опишува во постот. И е само обичен трол, секоја и чест за измислената приказна ама ако навистина ја зборува вистината тогаш Господ да и биде на помош и нека решава побрзо проблем.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. InLove123

    InLove123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Собрав храброст, и утре прво нешто на училиште е посата кај психологот :$ Па за понатаму ќе видиме.. :sweat:
    Се враќам дома и одма ве известувам што бидна..
    Иначе пред малку сакаа моиве да ме натепаа и јас се одбранив, со влечката.. :| Сега ги слушам како се расправаат..
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Превземи нешто под итно и извести не, ако не јас ќе се потрудам, пиши ЛП.
     
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Превземи нешто под итно и извести не, ако не јас ќе се потрудам, пиши ЛП.
     
  13. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Се мислам,тука да лежи клучниот момент.Човек треба некогаш да подигне и глава и глас.Ако се навикнати на тебе да се истресуваат а ти молчиш,тоа им дава мотив уште повеќе да те малтретираат.
    Посоветувај се утре со психологот и не кажувај дома во стил-ете ,ве кажав,сега ќе видите...полека и сигурно.Единствено ако бидат повикани на разговор тогаш кажи но не кажувај зошто.Играј на картата на изненадување.И не пишуваш со кого си поблиска,со мајка ти или татко ти.Претпоставувам со мајка ти,што и не мора да значи.Најди начин да се приближеш до некој од нив,ако барем на еден му проработи совеста можеш многу да добиеш.
    Со среќа ,и баш ќе пратам што си направила.
     
    На Lolo5 и Daleron им се допаѓа ова.
  14. InLove123

    InLove123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Само што се вратив од училиште.. Психологот ги повика родиелите на разговор, денес после 4 :lol: Нема никој дома, па им оставив ливче на мастата .. Сега чекам да дојдат и прочитаат . :) Вечер повторно ќе ве известам..
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Добро размисли до вечер што ќе напишеш, и гледај интересно да е кога веќе си решила да не забавуваш.
     
    На duffi, Pepelaska25 и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
  16. InLove123

    InLove123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Ливчето е веќе напишано и нема што да мислам :^) |(
    Пишува: Мамо, тато после 4 ве чека психолот во училиште. Му кажав се.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски
    а бре во секоја тема по некој циркузант :puke:
     
  18. oraiaeleni

    oraiaeleni Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    107
    Немам разбирање за ова. Особено ми е одвратно кога мајката (најчесто) го тепа детето безмилосно на јавно место затоа што нешто побарало, не се однесува онака како што си замислила таа и слично, тепа, мава детето пишти, а она гледа и каков ефект оставила на публиката, као, кој авторитет сум јас.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. InLove123

    InLove123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Моиве тргнаа..
    Прво се караја, и на крај таткоми го виде ливчето изнакара се живо и диво и излегоја, ми ррекоја да не седнувам на компјутер |( |(
    Се молам сето ова да се среди :angel:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Девојче, те следам од почеток, баш сум љубопитна што ќе се случи.. Очекувам добри вести!