1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. mon4i91

    mon4i91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    101
    чекав да добијам, да ми помине за да одам да се издепилирам.. нели за подолго уживање во мазноста :lol: ама требаше да добијам дури на 25 :^) не се жалам само се нервирам веќе, имам болки во градите (неверојатни), болки во половината (како да во секој момент ќе добијам), веќе двапати имав вртоглавици, често одам во тоалет.. се обидуваме веќе 9 месеци за да добиеме бебенце, и другпат ми каснело по 5 дена и одма правам тест.. сега решив ќе чекаме до петок, ако не добијам правиме тест.. искрено се надеваме на позитивно, па ако треба ќе се бричам секој 2 ден :D :rofl:
     
  2. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    nazalost kaj pcos ovulacija tesko...jas mojata so medikamenti ja postignav, toa e i najg9lem problem kaj vakvite jajnici sto nema ovulacija.obrati se na ginekolog folikumetrii da ti pravi, za da se utvrdi tocno :)
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.332
    Свежа беше, секогаш при или после одење во вц.
    За операцијата пишав повеке страни наназад. Под целосна наркоза, зафатот е околу 10-15 мин. а целокупно си околу 1-2 саати под опојка. Нема последици, ми ја препорачаа оти сакав да пробаме за бебе. Демек не е добро во тек на бременост да се прокрвави, подобро да се отстрани, па после да се работи на случајот.
    Инаку кај мене беше на грло од матка, и со камера и внатрешно зирнаа да бидат сигурно во внатрешноста од матката да не има некои кои не се видливи на ехото.
     
  4. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Естрадиолот на 3 ден ми е во граница на нормала, ама на 13 ми е низок. Бидејки претходниот месец ми беше висок и пролактинот матичниот ми рече ако добијам дека ке ме прати на еднокринолог. Меѓутоа јас сакав и овој месец да проверам, па пролактинот се намалил. Утре ке одам за да ми земе микробиолошки брис, а за наредната недела ке закажам во Систина кај Ивановски или Поповиќ.
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И на мене естрадиолот ми е во граници на нормала, ама требал да биде уште понизок (до кај 60-65).
    Така ми кажа Лазаревски. Пролактинот, исто ми е во нормала, 19, ама требало да биде до кај 15.
    Закажи си со време кај докториве, за да не треба да чекаш или биди упорна.
    Јас првиот пат кога сакав да закажам, кон крајот на јули, сестрата ми каза во средина на септември прв слободен термин?! Мене секако толку не ми се чекаше и ја напнав, па ми најде термин пред одмори :) За после е полесно, и се јавуваш на сестрата па она ти наоѓа термин, првиот пат е покритичен.
    Ајде се ќе се среди.
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Девојчиња, пиел ли некој примолут нор?
    Јас не можев веќе да издржам и морав да одам на преглед денес. Како што очекував нема ништо - матка, јајници уредни. Докторката вика со ваков одличен ендометриум треба да имаш солидно крварење, а не само вака.
    Ми даде да пијам 7 дена по 2. Некој ги пиел апчињава?
     
  7. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    јас :D многу пати за провоцирање на мензис, ич гајле да немаш ептен лесно се поднесуваат откако ќе завршиш со нив за 3-4 дена ќе добиеш мензис :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    фала невестуле :) И завршив јас со антибиотици. Многу лошо ги поднесувам изгледа..
    Како иде кај тебе?
     
  9. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Јас ги пиев пред два месеци ама само 4 дена по две, после 10 дена ми дојде.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    фала девојчиња :)
    Планурам да почекам уште денес и утре па од сабота почнувам. Таман викендот да видам како ги поднесувам.
     
  11. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Kukle jas gi imam pieno no ne ti gi preporacuvam Zatoa sto dokolku ima bremenost ke napravi ostetuvanje bi ti preboracala dabreston da si piesh i ako ima bremenost nema da dobiesh jas za provokacija dabreston pijam .. poradi strav da ne sum zacnala pokasno ...

    Inace utre dojde donot ufff strav padika izmesani emocii :worried: mi se priblizuva period na dobivanje , mi tece belo pranje no pred nekoj den mi se slucuvase taka no poveke bese kako kafeavo od koga ke se isusese la gakite i mislev deka mi doslo obicno taka mi pravi pred da mi dojde no uste e belo hehe ve baknuvam
     
  12. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    па и дабростонот како и примолут нор се иста состојка, мене од дабростонот ми се лошеше многу додека примолут нор многу добро ги поднесував пиев по две дневно десет дена и секогаш на 4 тиот ден откако ќе ги завршев добивав.
    ајде со лесно на сите. Бокаче среќно утре :*
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Бокаче со лесно денес. Се надевам се ќе помине во најдобар ред.
    Пиши после да не те мислиме :)
     
  14. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Девојки .. завршивме вчера со биопсија мм е дома ужива , вчера пишав до бев толку смотана и го избришав постот па ме мрзеше да пишувам пак.

    Девојки да знаев дека вака ке биде ке собирав пари за приватно а некикако на државно едвај од цела хирургија не можевме анестезиолог да се најде :( ни докотор не застана и да ни каже сто се случува со мм , во таа несрека добро што тетка му на мм работи таму па можевме некако да разбереме до кај е целата биопсија. Докторот кажал дека има сперматозоиди но била состојбата таква што имало периоди кога има и периоди кога биле мртви земал од 3 места материјал па ке почекаме за тие резултати , мм го пуштија дома но отпусното писмо не е готово. , толку многу е целата ситуација стресна и напорна подалеку од сите ни на најголем дусман не му го посакувам ова што на нас ни се случува .. тешка е оваа борба пак ке кажам но што се мора се мора, :*

    Ова е во најкратки црти ве бакнувам :*
     
  15. lilika9

    lilika9 Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    Бокаче душо, многу ми е жал што сте поминале низ таков хорор. Се надевам Господ за брзо ќе ве благослови со бебче па се ќе се заборави. И јас малку се разочарав од постапката на инсеминација, незнам дали така е кај сите или јас премногу очекував од пуста желба. Како прво на денот на инсеминација ниту ме проверија дали се пукнати фоликулите, туку ајде само легни сприцнаа во мене и сега стани и оди во другата соба да полежиш. Јас им велам а тука да полежам за да не станувам, они не не оди во другата соба. и тоа на приватно. Незнам пак ќе речам можеби сите инсеминации така течат...
    ајде само нека даде Господ па се ќе заборавиме.. И ние сме сега најранливи, ама со заедничка подршка ќе стигнеме до целта. :inlove: :*
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    бокаче, се надевам денес малку одморивте.
    Колку што те разбрљв имате спераматозоиди. Тоа е дибра вест.!
     
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Kukla neznam dali vo momentov ima spermatozoidi , no takov bil periodot pa sega ke vidime na rezultatot od biopsija sto se slucuva tocno tamu dole ... Denes nov den novi sili :*
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Циклусот на создавање трае 72 дена. Се може да се случи во тој период.
    Стискаме палци. Само позитивни мисли и се ќе биде во ред.
    Денес го испив првото примолут нор. Незнам дали е од мего едвај почнав да го пијам, не верувам дека има толку брз ефект, ама имам тегоби во стомакот. Стомакот дури ми се стврдна.
    Читав се пиел 3 дена пред очекуваниот период за да го одложи, така што мислам му теба 3 дена да почне да дејствува. Има некој вакво искуство?
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Normalno e da se ima tegovi bidejki toj veke pocnuva da provocira .. jas sum go piela vo period od koga ke mi pomine datumot za dobivanje znaci veke 35-40tiot den , e sega ne mi teknuva dali se piese 5 den a ili 10 dena po 2 apcinja pa posle 2 dena od koga ke gi zavrsam mi doagalo .. se slucilo i po 3 dena da gi pijam i odma da mi dojde zavisi kolku falelo do toj stepen za da probie .. i tie 2 nedeli mi se mnogu macni dur pijam hormoni i dur mi zavrsi .. abe da ne si zensko tie rabotava :lol:
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Докторката ми рече да го пијам 7 дена х 2 на ден.
    А како си решаваш да го пиеш 3 дена?
    Мене докторката ми кажа може и да добијам дур го пијам. Ако се случи тоа одма да прекинам со пиење.