1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимен гел

Дискусија во 'Тело' започната од angel, 23 ноември 2009.

?

Какво средство користите за интимна нега?

  1. Интимен гел

    583 глас(а)
    45,2%
  2. Бебешки производи

    236 глас(а)
    18,3%
  3. Обичен сапун

    171 глас(а)
    13,3%
  4. Никакво, само вода

    297 глас(а)
    23,0%
  5. Друго

    3 глас(а)
    0,2%
  1. Emilijaa13

    Emilijaa13 Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    29
    Интимниот дел од Carefree или од Нивеа :)
     
  2. Forever18

    Forever18 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    14
    Koристам интимен гел од Oriflame на него пишува Feminelle :)
     
  3. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Значи вака
    Не се залажувајте со никави гелови, тоа е само перење пари правење бизнис.
    Зарем нашите мајки порано имале гелови и слични глупости, се е тоа лажи-пара уште еден начин на луѓето да им се наметне како потребно.
    Јас порано користев од Avon фатив кандида, потоа го сменив на Nivea со камилица а кандидата ја излечив со вагинални апчиња и таблети не дека од тој на Nivea . Кога отидов на гинеколог ми рече никави гелови, а ни под разносо влажни марамчиња макар да се бебешки (јас ги користе Бекутан) оти полесно ми беше и тоа неколку пати во денот ке се избришев , сите тие препарати го нарушувале природната PH вредност и ми препорача само бебешко сапунче ништо друго.
    Од тогаш го користам Бекутан и брисеви и пап тест ми се стакло, ни имам црвенило ни чешање - закон.
    Послушајте ме не ги оставајте парите по аптеки и маркети купувате болест не здравје - едно сапунче 30денари и ќе ве служи минумум два месеци.
     
    На moon1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Ваков користам и задоволна сум :)
     

    Прикачени фајлови:

  5. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Ајде и јас да го кажам мојот став во оваа тема, со цел да укажам на некои работи иако сум најмалку повикан да коментирам во оваа тема. Си зедов за право да коментирам пред се некако како да ми се чини дека сите афирмативно коментирате на оваа тема, а јас ќе се обидам да ја прокоментирам од друг агол.
    1. Правите огромна грешка со користење на разни гелови за интимна хогиена, миризливи дневни влошки, уште што ли не, се со цел да тој дел од телото да миреиса неприродно. Што е уште полошо ова го читаат многу млади девојчиња кои тек сега почнуваат со половиот развој и кои ама баш никаква потреба немаат за користење на вакви средства.
    2. Со користење на овие средства ја нарушувате PH вредноста на вагината, ги убивате добрите бактерии кои треба да ве штитат од лошите, и така им овозможувате без никаква пречка да влезат во вашата вагина и да се појават разни болести. На сето тоа се депилирате постојано, и буквално на бактериите не им стои никаква препрека до внатрешноста на вашата вагина, која пак поради топлината и влагата е рај за бактериите. А, сте се запрашале ли зошто го правите тоа? Сте се запрашале ли дали воопшто вреди да се ризикува здравјето само за да им се угоди на вашите недораснати дечковци кои мислат дека тоа е лижавче и треба да мириса на овошје а не на она што всушност е.
    Вашата вагина би била најсрекна доколку ја миете само со млака вода и евентуално сапин со иста ph вредност како кожата 5,5 а тоа е Дав. Тоа е се што е потребно за одржување на интимната хигиена.
    Не само што таа би била среќна, туку на долги стази и вие би биле посреќни ако си го зачувате тој дел од телото кој е многу битен не само за вас туку воопшто за човештвото.

    Читам коментари од типот го користам тој и тој гел и многу сум задоволна?
    Не разбирам? Што си задоволна, што вагината ти мириса на овошје а не на вагина? Задоволни сте со мирисот но тие хемикалии придонесуваат да секоја година се зголемува бројот на заболени од рак на грлото на матката, се повеќе девојки дури не успеваат ниту да станат мајки, се повеќе жени се неплодни....
    Дали тоа се случувало во времето на вашите мајки и баби? Не, во тоа време во цел град имало една или две неплодни жени, сега секоја трета жена има проблем со зачнување, болестите како кандида и сличи на неа да не ги спомнувам. И, сега доагаме до еден апсурд Сега кога се миете после секое уринирање со вакви гелови за интимна хигиена од кои сте задоволни, болестите на репродуктивните органи се во пораст, за разлика од времето на вашите баби и мајки.
    Само уште ова, не сраметесе од вистинскиот мирис на здрава вагина, тој мирис е вистински афродизијак за мажот, но за вистинскиот маж. Свртете се околу себе, погледнете ги животните и можете многу да научите од нив.
     
    На RedWine, moon1, blackwave и 7 други им се допаѓа ова.
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не практикувам никакви интимни гелови и спрејови.
    За одржување на хигиената на интимата користам само сапунче Бекутан и не сум имала никакви проблеми.Колку повеќе се употребуваат разноразни комерцијални производи пропратени со маркетинг,толку е поголема можноста за појава на бактерии и инфекции.
     
    На Bah му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Не сум користела интимни гелови до сега и не ни планирам, по препорака на матичната си зедов бекутан пенлива купка и задоволна сум.
     
  8. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.945
    Допаѓања:
    30.779
    Пол:
    Женски
    Јас редовно си користам интимни гелови на нивеа и сум презадоволна.
     
  9. oraiaeleni

    oraiaeleni Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    107
    Жената не е цвеќе, ни овошје, не е ни љубичица, ни ружа, ни малина ни лубеница. Што ти значи комерција, таман да наседнат млади тинејџерки и да купуваат шпто повеке глупости со сомнително производство како Авон, Орифлејм, па нека се и медицински гелови, и што ти не.
     
    На Mama25 и Daydream им се допаѓа ова.
  10. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Не користам никаков интимен гел, само обично сапунче.
     
  11. ivka-pivka5

    ivka-pivka5 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Intimnite gelovi na Avon mi se najdobri posebnono onoj so miris na cresaa prekrasen e....
     
  12. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    девојки, сум слушнала нешто ама веројатно не сум дослушнала како што требаа, па ајде да ве консултирам. Значи имало некои гелови, ама не биле за одржување хигиена, за миење туку опишани ми се како за вкус :^) (што мислам дека тука е моментот кога јас не сум дослушала). Познато ви е вас ова да ме просветлете?! Постои ваква работа?
    Кремови ли се тоа? Што се? Како за вкус? Се шлапаш со тоа и после си мириса на кремот?
    I dont get it :?: (but I want one of those :wasntme: )
     
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Мадамко мене ова ми личи како некои спрееви што беа едно време во Орифлејм или Авон, ако не се лажам :D

    По безвезе здравје, незнам кој при здрав разум ги користи, овие освен за инфекции мислам дека не се створени за нешто друго.
     
    На Hipica и Nausicaa им се допаѓа ова.
  14. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    тих :( ништо викаш а?
    Па ја сакав да ја почастам малата мадам со такво некое за кога иде во лов. Тоа така еднаш два пати, нема да ја давам во хемикалии :lol: Кај ти па одма инфекции спомињаш, уплав ме фати сеа... :(

    И бај д веј, фала на одговор ;)
     
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Море јас за мене си кажувам :lol:

    Склона сум инфекции и вакви работи ми е навистина страв да ставам, освен пенливото на Бекутан, друго со ништо ја немам почастено :D

    А и малку ми е чудно нели да има таму долу некои овошни мириси, си има она свој мирис и вкус :$
     
    На Hipica и Madam-A им се допаѓа ова.
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Мене по муабетов, „сомнителните“ гелови кои ги спомнуваш ми изгледа дека се лубриканти. :lol:
    Не се опасни, напротив :wasntme: , најчесто се на база на вода и има и онакви со овошни вкусови.
    Без гајле, убаво си дослушнала, за взаемно лижење сладолед се. :D :wasntme:
     
  17. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Не ќе да се лубруканти.. коа ќе ти ставиш на сладоледот многу се лигави некако, а после некое време и се лепат :tmi: јас овие што ги зборев си ги замислив дека се како крем, ги ставаш и кожата ти поприма и мириса на нив, ама можда се мислело на лубриканти, ништо чудно јас грешно сум ги протумачила :doh: А не ми текнува со кој сум зборела да го препрашам.. :worried:
     
  18. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Go koristam intimniot gel od Nivea,no nemam oseteno nekoj rezultat nesto naj naj
     
  19. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Не користам интимни гелови бидејќи знам дека ја нарушуваат РН вредноста, и со самото тоа може да се навлечат многу инфекции.
    Само со вода се мијам.

    Дали некоја ова се има миено со сода бикарбона? имам слушнато дека многу помага доколку има некоја инфекција. Немам потреба од тоа, туку онака да знам чисто информативно дали е добро за користење? :?:
     
  20. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Со бебешко сапунче само, било какво. Интимните гелови се со неутрална pH, а во вагината pH е кисела, па при алкализирање на киселата pH доаѓа до размножување на габички и појава на инфекции. Не експериментирајте со тоа геловите, што и да користите "таму доле" (дури и влажните марамици), гледајте да е со pH 5.5.