1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масла за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 4 јули 2012.

  1. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    7.730
    8,6 или 8,9 долари, не ми текнува точно, ама маслото е прекрасно. Многу е густо, мрсно со темно жолта боја. На коса не сум го пробала уште, ама синоќа пред спиење си ставив на лицето и навистина е доволно 1-2 капки оти е мрсно. Само што е мало 10мл, ама ова беше за проба оти не бев порачувала вака досега.
    Тоа од биокулт колку е и како си задоволна?
     
  2. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    570 денари мислам дека беше, и ова е многу мрсно и е 100мл.
     
  3. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Да ве прашам, кога ставате кокосово/рицинусово/чичково масло, дали го ставате и на коренот или само на врвовите? Јас каде и да го ставам, ми требаат три дена целосно да го измијам од косава :^) Не е дека не ја мијам добро, понекогаш и три пати ќе ја поминам со шампон и не излегува :^)
     
  4. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    7.730
    Кога ставам рицинусово или чичково ги нанесувам само на коренот, стои 1 час и потоа ја мијам косата, со 2 пати нанесување шампон излегува маслото. Кокосово кога користам го нанесувам на врвовите, исто убаво се мие. Досега не сум имала проблем со маслата, било кое да го користам.
     
  5. Iv.girl55

    Iv.girl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Рицинусовото масло уствари секое масло за коса треба да се чува најмалку 5 часа.. иако пишува на пакувањава по 1 час, на коренот му е потребно толку време само да упие и ништо не сте постигнале. За разлика од тоа што ако го чувате што е можно повеќе косата е посјајна и побрзо расте ( пошто природно си расте косата најдобро од било кое масло). Мене ми се случило да чувам масло и по 10 часа што не е на одмет. Нормално не е штетно затоа што е на природна база, а не на хемикалии. :)
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  6. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Купив ореово, незнаем како ќе биде дека се фарбам плава да не ми прави бељи нешто,ама ќе видиме :) се надевам добар барем ефект ќе има косата од бланшот и од фарбите многу ми е измачена летово :)
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас имам слушнато дека оревовото масло е подобро за кафена и црна коса, а за плава заборавив кое беше. Сепак не би требало да ти направи нешто штетно, сигурно нема бојата да ти ја смени :lol: ама штознам наводно ја истакнувала бојата на кафената коса... Лично го немам пробано.
     
    На feminium и Mishela им се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Чичково масло за русокосите, убаво запаметила Мимс за ореовото и бадемовото.

    Feminium, ако си плавуша подобро избегнувај ги овие или барем не ги ставај на корените. И јас кај мене забележав темен сјај пред некоја година кога континуирано ставав ореово масло. Јас не сум фарбана, ама не би ризикувала. :)
     
    На feminium и mims-89 им се допаѓа ова.
  9. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    ете а се мислев баш меѓу чичингово и ореово ама ајде де , ништо ќе го користам пред фарбање па за нареден пат ќе си знам :) фала ви женски за инфорации
     
  10. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Абе луѓе мене кокосовово маслово ми стана маст :^) Го купив пред месец - два, го ставив во вецето кај што ми стои козметиката , ама имам приметено дека ја смени агрегатната состојба. Кај вас се дешава тоа или јас правам нешто погрешно? Или па ја менува агрегатната состојба на повисока температура од другите масла (зашто не е до толку ладно)???????
     
  11. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Природното кокосовото масло има точка на топење од 24°C. Затоа е во цврста форма.
    Нанеси го потребното количество на рацете и на тој начин ќе се стопи.
     
    На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Јас си го користам и вака ама ме зачуди да не му имам напраено нешто штом стана маст место масло. Барав на нет ама неможев да најдам. Ти благодарам за информацијата :)
     
    На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
  13. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.799
    Пол:
    Женски
    Девојки каде да барам масло до авокадо? И дали некаде во Скопје сте сретнале вакво масло?
    И општо од кои масла сте позадоволни? оние на Галафарм или фитофарм?

    Досега си купував маслиново масло, ама од оние во шишиња, што се користат и за јадење. Ем беа поисплатливи ем беше точно назначен составот.
    Имав користено едно време од оние на Галафарм, ама од фитофарм немам пробано.

    Баш си гледав сега од една блогерка видео, девојкава има баш густи и долги трепки, и убави веѓи, и имаше дадено рецепт за серум за растење на веѓите и трепките па баш сакам да го испробам. Вака според тие резултати што она ги постигнала баш ми изгледа дека ќе ми е од помош :)
     
    Последна измена: 4 ноември 2014
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас имам видено во Био Култ во ГТЦ, за здрава храна што е продавницата, тоа е за јадење ама сигурно може да послужи и за коса и за тело исто како кокосовото за се што го користиме :D
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.831
    Допаѓања:
    9.750
    Пол:
    Женски
    Јас на iherb.com сретнав масло од авокадо по поволна цена , а и од добра фирма , па планирам да си го нарачам.:) :) :)
    http://www.iherb.com/Now-Foods-Solutions-Avocado-Oil-4-fl-oz-118-ml/899#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=now avocado oil&rc=1318&sr=null&ic=1
    Додека сум тука , сретнав и рицинусово масло кое многу се исплаќа да го нарачаш од ајхерб , бидејќи кај нас јас за 50 мл плаќав 100 денари ,а ова на ајхерб е скоро пола литар за 300 и некој денар.Good deal :)
    http://www.iherb.com/Now-Foods-Solutions-Castor-Oil-16-fl-oz-473-ml/897#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=now foods castor oil&rc=586&sr=null&ic=2
    Напнав со ајхербов , ама стварно има многу убави работи по поволна цена.8-|:D
     
  16. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Затоплувачки третман со мароканско арганово масло од авон, пробал некој? Се мислам дали да нарачам.
     

    Прикачени фајлови:

  17. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    каде да се најде масло од макадамија дами? 8-|
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.878
    Допаѓања:
    102.895
    Пол:
    Женски
  19. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    го има по аптекиве?
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.878
    Допаѓања:
    102.895
    Пол:
    Женски

    Не , може да ги има по некоја парфимерија или некое фризерско студио , ама може и поскапи да ги продаваат,затоа и ти го пратив линкот
     
    На macamaca24 му/ѝ се допаѓа ова.