1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Бидејќи ситуацијата ми е комплицирана, ве молам за препорака за aдвокат кој добро се разбира во имотно-правни односи.
    Благодарам :)
     
  2. vale.t

    vale.t Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Почитувани,
    Баравме во катастар да ни се издаде имотен лист за да можеме да поднесиме барање за оставнинска постапка.Меѓутоа ни кажаа дека има два имотни листа од кои наводно едниот се однесува на ниви,а другиот за куќата и дворното место.Е сега првиот може да го извадиме ,но не и вториот,наводно ,како што ни кажаа дека куќата и дворното место се со „НЕЗАПИШАНО ПРАВО„. Не ни е јасно како може да биде со незапишано право кога веке еднаш е поделена,во катастар има податоци кои се сопственици и измерена-има и мерки.Сега ни велат дека треба да одиме во приватен геодетски катастар за да се измери куќата и дворното место па потоа да можеме да земеме имотен лист и да поднесиме барање.Што всушност значи-„НЕЗАПИШАНО ПРАВО„???И како може да биде едното запишано а другото не кога целиот тој имот по смртта на прадедото е еднаш поделен по смртта на прабабата пак е поделен.Нашата баба има дел и сега бидејки е почиината треба за нејзиниот дел да направиме делба,но неможеме заради овој проблем.Е сега дали навистина е така или пак чичко ни има направено некои сплетки затоа што не сакаше да се направи делба за да немаме ние ништо таму,пошто татко ни е починат.
    Ве молам ако можете објаснете ми дали е ова можно и за што се работи,ако треба уште некоја информација прашајте .
    Ви благодарам,
    поздрав-Тина
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не сте направиле приватизација и затоа ви бараат елаборат од катастарот. Ова не е ништо ново, рокот го продолжуваат веќе неколку пати. Убаво ви кажале и така постапете
     
  4. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    мислам дека ако правото е НЕЗАПИШАНО, ќе се најдат во ситуација како и јас, за една земја.
    Не се работеше за приватизација, туку правевме елаборат и го поднесовме во катастар за изложување на предметот...мислам дека така тоа се викаше.
    Консултирај се со правна служба во катастар, ќе ти дадат телефон и ќе им се јавиш...барем сега се услужливи.
     
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Вака сега, ако местото односно нивата е на лицето од кое што вие треба да наследите е во ред. Ако на тоа место има изградено објект и е дива градба убаво ви кажале. Ќе си повикате лице кое што ке премери и ќе направи елаборат. Со тој елаборат ќе појдете во општина во која што живеете и ќе поднесете документи за легализација. КОга тоа ќе ви биде одобрено одите во катастар за имотен лист. Ако местото се дели на повеќе наследници исто ќе си повикате лице од приватен катастар да премери и да направи физичка делба, па пак во катастар за имотен лист.После почнува оставинската постапка кај нотар кој што ќе ви го одреди судот. Кога ќе добиете извршно решение одите во општина центар. Ако е платен целиот данок на имот ви издаваат одобрение за во катастар. Ќе ве одерат од пари земАЊЕ. Лелеле се раскажав во кратки црти инаку акомпишував се ќе останев без спиење. Со среќа.
     
  6. Lile2Lile

    Lile2Lile Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Bi sakala da prasham kako odi delba megu majka i kerki. Se zboruva za nedvizen imot.
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Пообјасни повеке за што се работи?
     
  8. Lile2Lile

    Lile2Lile Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ednostavni raboti, majka sama so dve kerki, imot kako stan, pari kako se deli. Neli se deli isto megu nejzinite kerki. Dali ima na majkata braka/sestri nesto del od toa?
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ако е лично на мајка ви тогаш ќе ви го подели на две идеални половини.
    Е сега како поклон е наједноставно не плаќате данок од 3% затоа што сте прво колено.Со имотниот лист (ако гласи на мајка ви) од станот кај нотар и толку.
     
  10. Lile2Lile

    Lile2Lile Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Licno kako sto e sve imot na neja pishano, tatkomi e pocinat i sve se prepisa na neja. Zato mi e prashanjeto dali nekogas koga ke treba da se podeli imotot, ke mozat nejzinite braka/sestri da baraat del od nejziniot imot (sto e prepisan na neja licno posle smrtta na tatko mi.) Odgovorot vas go svakam deka imotot se deli isto megu nas dvete kerki. Fala unapred
     
  11. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    ^^ Нејзините браќа/сестри немаат никаков дел од нејзиниот имот, се ќе ви припадне на вас ќерките. вие сте прв наследен ред.
    Освен ако има некој дел од имотот што мајка ти сама ќе сака да го остави на брат/сестра, на пример со тестамент или некаков договор.
     
  12. Lile2Lile

    Lile2Lile Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ok fala vi mnogu, imam slusano posto bila taa zena (ne maski rod) imale i tie pravo na nasledsvo isto kako nas kerkite. Toa mene ne mi bese logicno pa zatoa moje prasanje. Znaci jas sum bila vo pravo, jas licno ne ziveam vo Makedonija pa ne gi znam pravilata kako se vo zemjata. Fala vi na site sto mi dadovte odgovor :)
     
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Еј уживај штом е се на мајка ти тие немаат никакво право.
     
  14. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    Штом татко ти е починат треба да се отвори оставинска постапка и имотот од татко ти да се подели помеѓу наследниците од прв наследен ред тоа сте вие (две ќерки) и мајка ви, со тоа што мајка ти е наследник на една идеална половина од имотот на татко ти значи 50%, а децата во случајов две по 25% од другата идеална половина.

    Додека по смртта на мајка ти вие како ќерки сте наследници на целиот имот со кој таа не располагала (не го отуѓувала, продавала) во текот на животот. Нејзините браќа и сестри во случајов како што опиша не доаѓаат на наследен ред (тие би наследиле но под други околности доколку ве нема вас или ваши потомци)

    Поздрав.
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Се е на мајката оставено ако добро разбрав не мора оставинска по нејзината смрт, може сега да им подели на две идеални половини.Не знае да објасни инаку како што напиша 50% на мајката другата половина на нив две, евентуално ако мајката се откаже од нејзиниот дел се дели по половина на ќерките.
     
  16. Lile2Lile

    Lile2Lile Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Veke e napraveno sve na majkata, se otvore ostavinska postapka, i cel imot 100% se prefrle na majkata, no prasuvanjeto e posle nejzina smrt, togas se deli sve na dvete kerki, taka? 50/50.. a ne na drugi kako sestri/braka na majkata kako sto ve razbrav.
     
  17. dankalepotanka

    dankalepotanka Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Здраво.Нашиот проблем е малце поголем,затоа имајте трпение кога читате ;) .Пред 4 години свекор ми ја продаде старата кука и парите од неа и ги дадоа на золва ми за учество во стан.Инаку да напоменам дека постоеја 2 куки од кои постарата се продаде и парите и се дадоа на золвата,а поновата мажми побара да ја препишат на него .Свекор ми одма се согласи,додека свекрвата кај нотар поставуваше триста услови но на крај даде своеволна согласност да се препише на маж ми.Куката во која живееме е на 2 спрата на долниот живеат старите на горниот ние.Е сега после 4 години од склучувањето на договорот,свекорот и свекрвата имаат лични несогласувања и свекрвата бара т.е се заканува дека ке бара договорот да се раскине и повторно да си го земе половина дел од куката за да биде на нејзино име.Инаку додека да се препише куката се се водеше на свекор ми.се заканува дека ке го тужи мазот ми,кој ни малку не е виновен за односот мегу нив со цел за да го земе половина дел и да си прави што сака.Инаку никој не ја малтретира ни физички ни психички,нема докази во полица за насилство,ниту од комшиите некој да каже дека сме груби во односот со неа.Таа сака буквално што ке каже се да е по нејзино.Ние сме дистанцирани од неа.Е сега сто моѓе да се направи во овој случај?Може ли таа да го раскине договорот иако не е носител на истиот туку е свекор ми?Може ли да ја добие пола кука како што се заканува?И ако се разведат со свекор ми може ли место делот како недвижен имот да и се даде пари наместо спрат?затоа што како ке живеат кога не се поднесуваат.Плус куката е градена во заедница но постојат многу документи сто свекор ми продавал имот за да ја изгради,плус земјиштето дека е градена е поклон од татко му.Фала Ви многу за одвоеното време.Значи може ли со бла бла приказни без докази ,без аргументи од стручни лица од сведоци да се раскине договорот?
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Така добро си разбрала.
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Со каков договор ви е оставена куќата?
    Ако е со договор на нотар веднаш потегнете постапка за мажот да добие имотен лист на негово име и ништо не ви може.
     
  20. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Штом е кај Нотар најверојатно е договор за поклон, помеѓу свекорот и мажот, само помеѓу двајцата, а свекрвата нема дадено согласност за нејзината 1/2 од куќата, што законски и припаѓа бидејќи куќата е градена во брак, а се што е стекнато во брак се дели на половина, плус ќе треба да се докажувате и докажувате по судови дека свекорот има на пример поголем дел бидејќи плаќал ама мн коплицирана постапка е. Значи само земјиштето е поклон од таткото на свекорот, не и куќата, таа е градена во брак значи е и на двајцата, а свекрвата не е ставена на договорот за поклон (многу голем пропуст) значи таа не дала никаква согласност нејзината половина од куќата да ја наследи маж ти, така да може да си ја бара во секој момент и да го оспорува договорот сеедно дали имате имотен лист или не, имотниот лист е најмал проблем. Доколку дојде до развод, свекорот може да и понуди исплата на делот, доколку таа не привати ќе се дели преку вешти лица на суд, со утврдување на пазарна вредност.
    Најдобро би било доколку се согласи свекрвата да даде и таа кај нотар согласност за договорот за поклон со анекс на истиот или со изјава, ама не верувам дека ке се согласи, бидејќи ако се разведат со свекорот каде ке оди таа?