1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќотекот како воспитна мерка

Дискусија во 'Дете' започната од Unfaithful18, 12 септември 2010.

  1. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Се молам се добро да се заврши. Мило ми е што девојчето собрало храброст да пријави. Мислам дека беше време да го направи тоа. Се надевам дека нема да и остане само траума, и се надевам дека психологот ќе знае како да постапи. Затоа што јас од лично искуство гледам дека тогаш не беа способни да го решат мојот проблем.
    Единствено што ми е страв е после посетата кај психологот.Се надевам дека нема да бидат насилни и после тоа. Ако се случи бегај од дома, кај другарка роднина кај знаеш ама тоа малтретирање не смееш да го трпиш повеќе.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.035
    Пол:
    Женски
    Нивната реакција по посетата на психологот ме плаши. Можат и да те истепаат откако ќе си дојдат. Ако такво нешто се случи, кога ќе си легнат, спакувај се и правец кај некоја блиска роднина.
    Но, се надевам дека ќе биде во ред. :)
     
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Некој си нема работа, не му се учи изгледа ама ич.
    Аман веќе од тролчиња не знам кому да верувам. Ливче бе оставила па тргнале!!!! Ллелелелеелле абе дете од 3 години подобра приказна ќе напишеше.АМААААААААААААААААААААААААААААН. Ве молам МОДЕРАТОРИ деца од 12 години, аманте направете некој филтер. :puke:
     
    На katalina и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Лажееееееееееееееееееее поврзете и ги постовите ве молам.
    Постов како со силувањето.
     
  5. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.035
    Пол:
    Женски
    Можно е.

    А и навистина нема смисла. Прво, ако беше вистина ова, ќе кажеше дека психологот ја прашал за односот кон родителите, зошто ја тепаат, бла бла. А потоа, реакцијата на родителите. Тие сигурно не би кажале само:" ај, ќе одиме кај психологот" по кавга за истото. И неа уште еднаш би ја истепале.
     
    На WORRIED.BT му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Едно прашање луѓе.
    Да речеме дека сето ова е лага. Што добива девојчето со тоа? Постојат многу начини на губење време освен ова. Ајде да речеме дека не ја тепале, можеби само сака да добие внимание, или не трола заради здодевен живот.
    Ама што ако сето ова е вистина? Што ако навистина девојчево не лаже? Дали знаете колку деца се жртви на семејно насилство? Сигурна сум дека сте запознаени со таа бројка на семејно насилство.
    Јас веќе го опишав мојот пример на темава и да кажам дека не сум изненадена воопшто од денешниве родители. Незаинтересирани за своето дете, незаинтересирани буквално за се поврзано со нив и за секоја ситница го претепуваат. Значи имам видено со свои очи.
    И зборувате за психологот. Многу психолози во училиштето знаат да ја водат работата но некои и не се способни. Од каде знаете како течел разговорот со психологот и дали сето тоа не го напишала?
    Лесно е сето ова да се напише. Но всушност дали е навистина така, дали сето ова девојчето го измислило или не?
     
  7. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.035
    Пол:
    Женски
    Ние не можеме да кажеме дали е лага или не, само таа.
    Ако девојчето ја кажува вистината, тешко неа. Единствено кога ќе се вработи и ќе почне да живее сама ќе се спаси од ова. Штом почнале вака, и ќе продолжат...
    Психологот нема да помогне. Нив нема еден разговор да ги смири. Се истресуваат врз детето.
    Единствено ако дојде социјална служба пред врата, да ја земат неа, е тогаш ќе престане ова.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Ме потресе приказнава. Не верувам дека е измислена, зар некој би имал срце да лаже за нешто толку потресно?

    A на тие што измислуваат оти не им се учи, би им препорачала: еве го тромесечие, штом летна септември без да го осетиш, еве го тромесечие/полугодие каде е, па... разгледајте си ги приоритетите.
     
  9. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Мене нема да ме зачуди и ова да е вистина. Имав другарка која беше малтретирана од страна на родителите, психички и физичќи. Не и дозволуваа да излегува како сите нормални девојќи, не и дозволуваа да си купува алишта туку секогаш одеше во стари алишта и полу сќината облека.
    Друго, ја малтретираа родителите односно ја тепаа, и повишуваа тон а таа од тие трауми мораше да го напушти школото, и да се омажи на многу млади години. Не можеше да го истрпи малтретирањето на родителите. Доагаше модра на училиште, без пари за јадење.
     
  10. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.035
    Пол:
    Женски
    Знам, запознаена сум со повеќе вакви случаи, и тоа премногу добро.
    Има многу родители на кои не им е гајле дали детето им е на прагот на смртта, или добило петка на училиште.
    Според нив детето е само последица од некористење презервативи, најверојатно. Ако навистина сакале да имаат деца, зар би се однесувале вака? Не би рекла.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774

    Многумина не се однесуваат како болдираново.. Туку детето им е тупнато во скут а тие абер немаат. Би можела да пишам до утре наутро за примери и ситуации со кои сум запознаена, ама нели сите знаеме.
    Некој што има прекрасни родители покрај себе сето тоа му е чудно.
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.035
    Пол:
    Женски
    Родителите кои го шамараат и се осменуваат да ја свиткаат раката на детето, или нешто потешко, не заслужуваат да имаат деца.
    Сите деца кои се физички или психички злоупотребувани од своите родители, треба да го кажат тоа на глас. Не пред другарите, но на психолог или тетка/вујко обавезно. Сами не можат да застанат против роделите и да заминат.
     
    На Lolo5 и JustFun им се допаѓа ова.
  13. InLove123

    InLove123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Се вратиа моиве и ми викаа, ама за ќотек со лесно поминав, шамар и клоца, и избегав всоба и се заклучив..:puke: ;(
    Не можам да трпам веќе ;( ;(
    Прочитав дека некои од вас велат да се пакувам и да одам кај роднина.. Ако успеам го правам тоа уште вечерва.. Ама страв ми е да не ме натепаат кога ќе дознаат. :|
     
  14. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Оф леле,ти одела не одела ќотекот не ти бега(ајде и јас да речам,ако е вистина ова),па немаш што да изгубиш.Јас незнам какви се тоа родители бре,како да не си им нивно чедо,како може така да постапуваат со тебе,ама секаков народ шета по оваа земја,а за тоа нема закон,кој што сака прави.Демократија,ебате!! :x :rock:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.035
    Пол:
    Женски
    Ако роднините навистина те сакаат, и се грижат за тебе, ќе се погрижат твоите да не те добијат назад. Затоа што, ако те добијат, ќотекот не само што нема да исчезне, туку и ќе се повторува почесто.
    Ако не им веруваш на роднините, побарај од наставничката или псхихологот да викант социјален работник, и да те однесат во дом.
    Друг избор не гледам...
     
  16. InLove123

    InLove123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Сега е веќе доцна, утре наутро, наместо на училиште одам кај стринами, одсекогаш сум блиска со незе, па можеби ќе ми помогне..
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас да сум како тебе и да е се ова вистина, ќе одам во полиција и ќе им кажам дека дома не се враќам па што сака нека биде .
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Оффф леле претеризам.
     
  19. oraiaeleni

    oraiaeleni Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    107
    Тебе уште ли не натепале? Време е.
     
    На WORRIED.BT му/ѝ се допаѓа ова.
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    :rock: :fubar: