1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го облекувате вашето бебе?

Дискусија во 'Бебе' започната од sweet.woman, 18 октомври 2011.

  1. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Веќе температурите се релативно ниски надвор, па имаме проблем со рачињата кога шетаме со количка.
    Убаво го облекувам: Хулахопки, боди со долги ракави, плишанки-подебелки тренерчиња, топлинки и + го покривам со ќебенце (неколку пати здиплено)
    Топли му се увцињата, носето и обравчињата, но рацете му се мраз!
    Како им ги затоплувате рачињата во овој период, бидејќи мислам дека е рано за зимски ракавички? Или сепак не е? :? :?:
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Истегни ги ракавите од дуксерот или блузата:) јас се мислев денес да ја прошетам ама маглата и загадениот воздух ме предомислуваат.
     
  3. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    И ние почнавме потопло да се облекуваме, особено наутро кога стануваме од сон.
    Боди со долги ракави (ако е потопло облакам на кратки ракави), ѕиврички, чорапчиња и памучни тренекри.
    Кога излегуваме на прошетка наместо памучни и облекувам плишени тренерки и плус патичиња.

    Навечер спиеме со боди на долги ракави (рацете и се секогаш над прекривката) и пижамчиња, почесто спие боса без чорапи и нозете и се топли. Се покриваме со две кебенца, на јорганчето уште не му дошол редот.
    Инаку веќе слушам низ дома коментари дека многу ја наоблекувам, а и самите тие се речиси исто облечени како и бебето. Најлесно им е да се прават мајки со искуство и да коментират како бебето е многу наоблечено, а и тие самите викаат по своите деца да се облечат потопло.
    Како и да е, јас се ориентирам по бебето, кога имаме ладно носе и често и се студени нозете (не стапалата) тогаш или затоплувам просторијата или облакам потопла облека. А и време си е за потопла облека, мислам.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Добро правиш, сепак мајката најдобро си знае. Јас се водам по тоа да има еден слој плус од нас, сепак е бебе.
     
    На Jagoda123, snegulkata и zuto им се допаѓа ова.
  5. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    снегулга не слушај никој, како ти мислиш дека треба да ја облечеш така си прави... инаку ние сме на боди на кратки ракави, чорапчиња, панталони и блузка на долги ракави, ама кај нас дома е и топло, па затоа и така...
    а за спиење на долги ракави пижами и боди на кратки, и со чорапчиња спие, бидејќи син ми не сака да биде покриен со ништо, се открива сам, јас со тоа имам проблем, не сака ништо на него, и секогаш кога ќе стане, е откриен
     
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387

    Се согласувам, и ние така некако се облекуваме. Боди на долги и тренерчиња за по дома, а за надвор плус дуксерче и патичиња. Кога е поладно за надвор му облекувам и хулахопчиња и подебело дуксерче. За спиење сме со боди на долги и пижамчиња памучни.
     
  7. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Многу го облакаш, рачињата секогаш им се ладни, не го наоблекувај.
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Sega tolku mnogu go oblekuvas i plus zdipleno na nekolkupati kebenceto, ami zimata sto poveke ke mu obleces osven skafander :?: ?? . Isto ke go oblekuvas i esen i zima.
     
  9. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мислам дека убаво е облечен за поладни денови, а за денови како овој е без хулахопки и ќебе.
    Ракавчињата ако му ги пуштам подолги, ги става во уста па треба да седи мокар. :worried:
    Многу се нервирам кога му стануваат рацете мраз ладни. Ама што и да му ставам на раце ќе го мокри.. Нема решение изгледа! Еве денеска беше супер без ќебе и хулахопки, ама малку ако залади рачињата му се заникаде.

    Едит: Нека дојде прво зимата па ако сметам дека треба и два скафандери ќе му облечам..
    Дали е премногу наоблечен или слабо облечен е релативна работа и зависи од денот и временските услови не од годишното време. Температурите растат и паѓаат за десет степени од денеска за утре.
     
  10. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас дома му облакам
    3 блузички а доле тренерчиња и чорапчиња

    надвор се шетаме кон 5 часот секој вечер
    Дебели тренерчиња, а доле едно боди со топлинки
     
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    i na malata i se ladni pa i.gi stavam pod kebenceto koga setame i se stopluvat, pa pak si gi vadi i taka vo krug
     
  12. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    На нас и кога спие му се ладни, па кога се буди за цицање му ги стоплувам ама пак ги крева над глава и му се ладат пак. На педијатар ми рекоа дека е тоа нормално.
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јагода, рачињата му се ладни дека ги лигави цело време. Почесто бриши му ги. Инаку и јас сум како тебе за ладното. Кога јас се тресам и ми студи исто го облекувам и покривам и син ми повеќе. Сега ни е поладно дека нагло ни дојде студено и не сме уште навикнати...до зима ќе се навикнеме ;)
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Веке почнав да ја облекувам подебелко а тоа за спиење сигурно оти поладно е.
     
  15. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Боди на долги ρаκави памучно со тρенеρκи долни подебелκи,за спиење плус еден слој облеκа сепаκ е бебе,дома постојано внимаваме на темпеρатуρата да не биде под 22 степени таκа ни κажа педијатаρот
     
  16. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Koga gi setate na ovie temperaturi, salce Im stavate? Samo ustata im ja pokrivate ili I noseto :) jas mu go ostavam slobodno, pa mi e strav da ne gresam
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    Јас само устето и го покривам.Со носето ја оставам да диши малце од ладното. :)
     
    На Mila987 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    I jas taka pravam, ama cesto se slucuva na ulica da mi recat,zavitkaj go ne si igraj :?:
     
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.201
    Пол:
    Женски
    Дома,пρеκу ден носиме боди по долги и тρенеρчиња потенκи и чоρапчињс(доκолκу чувствувам деκа е потопло,го оставам и само по боди). Хулахопκи немаме до сега облечено,надвоρ јаκна дебела,κапа обавезно и топлинκи(најпρаκтични ми се) а за спиење,бидејќи спиеме во поладна соба боди по долги,пижами и го ставам во вρеќа за спиење и топ до сабајле :)
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nie spieme bosi, bodi na dolgi i pamucni tenki pizamki pokriena so sredno debelo kebe (i pak i e zesko).
    Denta po doma bodi na dolgi so hulahopcinja, corapki i trenerki. Za setanje plus trenerka, palto,rakavicki kapa i sal i si sedi vo krznena vrekja za kolicki. Duri pretoplena e. Ne go saka mnogu salot pa samo kako moden dodatok ni e :) . Oddalecen i e od liceto.