1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    значи со ова Алиекспрес ке полудам , чекам пратки некои месец некои месец ипол на трак17 веке 30 дена ми кажуваат дека се во пек и не се мрднати од таму , а порачав едно кесе на мајтап 4-5 долари беше и ми стигна за 10 дена дури се чудев , праткиве ми се во пек тоа го гледам но се прашувам дали ке отера и над 60 денови ? не
    сакам да отворам спор бидејки знам дека се испратени виновникот се поштите во кина а не селерите
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.776
    Дуфи пратките пратени преку ХК за колку време отприлика стигаат?
     
  3. minnie.m

    minnie.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    372
    Најчесто за 10 тина дена.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Ова е моето прво и последно искуство со алиекспрес !!!!!
    Направив порачка уште во август,продавачот си имаше доволно позитивни поени. Прво напочетокот не можев да ја следам пратката(добро тоа нормално било првите 10 дена) после кога започна следењето пратката цело време си седеше во Наџинг ( ваљда вака ми е ) во Кина. Потоа преку друга страна на Кинеската пошта видов дека пратката била вратена од аеродромот во Кина,и скоро нема шанси да ситгне. Поминаа 60 дена,некој ден пред да помие рокот направив диспјут и продавачот не сакаше да го прифати. Си го продолжи рокот за чекање уште 60 дена... :@ :@ :@
    Не дека не разбирам онлајн шопингот каков е,ама ова стварно е значи не одговорност ! Милион пораки му пишав,и секогаш наоѓаше изговор ! :@

    И БТВ : може да стигне сега праткава,во продолжениов рок ?
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Најмногу 2 недели.
    Најчесто за 10тина денови,како што кажа мини.м.



    Ана јас мислам дека ќе стигне бидејќи е пратена.Веројатно селерот имал некоја грешка штом е вратена.
    Жалам што имаш прво лошо искуство.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Девојки да ве прашам, дали на некоја од вас и била пратена порачката преку Special Line-YW? Какво искуство имате со нив?
     

    Прикачени фајлови:

    • ali.png
      ali.png
      Големина на фајлот:
      15,2 KB
      Прегледи:
      253
  7. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Онлајн производи (искуства и критики)

    Од Aliexpress си порачав една белезика, не знам за колку време пристигна.
    Преубава е, а беше многу евтина. Сега се мислам дали да порачам уште нешто, баш сега ќе побарам.
    (Морам да си најдам уште нешто :) )
     
  8. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Јас во моментов имам ваква пратка, само што проверив до каде е - пишува во Пекинг уште од 8ми. Не би требало да има никакви проблеми, гледам се движи. Штом може да се следи - добро е, се надеваш :) :)
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Девојки , јас мислам дека се додека пратките се следат, по која и пошта да се пратени , не е страшно.
    Кога и да се следи пратка секогаш ми стигнувала.
    Не дека немам чекано пратки и по 2 месеци, баш во овој период.

    Инаку во последно време има многу нови пошти, веројатно поради тоа што во Кинеската пошта настануваат многу гужви.
    Исто и шипингот е накачен, на почетокот скоро и никаде го немаше.
     
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Последните две пратки ги чекам веќе два месеци сигурно. Кога и да кликнам да видам до каде се, се ми пишува се уште во Кина :^)
    Му пишав на селерот за едната, тој ми одговори дека е на пат, ми го продолжи рокот за испорака уште еден месец. :drunk:
    Немам среќа последно време со пратките, порано беше многу подобро, не знам што стана сега? Имате ли вие приметено исто? :^)
     
  11. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Сабајлево пристигна мојата прва пратка, т.е. имам нарачувано преку другарки, ама ова е со моја картичка и од мој профил. :lol:
    Го нарачав на 22ри септември, а ми стигна на 21ви октомври. Барав и кај други селери, ама кај сите се плаќаше некој минимален шипинг, па си викам зошто да не, не е многу. € 3,82 ме фати вкупно. Супер е што стигна со батерија. Еве линк од селерот (му дадов 5 ѕвездички :D ): http://www.aliexpress.com/item/Free...round-Dial-Bracelet-Watch-Time/747814272.html
     

    Прикачени фајлови:

    • CAM01614.jpg
      CAM01614.jpg
      Големина на фајлот:
      301 KB
      Прегледи:
      464
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sunflowers

    Sunflowers Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    128
    Јас сум опседната со алиекспрес :D . Секој ден откако ќе се разбудам со утринското какао листам во супер дилс. Имам направено нешто повеќе од 30 порачки до сега, а негативно искуство сум имала само со една, пратката никогаш не стигна и парите не ми беа вратени со изговор дека е пратено од кај нив. Во просек ми стигаат за 3 недели преку China post air mail, сега повеќе од 1 месец чекам пратка преку Seller's shipping method - прв пат порачувам и не ми е многу сигурно, среќа се работи за мали пари :^) . Имал некој искуство со нив? Во глобала порачувам од продавници со добар фидбек, меѓутоа имам порачувано и од "сомнителни" продавници без фидбек и се беше во ред.
     
  13. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Онлајн производи (искуства и критики)

    Пред 3 дена за прв пат порачав нешто преку али експрес ,и уште пишува Awaiting Shipment и пишува колку денови и колку часа остануваат . Уште колку ќе треба да чекам за да ја испратат пратката?
     
  14. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    20.842
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sunflowers

    Sunflowers Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    128
    Зависи од нив. Некои праќаат многу брзо, некои по неколку дена, ама важно во рок од тие дена што ти ги одбројува ќе ја пратат, инаку автоматски ќе се откажи.
     
  16. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Да се пофалам, две од 8 пратки ми стигнаа. Едната ми стигна за 12 дена, а другата за 15. Сега чекам да видам за другите колку ќе помине. Презадоволна сум од прозиводите и утре ќе ги сликам.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WildNightGirl

    WildNightGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    http://www.aliexpress.com/item/Fashion-Geneva-Quartz-Watch-Women-Stainless-Steel-Watch-Ladies-Casual-Rhinestone-Watch-Relogio-Feminino-Women-Dress/2019779981.html eте од селерот
    Ми стигна и мене праткава, задоволна as well. Ми ги надмина очекувањата, браво. :clap:
     

    Прикачени фајлови:

  18. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Женски (гледам 2-3 сте ставиле рецензија на производи), има цела тема за Онлајн производи (искуства и критики), па може таму да си ги префрлите мислењата, да ги видат и другите девојки кои ги објавуваат пристигнатите пратки ;)
     
    На koritsaki и Elena69221 им се допаѓа ова.
  19. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    za kolku vreme gi vrakaat parite na aliexpress?naracav proizvod no bidejki pomina dosta vreme a proizvodot ne mi go pratija ja otkazav narackata,a veke imav plateno,pomina edna nedela a seuste mi gi nemaat vrateno parite :devil: :devil:
     
  20. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    мене ми ги вратија за 3 дена , а во пораката што ми ја пратија на емаил ми пишеше дека во рок од 7 до 10 дена најкасно ,
    уживај секако дека ке ти ги вратат :)