1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Zdravo mili devojki,ne sum ve zaboravila,sekoj den najmalku tri pati ja otvaram temata ama nema so da se pofalam.Pred dve nedeli mi bese otkriena bakterija,pa primav terapija,mi zedoa povtorno brisevi i cekam rezultati drugata nedela,a ciklus treba da dobijam,a bi sakala da ne dobijam :$ na 20-ti sega.pozdrav mili moi :inlove:
     
  2. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    I jas ako planira na 26 dena da mi dojde znaci na 18 treba a ako na 28 togas na 2o pa ke vidime inaku I na vas zdravoo :)
     
  3. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Bev na exo kaj maticniot na 18ti den, imav mnogu mali folikuli, ednometrium dobar, mi kaza nisto ovoj mesec.
     
  4. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    I kaj mene nisto dobiv I toa e povece sreca sledniot pat :(
     
  5. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    јас една недела веќе како направив инсеминација уште една недела и тест :(
    Либра а нели пиша ти дека ќе идиш кај ивановски на консултации, беше ли што направи?
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.707
    Пол:
    Женски
    Јас се мислам Данка кај е, Данкеееее јави се на рапорт :lol:
     
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.150
    Преку крв ми ја потврдија бременоста. 5та недела би требало да сум, т.с 4 плус 3.
    Другата недела кај гинекологот на преглед....со добра мисла се да е во ред. :inlove:

    Девојки ви посакувам на сите II од се срце :l:
     
    На Jagoda123, Lola-M, mal.ecka и 12 други им се допаѓа ова.
  8. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993

    Ивановски кога ми ги виде резултатите од хормоните од последните месеци кога правев испитувања се запрепасти од варијациите и рече дека неможе да ги признае овие резултати, не веруа во нив.
    Ми кажа во друга лабораторија да си испитам па потоа да му ги кажам резултатите.

    Ме изнервира само во врска со спермограмот на мм. Едноставно не ми дозволи да се доискажам... Почнав со муабетот дека правевме 2 спермограма, првиот со само 27мил. и 15% подвижност, и не ме остави да му доискажам дека вториот беше 81мил. со 35% подвижност. Па на крајот на извештајот што ми го напишал да видам дека пишал астенотретоозоспермија.. паа Господи Боже па не ме ни праша за морфологијата, која кај мм е со 70%.
    И со инсистирање да направиме спермограм и спермокултура во Систина. Тоа најмногу ме изеритира. Како прво имам многу читано по форуми дека на сите иста дојагноза ваделе (слаба морфологија), а како второ таму ми е поскапо 2000 денари е, а во Авицена кај што правевме е 1200.
    Се разочарав малку повеќе од последниот спермограм 27мил. со 60% подвижност, малку ејакулат имало, али знам дека и стрсот тој ден многу влијаеше, бидејки мм беше многу нревозен тој ден, па тоа му беше капак на се.

    Останува да чекам да добијам, да отидам на приватно да си направам повторно испитување на хормоните и да видиме резултат.
     
  9. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993

    Честитки драгаааа, со лесно да си ја износиш бременоста!!!
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    ццц значи не се постапил ко што треба се надевам бар дека не ти го наплатил прегледот :tmi: хормони испитај си гак зашто да даваш пари приватно многу се скапи а гак супер работат за спермограмот мене не ми барале таму да испитам незнам зашто настојувал, ние правевме на хистологија и велат дека од државниве таму најдобро работат види што можиш заштеди. Се надевам се ке се среди а ако не си задоволна од докторот менувај го
     
  11. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Тоа ми е најмногу мака.. за 5 мин ми наплати 2050 денари + бензин 50е. до скопје + спермограм во Авицена 1200 :x
    Неможам повторно да се ослободувам од работа за да дојдам во Скопје и да испитувам хормони на ГАК, затоа ке ми земат крв во една приватна лабораторија, па потоа Авицена ги презема.
     
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Се истрчав денес, направив тест, пред време :lol: не знам што ме стегаше паметот, а имам уште 4 дена до менс.
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.707
    Пол:
    Женски
    Ако ти покаже бременост искрено и денес ќе ти покаже, да не те разочарувам, поготово ако си зела од поасалните тестови, тие покажуваат и една недела по зачнување.
     
  14. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Баш напротив :D го имав дома, со 3 месеци поминат рок, и од ефтините. Има уште надеж. Ама не, искрено, за месецов не се надевам многу, мислам дека ги утнавме плодните денови (ама не сум 100% сигурна). Туку почнав многу често да одам во вц, имам малку поткачена температура, и болки во половината, па ај реков да видам, како Господ никој не е :)
    Ќе си почекам уште некој ден.
     
  15. AnaSe

    AnaSe Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    29
    Zdeavo devojki, znaci vaka imam mnogu redoven ciklus i posle spotnatiot pred 8 meseci veke 5 meseci se oniduvame da zabremenam povtorno i nisto,

    Kako sto spomnav imam mnogu redoven ciklus znaci sekoj 17 mi doagat a ovoj mesec mi docnea o
    Uste nema da mi dojdat , so mnoguu radost si napraviv deneska test SELF CLEAR no mi izleze negativen ;( ...

    Od sto e mozno ova docnenje i dali mozam
    Uste da imam dobar nadez ;(
     
  16. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Можеш уште еден да направиш по неколку дена. А мене најчесто ми доцни ако сум имала некој голем стрес и нервози, или од антибиотици.
     
  17. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    2050 денари за 5 минути аии на ехо ли те гледаше? ти реков ја дека повеќе од 5 минути он не задржва пациенти :tmi: појди си ти кај мојов душа човек ехо не ми наплатил кој знае од кога, и сега за инсеминацијата ми рече и навечер да треба нешто звони ми :) и
     
  18. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Да, од тие 5 мин, 2мин ме гледаше на ехо.
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Баш ми е чудно ова за систина?! Мене никогаш не ми рекле дека морам да правам испитувања таму. Напротив, ме охрабрија да правам испитувања на државно - зошто да давам пари, баш така ми беше кажано. Дополнително, кога прашавме дали да се прави повторно спрермограм, за да се види состојбата после препишаната терапија, докторот ни кажа нема потреба, секако ќе видиме кога ќе биде инсеминацијата.. Последниот пат бев на 4Д ехо, а ми го наплатија како фоликулиметрија. Секако не бев на мерење фоликули, бидејќи бев пред добивање а и во извештајот ми пишува резултат 4Д ехо. Најпрвиот пат, за консултација ништо не ни наплатија.
    Јас многу долго се задржувам - додека не прашаме се со мм, не излегувам од кај докторот, па колку сака нека му се брза на него. Незнам зошто си се објаснувала за резултатие, си требала да ги ставиш сите документи кои ги имаш во папка и он да си ги разгледа. Јас така направив - така да се си виде.
    Јас сум многу задоволна од Лазаревски. Посебно ме бендисува што е ептен неутрален, смирен, некогаш налик рамнодушен, ама па не ти остава простор за паника. Ќе ти каже доволно за да знаеш се и да се осекаш добро.
     
  20. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoj iskustvo so svrten jajnik ??
    Doktorkava mi vika malku leviot jajnik ti otisol nanazat :^) i ja prasuvam dali poradi toa i me boli toj jajnik i ona da da ... Dali treba laparaskopija da pravam ?
    Nejziniot odgovor bese ne mu ja misli ke se namesti, na doktor od remedika odgovor bese dojdi da te vidam pa mozno e hiruska intervencija , iskustvo ima nekoj so ova ,lele uste ova mi faleshe