1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. vaga89

    vaga89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0

    срцка не се секирај ...јас ја имам истата ситуација железо 25 а еритроцитии хемоглобин на долна граница...во ред е тоа , мислам дека е наследно со ништо не се корегира... а инче и јас пиев haemovit ( железо ) ама сега престанав . знаци пиј само вит б12 за да се врзи железото
    поздрав и кажувај за твојата состојба
     
  2. claudi00

    claudi00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    здраво мамички....еве и јас сум 16 недела ... да ви кажам сите испитувања ги направив околу 13-14 недела нз зошто мене ми рекоа толку рано али испитував да даунов , брисеви , мокрача, крв се се буквално се... се излезе ок немам мака некоја со душа чекам да појдам оваа недела да видам дали ќе ми кажат какво бебенце носам и дали е се ок оти јас само филмови си правам .... :* :inlove: позз до сите :* :* :*
     
  3. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Здраво месиња, еве ме и мене точно на пола бременост :rofl: одлично се чувствувам и се надевам така и ќе остане до крајот:))сакам да ве прасам кога почнавте да се дебелите? и во кој месец од бременоста почнавте да купувате за бебето креветче, количка и други работи? поздрав и узивајте во денов :inlove:
     
  4. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Мене почна се повеќе и повеќе да ми се познава стомакот од 20та недела...Тогаш и почнавме со купување работи за бебушко наш, едвај дочекав да почнеме со купување!!!! :) Постепено се опремивме...
    Прво купувавме само алишта, бањарчиња, постелнина, по некоја играчка, креветче во 8ми месец, козметика, кадичка, ножички, топломерче, а пред некој ден баба и дедо ни купија количка, транспортер и торба за пелени :) Ни останаа уште некои глупости што се купуваат во маркет или аптека (стерилни гази, алкохол 70%, чепкалки за ушиња и сл.)
    Ти препорачувам да си почнеш на време и да го дочекаш бебето спремна за да не ти бираат други....мислам дека нема поубаво нешто од шопинг за бебето :)
    Јас едвај чекам да дојде на свет моето бебувче...
    Спремна е мама :)
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Нешто слабо ми е активна темава за второ томесечје :D Ајде да се преброиме кој до каде е :)
    инаку јас сум 15 недела генерално сум добра, ама уште многу ми се спие.
    Инаку планирам за празников да одам надвор од Мк па незнам за патувањево што да правам, ми викаат само полека и со одмори неколку пати.
    инаку гинекологов ми рече во 16 недела да одам кај него на преглед.

    Поздрав до сите :)
     
  6. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Е да, ова е најнеактивно тромесечје :)
    Јас го почнав 6тиот месец, во ова тромесечје направив амниоцинтеза, го дознав полот (син на мајка :inlove: ), бев на 4Д и на кардиолог за бебушот. Сега само да ги повторам брисевите утре (во 13та недела имав бактерија што ја третиравме со flagyl) и да ги чекам мирно последните три месеци...
     
  7. Mandarinka

    Mandarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    Јас сум тазе влезена во второто тромесечие,14 недела сум и со секоја измината недела сум се посреќна и посреќна :) Со влегувањето во 13 недела престанав со повраќање,поспаноста ми се намали(претходно можев 24/7 да спијам),али па киселините сеуште си ги имам :worried: Стомачето полека почнува да ми се познава малце,и ми станува потврдо.На преглед сум на 17та недела,а на 19 ќе може да го видиме полот :rofl:
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Jas tolku si se zanesov sto zabotaviv deka vlegov vo vtoro tromesecie :D Inace sum 16ta nedela i za dve nedeli kje mi utvrdat pol. Iako minatiot pat koga bevme me gledase na 4D, nesakase da mi kaze zatoa sto najsigirno bilo 18ta nedela duri, jas takvaa i vikam epa dobro kje docekam i odam za naplata kaj drugata doktorka na salter i taa ja gleda slikickata i vika eeej vidi go kurence.. i jas stoo be kurencee :D pa vika vidi nema utka ova masko e :D iskreno i osekjam deka e masko :) pred da mi kazea znaev deka kje bide masko :D
    sea sakav da prasam za aminocinteza, sto e, zasto se pravi i dali mora? :)
     
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Амниоцинтеза е генетска анализа на бебето со земање на плодова вода. Преку неа се откриваат генетски абнормалности (од типот на Даунов синдром). Многу препорачлива е за мајки над 35тата година, пред тоа се прави само доколку има некое основано сомневање врз база на ехо или Приска прегледот. Самата процедура е веќе рутинска, но не е наивна (носи ризик со себе) и затоа секако не се става во задолжителните прегледи. Колку што гледам, кај тебе и 4Д прегледот бил добар, и многу млада си, па не верувам дека било кој доктор би ти рекол да ја правиш.
    Честито син, кај мене Лазаревски во 16тата недела ми рече дека е 100% машко, што после и на амниоцинтезата се докажа ;)
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Fala :) Pravev jas i skrining i priska. Nasleden rizik nemame ni jas ni mm. Zboruvav so edna komsika i i vikam pa aminocinteza se pravi vo ispituvanjata i me ispokara, vika kakva aminocinteza taa ne se pravi na sekogo :D jas od koga ostanav bremena vo maski rod si go zborev i osekjam deka e masko. No za sigurno za dve nedeli kje doznaeme, mada nema utka se gleda kurenceto hh, imam slika vo mob ama nesto nemozam da stavam sliki od mob tuka :)
     
  11. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    И јас сум 16 недела и вчера бев на преглед за приска 2 и Ехо и докторката ми кажа дека гледа куре. Баш како што пиша некој погоре и јас бев убедена од почеток дека ке биде машко. Само живо и здраво да е.

    Инаку сакав да Ве прашам која недела почнавте да го чуствувате движењето на бебето? Јас и да чуствувам не ни знам дека е тоа тоа :lol: :lol: .
     
    На mdenkov му/ѝ се допаѓа ова.
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас сум 23та па уште не сум начисто :D
     
    На mdenkov и femina11 им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Jas osekjam nesto kako klokotkanje od vreme na vreme bas malce pogore od jajnicite blisku do papokot, pred nekoj den si zemav takvo za slusanje srce i si go slusav stomaceto, kako da se prevrtuva vo vodickata...(a mozno e da e bebeto zatoa sto na skrinig mnogu mi pretkase iako bese 100gr) :D Grcevi ne se zatoa sto tie te na druga strana i znam kako se osekja grcevi zatoa sto imam.
     
    На mdenkov му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека го чувствувам движењето :) , скоро сум сигурна дека е тоа, зашто немам подуеност и гасови, а овие нежни движења во стомаков занм дека се салтата на моето бебенце :rofl: :rofl: :rofl: . Иначе ние сме 16 недели и 4 дена.
    Читам сите пиете различни витамини. Јас земав некои pregnacare ми ги препорачаа во Зегин, биле со омега 3 (тоа било корисно за бебето).
    Сега да си прашам во врска со подуеноста на стомакот и столицата, обично сите имате запек :sweat: , а јас имам нормална столица, освен некои денови (ретко многу) ми се појавува неформирана столица ( али не е дијареа)...да не грешам нешто во исхраната???? Јадам се што треба, бар така мислам-овошје, зеленчук, си каснувам почесто пица, тостови, пити, лиснати... Пијам течност, ама не многу зашто јас од вода повраќав до пред некој ден... Незнам... И порано ми се појавувала ваква столица, ама не бев тогаш бремена :|
     
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Биди среќна и уживај штом немаш проблеми со столицата :)
    Јас имав и пред бременоста, само тогаш без болки, сега кога имам запек станува баш болно и од памет ме вади :)
     
  16. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Немој воопшто да се плашиш, и јас имам добра столица да не се заречам.
     
  17. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Кога сме кај запекот и ја овие две недели имам проблеми затоа сабајле јадев суви сливи суви смокви и млеко до падне без проблем бев во вц. Мора со несто природно да се регулира пробајте и со киви и тие помагаат.
     
  18. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Еве и јас да се пријавам со истиот проблем , незнам по колку дена не одите во вц ама јас маки мачам по повеке од 7дена, знам дека не е добро за бебус ама нисто немозам, сто не пробав и не иде и неиде, па кога ке ме фати ден два по 3-4пати идам и пак така цела недела не идам и пак истото.... :x незнам веќе сто да правам!!! и сакав да ве прасам, малку глупаво ама сто мислите дали е ризично да се напнуваме кога одиме во вц? поздрав
     
  19. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Опаааа подновен форум !!!! Едвај чекав да го пуштат па да си се читаме :)
    Леле и мене ме затера овој запеков не знам што ќе правам, сега вечер ќе пробам со суви сливи сварени како чај, па ќе видиме. Инаку да ве прашам во која недела точно се прави тој вториот скрининг, мене ми закажаа кога ќе бидам 20 недела, дали е во ред тогаш читам некои и во 18 недела оделе? И да ехо за срцето на бебето во која недела се прави?
     
  20. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас во 21ва недела го правев скринингот, а ехо на срцето на бебето во 22ра. Следен преглед ми е стандарден сега наредната недела (25та), а во 29та потребно е ехото на срце да се повтори.