1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    Здраво , еве јас како плавуша ќе ти пишам мои совети. Бидејќи си темно портокалова за прв пат би ти препорачала да одиш на фризер нека те избланшираат и исфарбаат за прв пат па дома потоа ќе си користиш фарби. Инаку знам жени што се бланшираат на 6 месеца ама не ти препорачувам бланширање
    инаку за фарби ја барам таа што ми оговара, од еволушн сум задоволна а сега сакам да пробам на кене 1517 и на палете салон
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    подобро дома.ко бев уште порано на фризер ко се фарбав прв пат плава пепел излегов.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    ако сакаш дома можеш да пробаш бланш со 9% хидроген , 9 посто бидејки косата ти е темно портокалова а ако ти беше потемна 12% се става
    ако не сакаш бланш можеш да земеш најсветла фарба на пр на еволушн 11.11 со 12% хидроген ке ти осветли доста. И најубаво е да се фарбаш на 15 дена заради коренот и само на коренот и тоа од кога ќе ја добиеш бојата што ја посакуваш. А бланш прво ке нанесеш на пола коса од доле а на корените на крај зашто на коренот најлесно осветлува косата
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    ке пробаме :clap:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. steker

    steker Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    probajte so free limix italijansi i golemo e pakuvanjeto 100ml
     
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Извини што касно враќам, не сум видела. :$
    Иначе не земав од тој, земав на Еугене Перма, 230 беше, како прашок во ќесичка, ама и за фарбата лупнав 250, па после уште една фарба црна накај 200, ете ти математика.
    Веќе не се префарбувам, нека си стои црна единствено може за матура нешто да сменам на фризер.
     
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Се фарбав со фарба субрина пред еден месец...Би сакала да знам сега ако ставам фарба без амоњак каква ќе ми излезе ккосата дали нешто ќе менува ,дали повеќе ќе се познава бојата.. Ја осветлувам косата
     
  8. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Вака имав плава коса пресветла плава она шо оди кај бело веќе и ја потемнував со тек на време сеа ми е ко омбре ама не баш светло кавеава со плаво ама плавото се прелива едвај се познаава, се каам премногу сакам пак плава ама проблемот е шо многу ми е изгорена и сакам одмор од фарбање да направам а на интернет читав помагало чај од камилица :clap: ама нз како ќе излезе може ли некој да ми каже ако има пробано ?
    Фала многу однапред :* :*


    btw еве линк http://www.ladybook.mk/mk/post/6451/Kak ... z-farbanje :) :) :)
     
  9. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Како да ја офарбам косата, а да го одбегнам долниот дел каде што ми е омбрето? Сакам да се фарбам црна, а омбрето ми е бланширано и го фарбам розево. Ако ја офарбам цела црна, па бланширам одново, многу ќе ја оштетам. Совет?
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    малку тешко ова да го направиш сама дома , може нема да излезе како што треба , а да се фарбаш и пак бланшираш секако ќе се оштети т.е. ќе почне да се кине
    најубаво на фризер оди
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    sunnygirl фарбите без аминијак не осветлуваат буквално ништо нема да се случи може само некој сјај да ти даде на косата ама да ти ја осветли , не :)





    Како што разбрав , сакаш да се вратиш пак плавуша :) епа и не ти е толку темна косата за бланш да ставаш , земи ја најсветлата фарба и стави 12% хидроген. И така на 15 дена доколку ја добиеш посакуваната боја. 12% хидроген повеќе ќе ти ја осветли косата од 9% но потоа кога ќе ја добиеш бојата што ја сакаш можеш и 9ка да користиш ;)
     
  12. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    Имам темна кафена коса и сакам да се фарбам ваква боја, со која фарба би ми се осветлила вака?
     

    Прикачени фајлови:

    • large.jpg
      large.jpg
      Големина на фајлот:
      85,2 KB
      Прегледи:
      270
  13. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    можете ли да ми препорачате ваква боја-нијанса за коса
    [​IMG]
    се извинувам што морам да ја ставам бабава, иако не ја сакам. Ама стварно сакам да ја добијам нејзината боја. Имам пробано со повеќе фарби но секогаш кога ќе се фарбам (па и на фризер) добивам потемна нијанса. ;(
     
  14. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Ако сакаш вака со некој махагони сјај бројче на фарба 5.5 или некоја посветла нијанса како 6.5 ама сепак мислам дека е некоја петка.
    Земи професионална фарба Keune на пример бидејки обичните фатби секогаш испаѓаат потемни од сликата :)
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Девојки имам плава коса, но коренот ми е бајаги пораснат, а природната коса ми е темно кафена.
    Е сега ми треба мала помош.Сакам да ја пробам фарбава, да се исфарбам цела, бидејќи сакам да ја затемнам малце, да добијам некоја светло кафена нијанса.
    Ваши мислења...
     

    Прикачени фајлови:

    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Posledno se farbav so ovaa kolekcija na farbi od palete no si H6 nijansata. Bojata eve vekje 3 ta nedela si stoi,intenzivnai bash kako na slikata ispadna na delovite kade shto mi beshe podrasnata dodeka odejki nadolu ne fati bash mn mn no i onaka sum naviknata na toj efekt bidejki imam temno kafena boja na kosa a ne sum ja blanshirala nikogash. Iskreno bi ti preporachala da ja probash ovaa farba,a i nijansata e odlichna. Tebe sigurno ramnomerno ke ti fati bojata bidejki kako shto imash napishano sakas da ja zatemnis tvojata segashna plava boja. Izvini za latimicata od mob sum.
     
    На kate89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    И јас баш оваа боја ја купив (таа плавата) па некаде почеток на ноември ќе се фарбам :) многу се жалат од палете , но мене искрено не ми ја сушеа косата а и не ми се појавуваа толку брзо жолтила. Сега ќе видиме со оваа нова фарба како ќе биде :) кате89 исфарбај се , ама помисли пак во случај пак потоа да не посакаш после плава :) ако пробаш фарба од оваа палете баш пиши :)
     
  18. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе дека ниту пак мене не ми ја суши косата, дури и поубава е од претходно кога не сум ја фарбала. Ниту пак бојата бледнее и измива одма.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски

    Во последен момент се предомислив и земав друга нијанса, по накај кафена боја, но од истава линија.
    Ќе се фарбам деновиве, па ке ви пишам
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Едно прашање што незнаев кај да го поставам:
    На колку години прв пат си ја бојадисавте косата? :)