1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    фала мн женски иам срека ми закажа денес во во 4 :)) кај димчев се надевам не е ништо сериозно....:) имаче ме гледа 5 минути мери само глава и телото мн малце обраќа внимание сигурно прошлиот пат не го видел желудничето место да ми го гледа бебето да се комцентрира на тоа зема да ми продава таму за матични клетки да ми објаснува сигурно имс процеент до сите совет пред да почнете да работите на бебе :) обавезно гинеколог да си најдете асален и стучен пред се
     
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И јас разбрав пред некоја недела дека навистина земаат процент за секој склучен договор за земање матилни клетки... И мојата матична инсистира, во Систина уште ми немаат спомнато, и сеуште не сум начисто дали вреди или не.

    Се надевам дека резултатот од прегледот денес ќе ти биде супер :)
     
  3. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    janicka и јас го правев вториот скриниг кај Петрова и ти препорачувам пак да си отидеш кај неа,што тогаш се било во ред со желудни,не гледам причина матичниот да те паничи,ама за секој случај оди си на уште едно мислење.И јас следната недела ќе одам кај Петрова во 32 недела и мене ми рече,ама тоа не е скрининг туку на ехо се следи феталниот раст на бебето дали заостанува или си напредува како треба :)
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Феминки, едно прашање. Бремена сум ама на почетокот 6-7 недела?
    Дали е штетна депил крема?
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ако мислиш за на препони или делот кај вагината мнооогу внимавај, а инаку за др.места не. Гинеколог ако прашаш ќе ти рече да не употребуваш ( барем на мене ми рекоа).
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  6. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Подобро немој, многу малку си бремена јас не ризикував со крем.
    Бричи се, или дури восок може, кремот навлегува во кожата
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мене Лазаревски и фарбање до крај на 3ти месец ми рече да избегнувам, депил крема секако немој.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    Мене докторката ми рече никакво депилирање до 3ти месец :!:
     
  9. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Ок. Фала.
    Во прва бременост не се ниту фарбав, ама и немав многу потреба, сега имам бели влакна, нема да можам таква да одам, ќе почекам после третиот, па со некоја фарба без амонијак. А за депил крема претпоставував, ама не бев сигурна, мм ме збуни, вика многу сум паничела :^)

    Обично се депилирав со машинка, ама сега нема шанси, кожата знам дека е почуствителна, па ќе користам брич, а за надусници што ќе правам? Тие мислев со депил крема, ама изгледа ќе треба некој со лента да ми скине, сама не можам.
     
  10. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Јас мислам дека депилациски креми се всусност хемикалии кои би мозеле да му настетат на бебето, затоа подобро НЕ!!! јас се депилирав еднас со депилатор и се бесе нормално како и пред тоа! ама полесно ми е со брич! сепак сакам пред да се породам барем два пати да се издепилирам некаде, само малку ми е страв од тие восоци!!! за надусници идам кај една зена со конец ги вади и одлично е! за фарбање се фарбав до сега два пати но со фарба без амонијак, има една гарниер со золт цвет на кутивчето и сосема ми е ок!
     
  11. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Јас сепаκ се исфаρбав во 5 недела, плава сум и имав цρн κоρен, ми беше пожолтена κосата... па нема таκва да шетам :P не ја фаρбам многу често, на месец ипол , и мислам деκа повеќе би штетело вдишувањето на миρисот од фаρбата додеκа се ρастваρа, отκолκу самата фаρба, дρугаρκа ми се фаρбаше со фаρба без амоњаκ, и таа е бρемена, ама нејзината κоса е потемна, фаρбата е дупло посκапа, пагала на неκолκу миења, а исκρено и не ми се допага κаκо и излезе... таκа да сеκој си знае, доκолκу немате голема потρеба не се фаρбајте, само го κажувам своето мислење... а и за депилатоρите мислам деκа не би штетеле, тоа е восоκ и има допиρ само со κожата, незнам κаκо би наштетил на плодот? Јас и онаκа не се депилиρам, немам многу влаκна и κоρистам бρич, ама доκолκу би тρебало би се издепилиρала
     
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Со депилатор ми е тешко и кога кажав дека кожата е почуствителна мислев во однос на толеранција кон болка. На пример, порано додека имам циклус и непосредно пред да добиев, не можев да се депилирам, премногу ме болеше, па тек сега ниту помислувам.
     
  13. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Јас се депилирав со топол восок цела бременост, од почеток до крај. Никој не ми забрани.
    Само малку се мислев за топлиот восок на препони и ми рекоа дека ако до сега не ми правел проблем со инфекции да не мењам, и си одев на депилација на истото место кај што одам цело време и со истиот восок што се депилирам.
     
  14. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    se e.vo reed so zeludniceto i so site ostanati organi od toa.sto mozese.da vidi doktorot :) kako i sto.si.ocekuvav nema mesto za panika :)))))muceto moe.e 2500 gr :))) se.kriese.so.raceto ama.se.gleda.deka lici na.tato <3<3<3<3
     
    На femina11, danichap, makedonkamak и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    inace ja ne se isfarbav haha setam.so beli vlakna ama sea.si.zemav kolor.sampon valda.ne.e.steten.? :)
     
  16. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Kolor sampon ne e steten :) Bas mi e milo sto dobro pomina pregledot!
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  17. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Eve me zenski so bebusot go race :) Pavel se rodi na 15.10, 2750gr i 50cm. Mnogu lesen poragaj, no poveke za toa vo Porodilni prikazni ke vi pisam. :)
     
    На mon4i91, femina11, Domakica и 16 други им се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Честитки! Жив, здрав, најубав и најумен да биде дечкото мал :)
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Нека е зив и здрав Павел и голем да расне, бас ми е мило сто лесно си поминала, дај бозе сите така да поминеме :inlove:
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.533
    Пол:
    Женски
    Честитки за бебушот голем да расте :inlove:
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.