1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за очајни домаќинки

Дискусија во 'Дом' започната од blond, 27 јануари 2011.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Pisuvam od mob.se izvinuvam za lat. Bidi mnogu vnimatelna so sredstvata zosto mozes nepovratno da ja ostetis,odnosno da ja izgoris.a ako e tvojata veke ostetena i nema spas.probaj so alkoholen ocet i soda bikarbona.jas taka gi cistam,najubavo mi e
     
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Не знаев каде да го поставам прашањево,можеби не му е најсоодветно место тука,ама ете. :)
    Како да исчистам гумена маска за мобилен? Пробав со алкохол и не излегува. Да пробам да ја исперам,ќе и биде ли нешто?
     
  3. Paolita

    Paolita Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Феминки, ќе ве замолам за помош. Имам повеќе парчиња црна облека која што уште по првото перење ми избледува.Како да го спречам тоа? Дали Первол помага, да купувам или не?
     

    Прикачени фајлови:

  4. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Јас го практикувам советот за тегет/црна облека првото перење да им биде со солена вода во која сум додала оцет, и тоа сооднос 50:50 оцет-вода. Имам едни тегет панталони од Манго купени пред скоро 3 години, и така ги перев првите неколку пати, а бојата уште им е како кога беа купени. Е сега дали е до таквиот начин на перење или до квалитетот на истите, не можам со сигурност да кажам, ама вреди да се проба зашто секој има дома сол и оцет :)

    А инаку и јас перам темна облека со Первол, со обичен прашок многу брзо избледува.
     
    На Paolita му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Како да го исчистам бигорот од стаклен бокал?
     
  6. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Пробај со алкохолен оцет , но најлесно ќе се исчисти со пулирапид :)
     
    На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Да си одговорам сама,во случај да му затреба на некој. Ја исправ маската. Ништо не и е ,супер се исчисти,како нова е сега. :)
     
    На Maca Macovska му/ѝ се допаѓа ова.
  8. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски

    Мене најлесно и најекономично ми е со лимонтус. Стави вода и едно кесиче лимонтус и нека зоврие водата. Ако има многу бигор повтори го обидот. После само исплакни го.

    Некако со полирапид ја не би, штознам, страв ми е.

    Извинете, сега се помешав. ова ако станува збор за бокал кој е на струја. Не сум сигурна дали миа за таков прашува.
     
  9. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    па стави ја во машина за садови а ако немаш стави бел оцет и готово
     
    На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Пробај на мокро сунѓерче да ставиш сода бикарбона (малку поголема количина, не штеди :D ), помини ја целата површина на бокалот. После ова стави во бокалот малку оцет и повторно со суѓерчето помини го целиот бокал. Ако треба повтори ја постапката, мислам дека на овој начин би требало да се исчисти.

    Има во Кам - маркет ќесички за чистење бигор, ако не помогне содата и оцетот, може да пробаш и со нив.

    ЕДИТ Со Пулирапид јас не би, сепак станува збор за сад од кој се конзумира течност, мислам дека колку и да се испира со вода за такви садови не е препорачливо користење на хемија од типот на Пулирапид.
     
    На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
  11. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
  12. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Девојки помош ,вчера ми се истури водата од што варев костени на сиви тренерки.Мала е флеката и не ми се испра. Многу се изнервирав на несмасноста зошто тренерките 3000 ги платив ,а 2 пати ги облеков. :@ :fubar:
     
  13. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Пробај со ова, мене сите флеки ми ги вади.
    http://www.ominobianco.com/additivo_100 ... re_gel.php
     
  14. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Јас ги ваѓам флеките со сјај за тајнири миење. Ставам на флеката тријам малку а потоа ги перам на раце или во машина.
     
  15. Paolita

    Paolita Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Кое средство би ми го препорачале за одржување на кожната гарнитура?
     
  16. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    ќе ти ја постирав тематаhttp://forum.femina.mk/dom/kozen-mebel-da-ili-ne-t19827/, ама видов веќе си пишала и таму. Имаш добри совети!
     
  17. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    да тие кесички ефикасни се но се само за електрични апарати на пример за бокал со грејач пегла на пареа...и со него ке си ги раздразни рацете и после употреба треба ОГРОМНА количина на вода за испирање
     
  18. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите за одговорите!
    Станува збор за обичен-стаклен бокал, а не за електричен бокал. Ќе пробам со бел, алкохолен оцет, ако не се исчисти-ќе пробам со сода бикарбона, па ќе ви кажам.
     
  19. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Барав низ темава ама не успеав да пронајдам како да ја исчистам пеглата. Има залепено нешто и незнам како би можела да ја исчистам а да не ја оштетам
     
  20. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Кога ќе залепам нешто на пеглата, ја чистам со обична-памучна крпа натопена во обична вода. Ќе се изнамачиш, прстите ќе те болат :lol: ама со сигурност нема да ја оштетиш пеглата. Ако ставиш било какво средство, голема е веројатноста да ја оштетиш.
    Ако некоја феминка има искуство со некое средство, нека пише, да не се мачам вака! ;)
     
    На artemidis му/ѝ се допаѓа ова.