1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни неверства

Дискусија во 'Брак' започната од kateivanova12, 21 ноември 2009.

  1. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На SV1911, tessie и Daleron им се допаѓа ова.
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Заборвил само да напише и ќотекот или мудро :swear: премолчел
     
    На tessie и Bah им се допаѓа ова.
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    Море камшик за ваквите како него, Срамота некој да размисулва вака во денешно време.
     
    На tessie и Daleron им се допаѓа ова.
  4. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Има ли полошо од тоа, излегуваш и цела ноќ тука-таму сретнуваш по едно внуче, од сестра, од братучеди? Си викаш не ти е тука местото, оди си не ги срамувај децата. :D
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Колку што внучето ќе се пресрами што излегува во локали кадешто идат возрасни. Секој нешто ќе си рече, на народов тамам тешко дека ќе му е некогаш.

    И се враќаме на мојот стар потпис: Није се родио ко је народу угодио.

    [​IMG]
     
    На SV1911, mal.ecka, Glasna и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Никогаш нема да разберам зошто луѓето толку многу се плашат да погледнат преку оградата на својот удобен ум? :tmi:

    Единствена работа за која треба да го употребиш терминот „правилна мерка“ во муабетиве е „за воспитување на сопствените деца“.
    Ги прифаќам твоите конзервативни размислувња како твои, но никогаш нема да прифатам ниту еден конзервативец како сериозен кој не може да прифати дека светот не завршува кога тој ќе замижи. Нема правилна мерка за водење на мојот живот или животот на другите луѓе, особено не во 21 век кога имаш речиси сè на дланка. Секако, збориме за релативно урбани средини, не некоја прашума во Конго.

    Секако дека е многу различна улогата на брачните парнери во бракот со и без деца и секако дека во првиот случај нашите лични желби и потреби во огромна мера се нелесно достапни, но не се и невозможни. Почнувајќи од јавни кујни за здрава храна, преку сендвичари, до компании за одржување на домот и градинки, на дешниот модерен човек секоја желба му е достапна, и ако таа желба е да се забавува до 3 по полноќ, децата нема да го спречат во тоа. Најважно е што не постои правилен начин на водење на сопствениот живот, како што ти сакаш да потенцираш.

    За модерните брачните парови без деца и да не зборуваме колку сето ова треба да биде муабет од одделот хумор и сатира. Ако душата не ти бара дружење, музика, танцување, шетање, трчање, лудување и сето она кое според твојот правилен живот е наменето за деца до 20 години, тогаш тоа е твојот начин и никој не смее да ти каже дека не е исправен, ама ако душата ти бара, не ми кажувај дека не смееш да го правиш зашто бабите во 50-тите би биле осудени како неморални.

    Ова општо, ако некој мисли дека излегувањето до 4 наутро е изневерување или предуслов за изневерување, тогаш мое искрено сочувство до вашите партнери што животот ќе им биде пекол. Ако мојата сопатничка разберам дека има проблем со моето излегување до 4 наутро, тогаш ќе речам „Здраво пекол“. :hai:
     
    На SV1911, WarriorAngel, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  7. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Друга приказна е тоа што кај нас нема голем избор на локали. 90% од присутните се од 17-27 годишна возраст, други 10% се од 27-57 години. Зборувам за дискотеки и кафичи, каде што јас сум малцинството овде. :D
    И многу ми е криво што ете нема локали за мои врсници и музика од мое време, па кога ќе излезеш да се онака изнаиграш :dance: :party: без да ти се смеат и со осуда дека си излегол за нешто друго, не за забава.
     
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Господе боже неможам да ви ја измерам глупавоста на кантар и тоа колку имате потреба да го расфрлувате отровот некаде,JAS NAPISAV TOA E MOE RAZMISLUVANJE и на крајот многу убаво го завршив моето мислење, никаде не напишав дека жената треба да биде потчинета на мажот туку за меѓусебниот однос кој порано го имале сопружниците каков бил и каков е сега порано имало многу повеќе почит,страм, сооднос тоа што сватил знае што сакам да кажам...
    А дали на некој размислувањето мое му наликува на турско или незнам какво мене тоа воопшто не ме засега...
    Некоја напиша декA сум го сватила бракот дека е меѓу 4 зида,кој рече такво нешто? или вие во вашите микроскопски мозоци го свативте мојот пост на таков начин па ви се отвори лика и прилика каде да се изнамуабетите,и во бракот како и во секој друг однос како ќе си наредеш така и ќе ти биде тој што знаел да го живеј животот знаел и порано знај и сега,таа жена што знаела колку вреди не била потчинета ни во TURSKO(да се послужам со вашиот издраз)не е ни сега,затоа што имаме образовани жени кои се врвни адвокати,доктори, судии банкарки и ред други професии каде што и порано и сега му се симнува капа за способноста на жената...Така да секој си го разбира бракот на различен начин и го гради истиот на различен начин,но моралните вредности на едно семејство и како во основа треба да функционира тоа го знаеме,дали некој шета овде до 3 или до 5 воопшто мене не треба да ми попува ако тоа е во ред за тебе извини за мене не е и да е има одредена мера KOGA повод,празник, роденден држба одредена со пријателки сопругот со пријатели да,али да се влечкам секој 2 викенд во град NE ако на некој му се одредени работи приоритет во животот на некој друг му се други,така да како прво пред да почните да фрлате со отров за нечие мислење кое не се согласува со вашето научете се да го почитувате истото...
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Претпоставував дека ќе бидам погрешно разбрана, каде тоа прочита ти во мојот пост дека треба да си ја потиснеш душата затоа што не си веќе 20 години? Направивте да звучи како јас да зборам за одрекување од секаква забава во име на семејството. Таа мерка за која јас зборувам, не ја дефинирав строго, туку секој треба сам да си ја најде во зависност од личните потреби што ги има. Само сакав да кажам дека мора да балансираш кога имаш деца, се впуштиш ли комплетно само по свои потреби многу работи, некој несомнено ќе страда. Не зборувам јас за едно или две излегувања во месецот до 3 по полноќ или уживање во хоби, како да со тоа почнува и завршува нечија слобода во бракот. Тоа за мене е најнормална работа и нема потреба да барам права од некого за истата.Тоа би била мерката за која јас зборувам. Надвор од мера, барем според мене, е кога тоа нема да ти е доволно па ќе сакаш почесто и повеќе од се, што сепак си е нечие право кое јас не го оспорувам, а гледам ниту вие, само не е мој начин без разлика што имам слобода да изберам да биде. Не затоа што ми се затворил умот во конзервативни правила останати од баба и прадедо, туку имам можност да видам последици и искрено не ми се допаѓаат.
     
    На mime87 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  10. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Токму така Теси. Некаде го прочитав и во друга верзија и дете имало со нив.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    https://www.youtube.com/watch?v=LDOvUTrVe30

    ај малку песна за темава

    Varas me namjerno
    nije to slucajno
    najvise vrijedja sto iza ledja
    ljudi su znali to

    Ne spustaj poglede
    budi musko na tren
    znas kako boli kada se voli
    i bude prevare

    Ref.
    Jedno te molim, molim ko Boga
    da iz zivota izadjes moga
    ne mogu vise zivjeti tako
    bez tebe moram al' ne znam kako

    Jedno te molim i nista vise
    kada je ljubis, ljubi je tise
    jer ko da cujem sa kraja grada
    poljupce vase upravo sada

    Zena to osjeti
    srce je slutilo
    pogledi kazu vise od rijeci
    mada se sutilo
     
  12. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Демек една жена е слободна ако може да излегува до 3 или 5 сабајле по кафичи и дискотеки. Кој критериум за слобода?! што да кажам да не заплачам. :lol:
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.251
    Пол:
    Женски
    Не е тоа критериум за слобода на жената, ама па ако сум мажена не значи дека животот завршил за мене и дека треба да се влечам со маж ми секаде како привезок. И тој и јас треба да имаме време да се посветиме на самите себе си.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Не туку таа која може да донесе одлука како и со кого сака да го дели и минува животот.
     
  15. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Вие ги имате измешано брзините што значи тоа традиционално, а всушност јас сеуште не знам што е тоа “модерно“?

    Пред неколку недели јас и мој пријател го шетавме неговото куче доцна во вечерта и видовме двајца Црнчуги како качија една наша пијана ороспија во такси и сигурно истата утре ќе дојде и ќе ти труби како абортусот е морално право, затоа што пола свои ебачи не им го знае ни името, како таа е модерна слободна жена и утре таа ќе воспитува деца.

    Кој нормален човек би забранил на своја ќерка да се образува, да има свое хоби, свои другарки, да шета, да се социјализира, да планинари, да развива спортски дух. Тоа е биолошка потреба на организмот. Негрижата за својот изглед како и нехигиената се едни од основните причини за опаѓање на сексуалната желба кај партнерите, а сето тоа води кон тивко пропаѓање на бракот.
     
  16. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Ако сака некој да живее" модерен живот " тогаш немора ни да стапи во брак нека целосно му се посвети на модерниод живот ,или пак нека не се нервира ако партнерот му стане уште помодерен :D
     
  17. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ти шетај си кучиња со пријателчиња и понатака, ама во неколку твои постови употребуваш многу вулгрни зборови без трошка цензура (е*ачи) и навреди.
    Поработи на тоа, отколку на кој бил морален, а кој не и на сите да им контрираш и не мешај баби и жаби за пропаднати бракови поради нехигиена и невнимавање на својот изглед.
    Накратко најди си психолог.
     
    На katalina, okcenzi, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  19. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Докторе ти како да си поминал многу искуства вака ,па судиш која е причината за пропаднатите бракови.
    :D Од кај ја извади сега нехигиената. :?:
     
    На tessie, SV1911 и Daleron им се допаѓа ова.
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Одржувај ментална хигиена ^_^
     
    На tessie, katalina, Espadrila и 3 други им се допаѓа ова.