1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Искуство со предвремено родени деца

Дискусија во 'Бебе' започната од eva11, 29 февруари 2012.

  1. lale24

    lale24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    149
    Се породив...

    Емче ке преброди,тие се мали но се големи борци...Ке биде добро,мисли се позитивно и само напред :)
     
    На emilijamak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Ја немав отворено темава подолго време изгледа потсвесно не сакам да се навракам на тој период
    Емилија сега веројатно сте веке пустени дома немам инфо за вас се надевам ке ни пишиш
    Нашите херои имаат иста родилна тежина 1900/42см ахххх кој не бил на интензивна на Гак не може ни да претпостави какво чуство е тоа ,се чуствуваш најбезвреден човек, недостојна жена ,самата се укривуваш што не издржав уште малку ;(
    Грл -мини кај вас како е ситуацијата ???
     
  3. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    zdravo dami nie sme dobri eve veke imame 3 kg + ne sme se merele veke 10 tina dena i se nadevame deka ke kacime uste vo kilaza minatiot pat za 11 dena kacivme 500 grama,samo ne macat stomacni grcevi i zatnato ni e noseto veke skoro mesec dena, za grcevite jas pijam cajce od hipp od anason za doilki sto e, za da preku mlekoto mu se smirat, no ne pomaga bas najmnogu, za noseto nozgal kapkicki,
     
    На LegallyBlonde13, ddevojce, kallias и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И ние конечно дома :inlove: :clap:
    Малата е добро,после месец и половина маки во болница и мама без својата душичка еве конечно сме дома во своето креветче :)
    Малата напредува убаво,а домот никогаш небил по радосен :)
     
    На ALISA0000, LegallyBlonde13, Adeline и 9 други им се допаѓа ова.
  5. ANETAljupce

    ANETAljupce Нов член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Nie sme rodeni pred vreme 2.450 i sega sme 4 meseci i 2 dena i sme 6.700 teski,super napreduva no me zagrizuva toa sto go drzi glavceto no odvreme na vreme pocesto se navaluva na mene,strav mi e da ne ne napreduva brzo vo razvojot,dali neooj ke mi kaze kako se razvivaat vasite bebeinja.
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    После година ќе се 'израмнат' со др.деца. иналу и да не било предвреме родено може таќа ќе правело со главчето, секое дете е различно. Јас имам две па не се движеа исто со растот о развојот.
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мила па во килажа добро било кога се родило,ние бевме помали.
    Вчера бев кај педијатрата и во некои напредувања малата е како своите 8 веке 9 месеци а во некои е со своите 7/8 месеци, значи малце касни али не е голема разликата,не се грижи до година и некој месец нема да се забележува воопшто дали е родена пред време.
    Која недела се роди?

    И јас се грижив многу,еве неколку страни назад имам пишувано и совети и на нет се читав а педијатрата секогаш ми викаше малата е супер и навистина е така,убаво си напредува весела е нема некој проблем и тоа е најважно :*
     
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    razvoj na predvreme rodeni bebinja

    На мои роднини се роди на 8 месеци , беше многу мало, 2200 грама и сега е нормално детенце. Нормално се развива, па можеби е и повисок од другите деца.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Ууу па добро е јас сум била 1800 грама :) Нека е живо и здраво :)
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    [​IMG]
     
    На Ferfelina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Терминот за породување ми беше на 24 април... Имав многу лесна бременост , бев активна и на работа и во домот... Сите ми велеа ти како да не си трудна, леташ !
    Редовните контроли кај мојот гинеколог беа безпрекорни... Бебушот напредуваше супер од недела во недела. Се ближеше и терминот. Последниот ден на работа не го издржав до крај и ме испратија дома, од наредниот ден ми почнуваше одморот и требаше да се подготвуваме со сопругот за новороденчето... Вечерта во 1 ч. После полноќ осетив нешто како да пукна во долниот дел на стомакот, но не осетив болка или нешто за што би реагирала. Станав да отидам во тоалетот и наеднаш се стаписав- сум се измочкала во креветот :( се разбуди сопругот а јас целата усрамена почнав да се извинувам ( многу ми падна непријатно, си помислив како можев ? ) На тоа мажот ми само ме охрабри и низ смеа :ајде трчај до тоалет додека е сув тепихот :D
    Кога отидов вц гледам тоа само си тече неќи да запри!!! Во тој момент се изгубив... Не сакав да излезам од вцто а бев на средина на 34 недела... Што ќе правам? Излегов му кажав на мажми а тој сиротиот од што не знаеше што да ми кажи ми рече дај види на нет што велат, може не е водењакот :D набрзина се облековме и право на болница. Таму според прегледите на докторката испадна да сум 33 недела. Не сакаа да ме чепнат и одма ме пратија за Скопје. Добив инексија за созревање на б. Дробови и некоја инфузија за да не се породам по пат... Во ск ме примија без никакви болки, бебушот карлично поставен ... Потајно од сам почеток на бременоста сакав царски да родам , зошто толку бев преплашена од приказните на другарките и роднините... Додека лежев во болницата 24 ч под надзор секакви информации стигаа до мене од тамошна вработена -моја пријателка- ќе те породат царски, ќе те породат природно чекаат да се сврти бебето, па доколку не се сврти доктор ке го сврти , па незнам веќе што ... Утрото кога ме прегледуваа само слушнав цезареа и почнаа да ме подготвуваат... Се породив , на секунда ми го покажаа мажето мое... Леле колку беше ситно, не го слушнав да заплачи само липање :( срцево ми се здроби... Го однесоа веднаш.... Од тогаш не го видов наредните 5 дена :( кој и да прашав што се случува со бебето добивав одговор дека тие не се одговорни да ми даваат имформации тоа беа сестрите... Од педијтрите слушав само дека е малечко но силно и здраво бебе, не лежеше во инкубатор, фатило жолтица инзатоа не ми го носат... Кога и да поминеше сестра со бебе во рацете срцево ми застануваше - еве го! Но никако да го донесат . И некоја од чистачките се сожали и ми кажа дека можам да одам сама да го видам... Од чистачките еј ?!
    И отидов влечкајќи се до земја ,едвај стигнав градиве ми се кинеа како болна од астма , не можев до воздух да дојдам ... И се помина кога го видов тоа малечко човече како лежи помеѓу 2 пати поголеми батковци ... После 5тиот ден почнаа да ми го носат, еднаш дури и го заборавија да ми го вратат после визитата ... Господ да ве заборави намирисани едни... Не сакам да вреѓам ама како да не постоев , никој од сестрите не ми обрнуваа внимание , чекав со прокрварена рана да дојдат да ми ја санираат, чекав 5 часа и што уште не , а да не кажувам како проверува дали имам млеко!!! Па како сум чекала на врата доцна во ноките да помини сестрата што ги храни бебината да ја молам да му даде и на моето- зошто знаеа да не одминат:( Едвај чекав денот да дојди да идиме дома... Мајка, ти можеш да си одиш ама бебето треба уште да лежи. Па кај ќе идам без бебе ? Заедно дојдовме заедно ке си одиме... После некој ден бебето може да се испиши ама вие мајка со раната не сте ок мора да останете ... WTF ?!! Потпишав на своја воља и си заминавме па зар за раната ? Има доктори за тоа и во мојот град битно бебето е ок... После 12 дена стасавме дома... Сега имаме 9 месеци и 11 кг и штотуку ни излегоа првите забчиња!
     
    Последна измена: 15 јануари 2015
    На Karmina1989, Herrra, Jane.Birkin и 14 други им се допаѓа ова.
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ah mila ;( znam kako ti bilo ;( pominav i jas isto so mojata malecka koja ke pravi godinka uste nekolku dena :)
    Me navrati 1godina nazad :(
    Imalo gospod mila :) da rastat zdravi i zivi i veseli :)
     
    На Ninichka, TIGARCE86 и Ferfelina им се допаѓа ова.
  13. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Има некој активен на темава ? Сакам да прашам нешто :)
     
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Eve sum jas :) se nadevam mozam da pomognam.
     
  15. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Да ги прашам тие мајки со малце предвреме родени бебиња, дали ви заостануваат со развој во смисла покасно да почнуваат со правење на работи. Отварање очи, цицање, седење будно барем некој саат? Се породив во 38 недела и бебето само спие ни очи отвара ништо. Се однесува уште како да е во стомак кај мама
     
  16. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.434
    Пол:
    Женски
    Да не има жолтица?Обично жолтицата ги бутка на спиење
     
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Kolku meseci e? Ako ke malo mozebi ima zoltica pa zatoa samo spie ili nesto dr e vo prasanje pa zatoa najdobro e na pedeijatr da se odnese Inaku ako ste 38 nedela rodeni ne e predvremeno. Za predvremeni rodeni se smetaat onie sto se pod 36 nedela rodeni, taka da vie ste taman.
     
    На Paka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Нема жолтица. Уште сме во болница и дури и на града кога ја ставам да влече она спие

    Сега е родена пред 3 дена ама ме секира дека ни очи не отвара. Педијатар вика да и се даде малце време да се адаптира. Мислев какво искуство имате вие
     
    Последна измена од модератор: 22 септември 2017
  19. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Nie sme nadnoseni ne sme predvremeno no sepak pisav. Nemam takvo iskustvo. Mnogu ste mali, se mu e novo zatoa treba da se navikne. Ete i mojot vo bolnica mnogu spiese site bebinja okolu nego placea toj gajle si nemase. Ke potporasbe drugo ke bide, sepak ste vo bolnica i najdobro tamu ke vi kazat.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Па сите така прават, јас не знам бебе што не спие кога ќе се роди. И моиве двајцата во болница спиеја, особено второво. Ако е родено во 38 недела не е предвремено родено, таман си е. Може и жолтица да фаќа, ако сте уште во болница ќе видат педијатрите. Од неа се спие.