1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    колку мм треба да е ендометриумот? јас денеска на 15 ден од менструацијата мерев фоликули има еден кој ми рече дека од утре на таму треба да пукне сум имала малку позакаснета овулација... а колку фоликули треба да има доволен ли е и нормално ли е само еден? на резултатот ми напиша 1ф 16x17 мм . мислење ве молам од поискусните кои мереле фоликули. мене ми е прв пат ова. за првото дете не се замарав толку
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Јас да се пожалам малку. Кломифен пијам уште денес. Денес некако теско ми дојде - ме стега стомакот и ми е подуен. Лицето ми се направи како пубертетлија да сум. Кога требаше немав акни - сега. Уште и ги чепкам од што ме нервираат. Ужас.
     
  3. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    Zdravo denes bev vo biljna apteka da se rasprasam za caevite I mi rece deka ima maski caj za pojacenie na sperma I zenski caj I deka ako zenata I mazot redovno gi pijat ke ima rezultati pa da prasam dali nekoja od vas ima pieno ,, inaku maskiot caj e gombinacija od 9 caja .a za zenskiot ne zm ??
     
  4. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    луѓе бре нема ли некој што знае да ми одговори
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Јас немам практично искуство - прв пат одам на мерење фоликули утре, ама од читање по интернет треба да е 11+.
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    И јас имам читано дека долна граница е 7 и дека има солидни шанси да настане вгнездувањето. А дека се над 15мм дури би го спречило вгнездувањето. 11-12 најдобро би требало да биде.
     
  7. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    mm pokraj spimenot i ostanatite suplementi piese i maski caj, togas imavme vidno podobruvanje. Potoa se opusti nekako, ne go piese, a ne gi piese ni site suplementi i vdnas polos spermogram. Sega odnovo pocna se da pie.
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Либра, на мм, Лазаревски му даде да пие Спрермотренд. Се пијат до 3 месеци и рече после може да се прекине. Ќе видиме скоро какви се ефектите од тоа. Според составот, ги има сите потребни витамини и лазаревски рече покрај тоа нема потреба од ништо друго.
     
  9. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Мм беше скоро на уролог и тој му ги даде Сексовит форте, исто така и тие ги содржат сите вит. Ама и покрај тоа пие и селен и цинк, машкиот чај и спимен.
     
  10. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Од утре ке почнам со кломифен, дали да си продолжам со чајот од ајдучка трева??? Благодарение на него почнав да добивам редовно циклус,(сигурно пролактинот го намалува), но овјо месец заебав што пиев и Витекс кој мене не ми одговара, не ми созреваат фоликулите од него. А минатиот месец кога пиев само чај си имав овулација.
     
  11. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски

    kukla21 ne me zaboravaj i mene te molam :D ....Eve jas da si se prijavam mi dojde vesticata na 20-ti kako sto i ocekuvav...nisto i od ovoj mesec
     
  12. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    I jas idam so vas makar sto baba roga dojde denes :envy:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Site zaedno!! I site sto nenamerno sum gi ispustila!
     
  14. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски

    eci 85,zaedno sme posilni od se...

    Dani cestitki bas mi e milo,ajde ajde vleci noga molim te...da se posrekime i nie :inlove:
     
    На kukla21 и eci85 им се допаѓа ова.
  15. milamila988

    milamila988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2014
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски
    Мм беше скоро на уролог и тој му ги даде Сексовит форте, исто така и тие ги содржат сите вит. Ама и покрај тоа пие и селен и цинк, машкиот чај и спимен.[/quote]

    Еве ме и мене после некое време нема ништо ново, освен што бевме на преглед кај Попович со мене е се во ред, но излезе проблем во спермограмот со подвижноста и морфологијата, е сега и на мм му ги препиша Сексовит и мм ги пие по две на ден, па сакав да прашам Либра дали имавте некое подобрување колку време веќе мт ги пие, инаку и пред некој ден купивме и машки чај п аќе видиме следниот месец дали ќе се подобри
     
  16. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене после некое време нема ништо ново, освен што бевме на преглед кај Попович со мене е се во ред, но излезе проблем во спермограмот со подвижноста и морфологијата, е сега и на мм му ги препиша Сексовит и мм ги пие по две на ден, па сакав да прашам Либра дали имавте некое подобрување колку време веќе мт ги пие, инаку и пред некој ден купивме и машки чај п аќе видиме следниот месец дали ќе се подобри[/quote]

    milamila988 i nie imame problem so spermogramot na mm,kaj nas site vrednosti se vo red,osven podviznosta mu e mnogu slaba,pred dve nedeli trebase da odime na spermogram no poradi rabotni obvrski na mm se odlozi i sega konecno ovaa nedela ke odime pa ke vidime so ke ni kazat.Doktorot ti kaza li nesto dali ke ima podobruvanje,dali ti predlozi inseminacija ili posle terapija od tri meseci povtorno da odite?
     
  17. letters

    letters Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2014
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    560
    Мои феминистки
    Веке јасно ми е дека ке добијам овие денови, предосекам а и ги имам симптомите. Но додека размислував кој ќе биде мојот следен чекор-доктор или да почекаме уште некој месец, на TV ја слушнав Seline Dion-That's the way it is и некако ме натера да се расположам, па ајде се ќе си дојде на свое место. Поентата ми е да си дадете време малку за себе барем да ислушате песна кое ќе ве натера да запеете, проблемите се секогаш овде.
    Јас знам дека малку избегав од темава и дека ве мачат многу прашања во моментов :tmi: но морав да ја споделам радоста барем со една од вас поззззззззззздрав девојки :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  18. annaangel

    annaangel Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo sakam da ti kazam da se otpustis i da uzivaz ,i jas imav neredoven ciklus eden mesec imam 2 nemam i za sreka posle nekoe vreme doznav deka sum bremena :) ama za zal mojata radost kratko traese.:( sea pak se obidyvame ...baram sea imam redoven ciklus ...vi posakuvam na site vo poskoro vreme da si slusnete radosna vest :)
    izinete ne se prestaviviv nova sym na forymot
     
  19. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    milamila988 i nie imame problem so spermogramot na mm,kaj nas site vrednosti se vo red,osven podviznosta mu e mnogu slaba,pred dve nedeli trebase da odime na spermogram no poradi rabotni obvrski na mm se odlozi i sega konecno ovaa nedela ke odime pa ke vidime so ke ni kazat.Doktorot ti kaza li nesto dali ke ima podobruvanje,dali ti predlozi inseminacija ili posle terapija od tri meseci povtorno da odite?[/quote]

    MM сексовитот ги пие 2-3 недели, пред една недела правевме спермограм излезе слаб, 27мил. со 60% подвизност и 70% морфологија. Малку ејакулат имаше оставено... :(
    Здравје ке видиме за 2-3 месеци.
     
  20. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    Да пρашам на κој ден од циκлус одите за меρење на фолеκул јас бев на 5ти ден и ми беа 9 мм и ми κажа за да бидат оплодени тρеба да се над 15 мм а деκа тоа κе бидне за 3-4 дена замто тие ρаснат по 2 до 2 ипол мм сеκој ден,ама сега саκам да одам паκ и читам за спеρмогρам мојот маж не саκа да пρави мисли деκа аκо е κај него κе го оставам а тоа нема вρсκа ама не му се доκажува и сега дали да земам машκи чај на своја ρаκа помош од вас и κој чај пиете вие жените?