1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

  1. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Хахахаха може може, гинеколог што врши прегледи преку компјутер бидејќи не е мрднат од Фемина. :lol: Иначе и мене искрено не ми е јасно што би го поттикнало машко да земе да одговара на ваква тема а плус поима си нема. :lol:
     
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Абе ај доста тропаш веќе! На која дата рече ти иде мензис?
    Ендометриумот и неоплодената јајце-клетка се одделуваат од матката, се распаѓаат и ја напуштаат матката во форма на менструално крварење,
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    strawberry111, си изгубила невиност, си почнала да бидеш сексуално активна, тоа е сепак голема промена која остава траг врз психата и ништо чудно и малку и да ти задоцни од стрес. Трудна не си!
     
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Стрес е или нешто друго на хормонална база. Од губење невиност мислам дека не може да биде. Лаички вака, не се потпишувам на ништо.

    И ич да не ми се нервирате. Кафено у СДК се олади. ;)
     
    На Bah и Daydream им се допаѓа ова.
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Го видов ама не сакам ни кафе ни м... ми с спиееееееее
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Сосема си во право, поради психилкиот терет кој го чувствува девојката може да е последица но самиот чин никако, и стојам зад тоа. Јас птпишувам Теси, ти само удри Штенбиљ а другиве под хитно да доедукација.
    П.С Знам дека сум надвор од темата и се извинувам, Ловели ме упати да прочитам во другите теми пошто таму исто така пишувало. Е, јак ти е изворот ако се информираш на Форумов каде секој може да пиш што сака.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас не реков дека од форумов сум информирана, само дека има и други кои го тврдат мојот став, тоа сакав да кажам. Еве ти не се потпирај на Фемина, читни нешто на Википедија, не само да се потпишуваш тука, е така да си знаеш. Или оди на друг форум понормален за тебе, не да се плеткаш тука во овулации, менструации и губење невиност. Всушност и која сум јас да тврдам дека не си во право, можеби тебе менструацијата од јајниците ти тече. 8)
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Оди да си се мавнеш со влажен чорап по глава, сместа!
    Како нема никаква врска?! Со првиот однос самиот организам и самото тело претрпуваат огромни промени. Самиот чин влијае на психолошката состојба на секоја девојка, тоа е голема промена на која на телото, а и на девојчето им е потребно време да се прилагодат. Стресот кој го спомна ти не е заразен и не го префатила од комшивката на трети, туку е предизвикан од фактот дека имала о-д-н-о-с-и.

    Крај краева, оди нека ти го пикне некој, па после речи ми дека тоа нема да има никаков ефект врз тебе.

    Што се однесува до девојчето: ако добро запомнив (го изгубив твојот пост некаде низ страниве) рече дека ти доаѓа на секој 20ти. Може во последниве неколку месеци се погодило така.
    Ако ти дошло на 20ти септември, а претходно на 20ти август, би му дошло дека циклусот ти трае 31 ден. Ама бидејќи септември има 30 дена, овој месец би било логично да ти дојде на 21 т.е. денес.
    Е сега, дури и да не ти дојде, нека не те чуди; веќе разврзавме дискусија како може од стрес, возбуда, адреналин... и слични состојби кои му создаваат немири на организмот, да ти подзакасни.

    Не се грижи, не си бремена.
    Уживајте и чувајте се :)
     
    На Lovely93 и Daleron им се допаѓа ова.
  9. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    После колку време од сексуалниот однос ќе знаеш дали си трудна ?
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ако не ти дојде менструација следниот месец ( ако ти касни ) и ако повраќаш, ти се врти. Симптомите се слични ко менструалните, со исклучок на некои.

    :lol: :lol: :lol: Ме зезаш ти мене???? Јас би предложила да имаш менструација Бах.
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.386
    Допаѓања:
    5.845
    Имавме секс со заштита како и секогаш.. Но тој го извади алатот но кондомот висеше надвор од мене што значи беше пола и повеќе излезен проверивме да не е пукнат ..не беше но мене ми е вака непријатно ... не би требало да има нешто но дека ми се плодни денови паничам... :tmi:
     
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ќе дознаеш кога ќе добиеш. Не би требало ама тоа внатре кондом и виси !!!!!!!!!!!
     
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Лелее ама ескалирала дискусијата за претходниот муабет... полека бe.

    Бах има право. Менструалниот циклус е главно контролиран од хормоните.

    А губењето на невиноста е, како што викаме, кинење на химен, предизвикано од механичка, ако може така да се нарече активност.

    Колку што јас знам а и откако прочитав поубаво си се осигурав, по губење на невиноста, хормонални промени и промени во циклусот може да се случат само доколку се посреќите до таа мера да останете бремени веднаш. Но, тогаш истите се предизвикани од самата бременост, не од односот. Еве на англиски најдов одговор од лекар за ова.

    https://www.ubykotex.com/get-the-facts/ ... n?id=53943

    SunnyGirl2, според описот на ситуацијава, шансите се мали, не верувам, ама не се нервирај затоа што и стресот придонесува за да ти доцни.
     
    На Bah и Daleron им се допаѓа ова.
  14. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Ти благодарам Теси, токму тоа се обидував цело време да им го објаснам, бескрајно ти благодарам што си се потрудила да пронајдеш и докази за моето тврдење. Мене веќе ми падна мака од толкава огорченост и навреди кон мене заради изнесен став, па дури и ми кажаа дека тука не ми е местотот демек сме 19 век, кога било срамота мажите да зборуваат на вакви теми. А, сите заборавате дека најдобрите гинеколози се мажи, а и грото од гинеколозите се мажи.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Знаеш ли кога гинеколог ќе почине што му ставаат на надгробната плоча?
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=Mrkyy6AIecc
     
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Навистина не сакав да се мешам во дискусијава но морам да го искоментирам болдираното. Додека е сосем можно статистички во Мк да има повеќе мажи гинеколози од жени, апсолутно е нефер и максимално е шовинистички денес да се изнесуваат такви заостанати ставови, демек сме 19 век. Со тоа дали некој ќе биде водечки експерт и најдобар во своето поле, родот и полот немаат апсолутно никаква врска и млад дечко да верува и да подржува такви стетеотипи е навистина жално! Јас искрено се надевам дека тоа беше неуспешен обид за шега зошто тоа што го прочитав навистина ме нажали...

    Е сега (лично мој став), освен ако не е доктор или учи за да стане, навистина не ми е јасно зошто некој дечко би коментирал на овие теми. Исто би било јас, женско со завршен филолошки факултет, да улетам во машки муабет за ерекција, ејакулација и тестиси и да почнам да `давам памет` а притоа да имам нула практично искуство од темата. Без навреда ама ова мене ме потсеќа на ситуација каде непливач им дава совети на пливачи како се плива.

    Пс- сите мои другарки одат кај жени гинеколози, веројатно и жените гинеколози не се толку за никаде штом другарките ми се уште живи и раѓаат здрави деца.
     
    На Hipica и Lovely93 им се допаѓа ова.
  18. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Nausicaa Во вториот дел се демантираше самата и направи родова дискриминација. Зошто мажите да не би можеле да коментираат и да имаат сознанија од областа на геникологијата а жените од областа на урологијата, како функционира машкот репродуктивен систем.
    Дали гинеколозите имаат практично искуство за менструација? Значи, се е до тоа колку имаш желба да научиш а не само да имаш практично искуство. Сите девојки имаат практично искуство со менструација од 10-12та година, и скоро еднаков пристап до информациите но сепак темата „дали сум бремена“ е полна и од над 20 годишни девојки кои голтаат апчиња таканаречени ДЕН ПОТОА опоради неинформираност.
    Поентата е во тоа што се залагаш за еднаквост а во вториот дел мене ми го одземаш правото да го кажам својот став па макар и погрешен, само затоа што сум машко, престанете веќе со тие машки и женски работи во 21век.
    Зошто сите се нафрлате на мене само поради тоа што сум машко, а не на пример цивилизирано да кажете контра аргументи без тоа (не треси, не ти е местото на форумот, ти да не имаш добиено и сл)
    Се согласувам дека ни јас не сум безгрешен ниту моето мислење е апсолутна вистина, но побите ме со аргументи не со навреди, на кои знаете дека нема да возвратам поради тоа што сум господин и никогаш не би навредил жена.
     
    На poenta, Daydream, spas8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Абе коа како одговара. :D Еве на пример јас, не се бунам против стереотипот дека меѓу најдобрите готвачи на светов има многу мажи. Ќе речам „Ај да не бидеме буквалисти општа работа е.“ :rofl:
    Може да не` заменат во кујна, ама циклусот не можат да го истрпат наместо нас. Џабе јајници и менструации. :rofl:
     
  20. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Посочи ми точно каде во мојот пост правам дискриминација?

    Ти си тој што кажа дека најдобрите гинеколози се мажи а притоа се жалеше дека те дискриминирале зошто коментираш на женски теми :)

    Јас не сум уролог, ниту учам за да бидам еден, следствено зошто би мудрувала на теми за кои немам поим? Можам да слушам, можам да прашам но штом немам никакво предзнаење нема потреба да се вмешам во муабет каде се дискутира нешто што не знам. Ако некој другар ми се пожали за уролошки проблем, единствено нешто што можам да му кажам е да оди на лекар. Единствената разликата меѓу мене (женско) и тебе (машко) е што јас на вакви `женски теми` можам да дадам мое лаичко мислење, базирано на мое лично искуство, како и да прекажам искуство на моја другарка/ братучетка/ комшика/ колешка но како што кажав и во претходниот пост, мене лично ми е чудно машко што не е поврзано со медицина да биде активно на ваква тема. Ако за тебе тоа е полова дискриминација, нека ти биде...
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.