1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за бебешка храна

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 8 мај 2010.

  1. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Domasnite mnogu mnogu ne mi gi saka ni ovosnite ni od zelencukovite. Ama ke pocnam pocesto da nudam.
    A kasickite so ovesni snegulki kako gi prigotvuvate??[
    mene kaj dvojakov uste od 7 mi mesem mi preporacaa grasok... i jas veke davam ednas nedelno...
     
  2. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.327
    Јас го купив и се придржував по упатството за употреба, односно 200мл врела вода и 2 лажички мелен ориз (јас на пола го правев) Ама некако како зрнца мали имаше во смесата, како жив ориз смелен и потопен во врела вода и не го употребив туку сварив обичен ориз па потоа пасирав.
    И кај вас исто се слчува со мелениот ориз? Можеби неправилно го подготвувам или...? Поправи ме каде грешам Леона :)
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Може ако била зовриена водата или на шпорет додека ставаш и се прават грутчиња ( како и палентата). Или тргни го тенџерчето настрана и одма мешај или додека не е зовриена водата стави. Јас од око ставам и го варам подолго на тивок оган. Многу често го користам. Ако јаде можеш и обичен ( барем за него знаеме кога е сварен:) ).
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И јас подготвувам мелен ориз ама мене ми пишува да го правам со ад млеко :^) така и го правам и го сака малата.
    Инаку варам вода и правам млеко а потоа во сад со ориз додавам по малце од млекото и убаво мешам.
     
  5. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Лино снегулките ги правите со ад или обично млеко?
    Пишува со млеко ама незнам дали со ад да и направам бидејки на ад сме :?:
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Бидејќи сте на ад, со него подготви ги.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  7. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    Здраво мамички..сакам да прашам во врска со сокче од калинка од кога смееме да им даваме на бебинњата
    ...моето синче има непони 6 месеци ...досега имаме пробано само крушка,јаболко,банана,морков.
     
  8. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Калинката е над година, алергена е.
     
    На janula му/ѝ се допаѓа ова.
  9. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Мамички ај да постираме рецепти што ги даваме најчесто за ручек бидејќи незнам веќе што да дадам, немам идеа, а преферирам секој ден различно да јаде барем за ручекот.

    Кажете ми некој рецепт со јунешкото месо со што го давате?
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Со месо најчесто правам супа па со трошки,некој пат морков со месо,тиквици и компир и месо сум додала, малце сум дала и чорба со орис и месо домашен ориз(давам и мелен купен) мајками имаше правено брашно и пиперки па дадов на малата еднаш... Вака најчесто и тарана и правам некој пат со месо.
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Дона види во 'Денешното мени', секој ден пишуваме што јадат милите, ќе добиеш идеја. Зависи од возраста ама сепак месото со секој зеленчук оди и пак ќе вртиме слични комбинации:)
     
  12. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Jaс месото единствено не го комбинирам со компир, поради скробот и протеините. Со се друго и го правам, во зависност што имам дома. И вистина е дека едно та исто јадат ама и на оваа возраст, тие се работите кои вртат. :)
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. women17

    women17 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    26
    Кaкви тестенини кoристите зa кaшички, т.е. кoи се без јaјцa? Тие штo ги купувaм зa нaс вo сoстaвoт не пишувa јaјцa пa незнaм дaли се без јaјцa нa divella.
     
  14. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Да на дивела се без јајца, јас земав од Carefur интегрални од ржано брашно. Не беа скапи околу 50-60 ден беа. Многу се вкусни. Денес видов дека има и во Ramstore интегрални со нормална цена.
     
    На women17 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    А како ги давате тестенините? Мојата не знае да џвака. :/
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Свари ги па изблендирај ги со некој зеленчук или мевце.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте да давате леб? Каков? Купечки или домашен? На кој начин го давате? Го ставате во кашичката (го блендирате заедно со зеленчукот?) Можеби се смешни прашањава, ама мене ми е ова шпанско село, прво бебе ми е и не знам.
    Исто и за тестениниве ме интересира, баш @leona83 сакав да те прашам за јуфките без јајца од каде ги купуваш, или домашни ти се?
    Цело време заборавам, па кога веќе се отвори темава да си прашам :)
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.994
    Пол:
    Женски
    Ако добро паметам, со леб почнав околу 8-9 месеци, му давав на малиот корки да гризе. Почнав со интегрален домашен леб. А го мешав со течни јадења (супи и манџички), да добие текстура како каша. бидејќи лебот се топеше во течноста, зеленчукот го пасирав и така си јадеше. Ако си во можност сама да правиш леб, тоа ти е најдобра опција, бидејќи купечките се преполни со адитиви и конзерванси.
     
    На Mama25, TIGARCE86, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Имав малку домашни без јајца, мајка ми како за проба ги направи и сега ми е криво оти немам повеќе. Купив и од домашни тетовски јуфки без јајца, составот е само брашно и вода. Па значи ок се.
    За лепче и јас давам со кисело млеко, само потопено и со лажичката го пасирам и јаде. Исто и во чорбата од манџичките ставам , кога мислам дека количината е помалку. Давам бел купечки леб, не е често, немам време децата да ги видам навечер а не па да месам лепче, а најдобро е домашен.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.327
    Од кој месец тестенини?