1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Имам болка во јајниците,требаше да ми дојди уште вчера,а пладнево имав исцедок(темно жолт)каков никогаш сум немала,а крв мноогу малце ми течи.Едино кога се бришам.
    Знам дека ќе ми дојди,но ме загрижува ова со исцедоков.
    М? :?:
     
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    ^^Мене тоа ми се случи со предминатата менструација, цела ја истерав со таков розе-кафен исцедок, крв воопшто не ми протече, немаше потреба ни влошка да ставам, бев на гинеколог, направив тестови и ништо не ми е :) Не се секирај, веројатно овој месец имаш некоја мала промена во хормоните.
     
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Обична сламка за пиење.Ја земаш сламката ,ја ставаш во урината (претходно соберена во чашка) и одозгора затвораш со прст.Количината би требало да е доволна,ако не е повтори ја постапката
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Претпостаувам дека се работи за голема количина на киселина, т.е организмот ти е закиселен и поради тоа се јавува тоа чувство не подуеност во цревата и кркорење а претпоставувам и гасови.
    Пробај неколку дена да пиеш дестилирана вода која ја има во аптека или едноставно зоври вода, излади ја и собери ја во шише, да го извадиш само каменот во неа кој останува на дното.
    Исто така избегнувај прејадување и работи кои ствараат киселина, сокови, особено газирани, благи работи, турско кафе..... Тоа не само за тебе туку и за сите е добро да го примениуваат, бидејки киселината која се ствара може да ги оштети и цревата и желудникот, а ако се врака наготе и хранопроводникот.
     
  5. Wildrose1995

    Wildrose1995 Нов член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
  6. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Што може да е причина за потечени и болни гради??? Ми има дојдено на 4ти октомври и ми заврши, а гледам денес според календарот на плодни денови дека шансите за бременост се високи (сред овулација). Можно е од ова да ми се потечени? Гуглав на нет и се ми искача дека потечени гради се симптом за бременост. Односи имаме строго со кондом, не знам од што би останала бремена. :^)
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Да, може да е заради овулацијата или плодните денови. Мене секогаш ми отекуваат со почетокот на плодните денови и агонијата трае дури до завршетокот на циклусот. „Рај“ за оние со мали гради, јас така си се тешам. :D
     
  8. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Баш се зачудив бидејќи прв пат ми се случува. Можеби немаше да забележам ама мн се отечени, а јас и онака си имам големи гради :D Но нешто пак ме јаде одвнатре, а не знам зошто кога секогаш имаме со кондом односи. За да се смирам, ќе си купам после тест за бременост што би требало да искочи негативен. Е ако искочи позитивен ќе тражам научно објаснување :D Пошто не можам да чекам до утре сабајле, да ми предложите некој тест што не мора да се прави на првата утринска мокрача. Позз :*
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Земи си Be Safe, тој може да се направи во било кое време од денот.
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Девојки вака, јас месец и пол се лечев од бронхитис проследен со кашлица. И тамн се излечив, кашлицава се врати. Ми се смачи, кажете нешто да ја смалам без лекови. Иначе си пијам чаеви, карамел млеко и такви работи. Но... :/
     
  11. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.338
    Допаѓања:
    83.598
    Пол:
    Женски

    Синап сомели го (на машинка за кафе ако имаш ако не може и цели зрна) и стави го во мед наутро и навечер по една лажичка каснувај од него.
    Татко ми имаше многу лоша кашлица пред недела време и со оваа за 2-3 дена му помина :) пробај
     
  12. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Eleni.S - земи си Sure Check, го правиш во кое било време од денот, резултати имаш за 10 минути. Инаку, не верувам дека си бремена :)

    buba4e89 , провери си ги синусите. Мене така ми се случи после бронхитис, ќе се изедев од нервоза а на крај испадна дека се убивам од кашлање поради постназален исцедок - слузта место да излегува низ нос, се слива низ грло.
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Кај се купува синап во билна аптека?

    Ми тече носот мене, а претходно додека имав бронхитис не толку. Сега почна пак да тече.
     
  14. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.338
    Допаѓања:
    83.598
    Пол:
    Женски
    Во билна има 100% а и во другите можеш да најдеш,јас го купив од обична аптека :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. agiagi

    agiagi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    6
    Девојки сакам да ве прашам дали е можно после пиење на капсули за бактерии да ме жежи во грлото, поточно кај десниот крајник или пак е нешто друго? Ви благодарам
     
  16. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Вчера се шминкав...си ставив моливче и внатре во окото и после неколку минути почна да ми мрда нешто кај подочникот...значи исто како кога "игра" окото, само мене сега ми се случува подоле...Така ми е веќе втор ден....Сигурно е некој нерв....Има некое чаре или? Не се плашам само грозно ми изгледа...Како да пулсира...Мрда на 4 секунди :@
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Земи еден зачин каранфилчич (така се викашена времето) мислам дека е ама знаат по маркетите. Измешај со мед и на гладно сабајле по една лажичка.
    Тоа зачинот измели го со машинка за бибер мелење.
     
    На tessie и buba4e89 им се допаѓа ова.
  18. spas8

    spas8 Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Mене за кашлицата секогаш ми помагаат цедени лимони со една или две лажици мед ама јас си ставам и малку вода зошто само ломони и мед ми е кисело поцекам некое време едот да се растопи убаво и така си пијам,исто така многу ми помага и прополис и цигарите да и баталиш ако пушиш.
     
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Средата ми земаа крв, утре кај лекар ќе одам со резултатите, ама да си прашам :)
    Вкупен холестерол 3.27 реф. 5.17-6.18 mmol/L
    Триглицериди 0.8 реф. 1.71-2.29 mmol/L

    Дали е во ред да се вака ниски?
    Другите резултати ми се сите во референтните вредности.
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  20. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Kako се даваше прво пробиотик па после антибиотик или обратно??