1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И мене проблем ми е да сфатам кога е тој, а кога се гасови, или грчеви или не знам што... Дури последниве пар денови мислам дека почнав да го разликувам (и тоа главно на десна страна). Завчера мислев дека не го осеќам, ама мм ми рече да не паничарам и да не се будалам... Синоќа додека лежев на грб мислам дека беше прилично пак активен (ако беше тој :) )
     
  2. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Ви благодарам на сите ;( ама стварно е стрес упм |( и вака цел живот. И плацентата ми е напред заборавив да спомнам изгледа и затоа не ја секавам многу ако е наместена да клоца напред, исто како на перница да мава. Секако ќе одам на лекар... :?:
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Идни мајки сигурно знаете но не се препорачува да се лежи подолго на грб. Со лесно на сите.
     
  4. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Маркиза јас сум иста како тебе, 24недела од пред некој ден и исто ми е како на тебе, некако се помалку чувствувам дека мрда бебето, ама го чувствувам во 5ч сабајле, тоа е сигурно засто помалку место имаат, мене ептен ми се зголеми стомакот, абе чувствувам дека ми се кине навечер!!! деновиве ми станува се потеско, инаку бев на советување и рекоа ако не го чувствувам бебето да легнам на лева страна и да го гурам помалку бебето и тогас ке промрда! и јас до пред некое време спиев на страна ама сега ми е потеско така, најубаво ми е на грб со свиткани нозе!
    Сакам да прасам дали е премногу лосо за бебето ако спијам на грб?
    и последниве два дена чувствувам тапа болка ниско доле и како да ми е тврдо тоа место, дали е нормално тоа?еве ја се рзамрда :rofl: поздрав месиња
     
    На Markiza30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Здраво женски,најпрво честитки за синчето на WTF да е живо и здраво душо,да ратсе голем дечко ;)

    Маркиза и јас поназад некаде низ темите пишав пред скоро еден месец кога бев 27 недела исто така се испаничив два три дена беше многу тивка и отидов на дежурен во Ремедика и се си беше во ред,др ми вика си мрда незнам зошто не ја осеќаш,така да ако ти е многу мисла оди на преглед,а ако не подбуцни ја па ако мрдне макар и малку нема место за паника

    Буфи да ти кажам искрено и јас најголем дел спиев до скоро на грб,ама сега стомакот ми се зголеми и ме боли половина ако легнам на грб ми тежи,па само туку се превртувам од страна,а за тоа доле што осеќаш тврдо не се секирај најнормално е и мене ми се здрвува кај мочниот меур кога ми тежи повеќе беба :)
     
    На Bufi, wtff и Markiza30 им се допаѓа ова.
  6. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    и мене исто ми се стврднувсше ниско доле кај бешиката а редовно а легнев на лева страна почнува да клоца и глесв нс десна ама и нс грб си спиев е сеа демек нечини вопоодмината бременост 36 сум се наогам и на грб свртена некогаш и на лева и десна клоца ли клоца :))) па маалце бочно....и така цела нок лево здесно грб бочно ама не декогаш ми е лошо на грб зашо само нна страна ме болат колковите,..
     
  7. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Викаат дека е поубаво да се спие на страна зошто повеќе кислород му доага на бебето, е сега во спиење од кај да знаеш ти дали си на грб или свртена?

    Исто да ве прашам вие што сте во поодминат абременост дали спиете со перница меѓу нозе јас нешто такво имам слушнато?
    Јас сум 15 недела и кога спијам на страна ми се допираат коските од колената и ме болат па викам да си земам една преница уште сега :$
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    I jas sum tuka nekade so tebe :D Mene ne me bolat kolenata no koga kje se zavrtam na strana, na primer na desna, nozete mi se svitkani, nekogas i levata kje ja prefrlam vrz desnata i imam cuvstvo deka go stiskam stomakot. Ramenjata me bolat mene, kazi spas za toa :D
     
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ако ти е полесно, секако ставај си и сега :) Јас под стомакот ставам дел од јорганот подвиткан кога спијам на страна, инаку почнува да ме боли од тежината :) Се што можеш да направиш за да ти биде поудобно, слободно направи ;)
     
    На jasminka-mikus му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски

    Драга Маркиза,
    И мене плацентата ми е на преден ѕид. И не да е бафер за клоцање, невиден. ;)
    Ама после 28-29 недела... ништо не те спасува. Особено од ударите наменети према бешика и сл. :o
     
  11. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    znaes kako znam hahaha poso stanuvam.po 15 pati u nokkta za.u wc i spiam.na rati so.se vika :) pernica zemav ood struzanka.ama.ne.ja.koristam ne mi odgovara zaso teska ee za vrtenje a se vrtam zaso ke me zaboli eden kuk ili pa racete mi se zdrvuvaast ai.mi otekuvaat.i bolat....do kaj 5-6mesec se na stomak.si spiev a ako staam pernica.pod.stomak de mislam deka.go stiskam stomakot poveke nego vaka.bez.nisto....i. meg noze stavav pernica ama pri vrtenje treba sekoj pat da ja mestam..
     
  12. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Знаци да си купам некоја лесна перница. И мене поцнува колкот да ме боли и кицмата приметувам малку ако постојам. Па нели ни е рано усте сега да се залиме :D ја само 15 недела сум охоооо. Ама како сите си викам така и јас. Инаку целта ги оправдува средствата :) се за бебус
     
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas si stavav obicna pernica megju noze, taka mi bese poarno za spienje. Ako si kupis pernica specijalna, posle ke ti se najde pri doenje, i ko ke porasne bebus da go potpiras na nea.
     
  14. Iviste

    Iviste Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Мешиња, треба да купам од таблетите , гинекологот ми рече дека се сосема исти и било кои од тие два да ги земам ама ајде да Ве прашам и Вас од искуство што ќе препорачате femibion ili преМама ? Или сосема исто може имате искуство и со некои сосема трети ?
     
  15. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    мојата од стружанка е како месечимка со тоа што можеш да спиес на неа мехутоа немпжеш скорз да и јс дмемис формата па да стане хорозонтална цела .....сигурно ке јакоростам за бебето а исто ка коридтам за потпирањево седечка положба а имаш и што им се менува формата беше окплу 1000 ден во локо кроко :)
     
  16. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас пијам ПреМама дуо, ама лично верувам дека сите се слични меѓу себе.
     
    На Iviste му/ѝ се допаѓа ова.
  17. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    прво почнав мамавит пами ги препорачаа фемибион и нив ги пијам еве до сеа
     
    На Iviste му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Markiza30

    Markiza30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    196
    Баш на тоа мислам цело време дека има ребра да ми искрши :lol: А за бешиката од пред една недела мислам дека комотно ми седи на незе. Инаку активни сме пак, срце на место... :inlove:
     
  19. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    И јас Маркиза, вчера само сто се позалив абе не престана да рита и вчера и ноќеска и денес еве :inlove: ќе биде се во ред, само здравје...се за насите бебуси:)
     
  20. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    И овде да си κажам, само што ми слушнаа 2 сρцеви ρеаκции, 7 нед сум... и баш пρашав дали да пρодолжам да пијам обична фолна или фембион, или пρемама, ρече обична фолна најдобρо, се дρуго е маρκетинг, и аспиρин ц наутρо, и κρинон гел, аκо имам неκој недостатоκ во κρвта 2 тρомесечие κе го заменам тифолот со фембион
     
    На zazarsko, Kaetana, Moira и 7 други им се допаѓа ова.