1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Mami da ve prasam nesto. Malata veke edna nedela kaka zeleno, redovno si ima stolica po ednas-dvapati na den no celo vreme zeleno. Ne i e ladno, ne e gladna toa 100% znam, ne e bolna vesela si e no stolicata i e zelena
    Bevme na pedijatar no toj na odmor bil, ne pregleda zamenata ama opsti dok. E i ne znaese nisto da ni kaze rece da go pocekame pedijatarot. Ja slusase rece nema nisto na plucata se e ok. Kazete otprilika od sto moze da bide toa. Nie pocnave od pred 2-3 dena so sokcinja ama stolicata i e zelena veke 10 dena. Sovet??
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Од рачињата што ги става во уста, од играчките исто или од плунката ( ако се лигави). Така сум читала во соба за доење. Не давај сокчиња некој ден иако не е од нив, нека биде само на мајчино млеко.
     
  3. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Здраво мамички, јас пред една недела се породив. На синко често цревата крчат, и многу често има жолта кака (вчера во 2часа 3 пати, но по малце), дали е нормално тоа? Само на доење сме, но само по 10мин од града пие. Незнам дали му е доволно.
     
  4. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    и на син ми така цревата му крчеа ама нормално е што би рекла мајка ми уште му се местат, а и за каката и тоа е нормално и ние бевме така до 40дена во денот по 6-7каки па потоа следеше еден период кога не какаше и по 7-10дена, а еве сега си кака 1 на ден. Можеби му е доволно ако се трга сам тогаш сигурно, ако е гладен ќе ти плаче или ќе покажува други знаци на глАд ќе биде нервозен нема да полни пелени, ама ако ти е толку мисла измери го па ќе видиш дали добро напредува.
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Баш како што кажа мила, се е така и е ок. Доените бебиња знаат колку им е доста. Мнигу пати имам пишано еве пак- син ми во цел доенечки стаж никогаш не цицал подолго од 5 мин и надпросечно напредуваше. Уживајте, гушкајте се и нека цица кога сака, штом ќе почне да се врти со главчето , да мавта со рачето, да си го цица рачето и сл.давај одма да цица, не чекај да заплаче. Може да кака и на секое менување памперс.
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  6. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41


    И ние го имаме истиот проблем :) многу сме жилави ..сам се исправа не смеаам да го оставам сам ни за секунда освен ако е заграден :) ...не се додржува во раце ...се фаќа се сака да пикни во уста...за капење ужива но го капиме одвај заради неговото мрдање со страв од тоа колку многу е жилав ...справување нема тоа е :) момците сакат да играат фудбал предвреме
     
  7. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами малиот ми е со неκои ситни бρунκичκи нафρлан на лице,беше помалце ама гледам денес повеќе му се напρавиле не се многу ама паκ ме неρвиρаат,го мачκам со јеκодеρм и со беκутан κρемата со цинκ оκсид неκаκо потешκо ми помагаат или само со беκутан да го мачκам што виκате?
     
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мила синκо мој има месец дена до пρед 1недела цицаше по 5мин, сега почна по 12-15мин и одлично напρедуваме на 3недели имаше κачено 750 гρама, сега сигуρно има плус си менуваат они сеκаκо аκо е гладен ќе знаеш ќе плаче помал е ќе смени сигуρно :)
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Нормално е, првите два месеци одвреме на време да се појавуваат на лицето, се 'чистат':)
    Не ставај ништо, зошто лицето е нежно, посебно не бекутан со цинк оксид таа повеќе е наменета за газето ако се исфрли. Ако си во можност купи со еуцерин за регулирање на пх вредноста од црвената линија, се користи од 0 месеци и само еднаш дневно ќе го мачкаш бебчето. Ќе ти се најде и за понатаму, долго трае, околу 500 мкд е.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Ne go mackaj so nisto, ostavi samo po sebe Da si pominat. Neka mu dise slobodno licenceto i ke pominat. Normalno e bebe da ima bruncinja. Gi baknuvame, gi dopirame, kozata im se lupi i im se menuva.

    wtff cestito za sinceto. Ne gledaj na vreme po kplku cica. Toa si znae kolku mu treba, neka cica koga i da pobara i po kolku saka neka ti e na
    grada. Toa e malo ima potreba od mama. Gledaj da se polni pelenite. Normalno e da ima zolto zlatna i tecna stolica i toa cesto vo denot (recisi sekoja pelena da e pokakana)
    Crevcata mu se priviknuvaat na mlekceto i ke vi pocnat grcevite zatoa krkorat. Neka vi e so srekja i samo trpenie.
     
    На wtff и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  11. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Mamicki od kapkite sto se za grcevi Espumisan po kolku kapki na den da I davam?
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Јас давав три пати по 15
     
  13. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Три пати по 25.
     
  14. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    No cuckata ima 3 nedeli aptekarkata mi rece 7 kapki da ne i steti ako I dadam 15?
     
  15. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    I pomagaat li za grcevite ajde neka mi kazat poiskusnite :)
     
  16. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Vi blagodaram na odgovorite. Uste edno prasanje, od koga pocnuvaat obicno grcevite?
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Кај сите различно, нема правило, по книга е после 2 недела. Дај Боже да немате.
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Кај нас две недели од рагањето почнаа и траеја околу седум недели :(
    Бруно нема да и наштетиш.мене ми рече педијатарот кога се мн силни може и по 25 но не давав толку.Кај нас ефект имаа сосема мал од саб симблекс сум позадиволна и обавезно топли и го мешето :)
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со сувиот воздух?Секоја зима истата приказна сега плус бебето е тука и ме фаќа страв од зимскиот период.Имате ли навлажнувач ?Помага ли и која фирма е?Или некоја др финта?И дали превентивно ставате физиолошки раствор во носето?
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Ke stavis vlazna krpa vrz izvorot na toplina i ete ti navlaznuvac. Preventivno stavanje na kapki nema potreba.