1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 1 декември 2009.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Според анализата на крвта најверојатно нема поѕтреба од поголема доза. Ја 2 години пиев 4 дена по 25мг и 3 дена по 50. Сега пијам цела недела по 50
     
  2. Faith.M

    Faith.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Нешто надвор од темата ... на кое место се земаат резултатите од испитувањата на тироидна жлезда и од колку до колку е работно време? Фала многу!!!
     
  3. Tofffy

    Tofffy Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Јас почнав од вчера да ја читам темата и сум некаде до 40та страница, денес конечно собрав храброст да си го проверам тироксинот после долгоо сомневање и плашење. Тсх-то ми излезе 16 додека Т4 ми е 70 уште во нормала, докторката речиси и не ми кажа ништо па сега се мислам да дојдам во Скопје кај некој асален доктор. Не сум сигурна што значат овие резултати?
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Хипотироидата не значи дека е одма Хашимото, правете разлика, забележав дека повеќе пати ги имате споредено. Хашимотото прави хипо, а хипо не значи дека е Хашимото.
     
  5. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Може да ми кажете како ви ја дијагностицираа, кои симптоми ви се јавија ?
    Јас сега треба да испитам TSH и Т4 и некако страв ме фаќа :(
     
  6. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Имам циста на тироидната, која по пункција повторно се наполни. Дали некоја членка тука има искуство со циста на тироидна? Хормоните се проверени и се ок. Пишав пред некое време, ама ми одговори една членка само да продолжам со лекови. Мене не ми препишаа ништо бидејќи хормоните се во ред. Ама многу ме плаши да не премине во рак :(
     
  7. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Имам проблеми(не е никаков проблем тоа но ете) со тироидната уште од 2009.Прво ми беше хипер па хипо ми е сега.Моментално пијам од пон до петок по 25мг а сабота и недела по 50мг .По препорака на Др.Данаилов.
    Прво се лечев во Атикор.Приватна установа.Др предобар и го биеше најдобар глас но остаре човекот доста и се префрлив кај доктор Данаилов.Имам само пофални зборови за него.Приватен е ,доста скапо наплаќа но не жалам ни денар.Кај него одам на целосни проверки и контроли.Освен за тироидната тој е и кардиолог и специјалист интерниста.Работи со колор доплер со најдобра технологија.
    Фт4 и ТСХ ги проверувам во авицена а они на меил му ги праќаат на него но и на мене уште истиот ден :) Ова не е никаква болест.Голем дел од популацијата ја има .Некој се свесни за истата но голем дел не се затоа што нажалост не се проверуваат почесто:)
    Можеби сте читале дека американците се експерти поготово за овој проблем со тироидеата и они самите викаат Ова НЕ Е болест само некоја рутина т.е навика да ги пиеме таблеткиве секое сабајле пола саат пред јадење :)
     
    На Tofffy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. galijan

    galijan Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2012
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    260
    Значи не знам што да мислам.Пред една недела правев проверка на ТСХ и ФТ4 и излезе дека ТСХ е нормален а ФТ4 покачен.Проверката ја правев во една лабораторија во Куманово, на приватно бидејќи ефтино земаат.Јас веднаш на ехо во Рес хумана во Скопје.Ми најдоа јазолче на жлездата.Ме копкаше, па и таму дадов крв за проверка на хормоните бидејќи докторката беше сомничава во врска со првичните резултати.Денеска стигнаа резултатите, чисти како солза.Од нормални понормални.Е на кого да верувам сега.Инаку вторите хормони ми ги испита Авицена, соработуваат со Рес хумана.
     
  9. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Zenski sakam da prasam osven tezinata kako sto citam e najgolem simptom za zlezda dali cuvstvuvate nesto vo grloto?
     
  10. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Ke mi odgovori li nekoj ve molam
     
  11. Paljus

    Paljus Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Јас да но имам циста на тироидната која беше видлива и тогаш многу ми сметаше на голтање плунка ,но сега кога се намали не толку освен во стресни ситуации.Но моите хормони беа во ред така да незнам :(
     
  12. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    ponekogas da,kako bolki vo grlato ili kako knedla,no toa bese pred terapijata..
     
  13. Tofffy

    Tofffy Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Од денес почнав да пијам еутирокс, тсх-то ми беше дојдено до месечината, но и покрај тоа почнувам од 25мг. Е сега сакав да прашам дали некој имал некои реакции во почетокот, денес малку се почувствував како да паднам и имав тресење, не сум сигурна дали од паника и сл. и сум екстремно гладна со силно зуење на цревата. Дали некој има слично искуство?
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Добро дојдовме пак на форумов. Tofffy кај секого различно.
    Јас чувствував потеценост во лицеро, рацете, нозете како балон бев.
    Ми се поремети мензисот, 2 дена тешко мокрев, така да не се грижи тоа е хормон и нормално е дека е мал шок за организмот, не се грижи ќе се навикнеш.
     
  15. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Zdravo devojki,bi sakala da ve prasam,odnosno dali bekoja imala slicni simptomi.znaci vaka pred 2 meseci imav pokacen TSH i mi prepisaa EUTIROKS 4 dena od 25mg. I 3 dena od 50mg. I posle edna nedela mi prestanaa srcebienjeto,malaksanosta(ne celosno,no barem funkcioniram normalno), otecenosta vo ocitei racete.no posle eden mesec od koristenje na eutiroksot,a eve i sega trae-imam jaki glavobolki,kako trnenje na glavata pozadi,pulsiracka bolka vo zadniot del na glavata.pa sakam da prasam dali toa moze da e nus pojava od Eutiroksot(bidejki nekade citav deka moze da e) ,oti vakva glavobolka pocna otkako pocnav so Eutiroksot.
    Se izvinuvam za lat. Od mob pisuvam
     
  16. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.741
    Пол:
    Женски
    Јас имам одредени симптоми кои покажуваат на проблеми со тироидната жлезда од типот на нагло зголемување на телесната тежина, а апетитот ми е опаднат, отеченост во лицето и телото, нередовна менструација, паѓање на косата, постојан замор и главоболки.Ме прати матичната гинеколог да ги проверам хормоните на гинекологија во државна болница, и TSH ми е 1,6, а fT4 15,3.Според границите, изгледаат во нормала, а јас сепак ги имам симптомите.Што да правам?:?:
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ехо ти направија и антитела ти проверија? Затоа што симптомите ти се како за хипо.
    Кај мене TSH и T4 беа во нормала ама антителата пууууууууууууу и на ехо се примти нехомогеност на тироидеата.
    Оф бре сега прочитав те пратила на гинеколог, а не на патофиза бог да чува. Прочачкај по нетов има и приватни клиники што ги вршат истите испитувања како на патофиза на клиника.
    Ако некој знае друго место нека и одговори на девојката.
     
  18. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.741
    Пол:
    Женски
    Не ми направија ехо, ниту антителата ми се проверени.Значи тоа е следен чекор.Благодарам многу:)
     
  19. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    па од општиот лекар ќе си бараш упат за интернист или за ендокринолог и тој че те упати што да испиташ
     
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.863
    Пол:
    Женски
    Денес бев на преглед и ТСХ ми е 0,04 на долна граница. Докторката ми ја намали дозата на 4 дена 25, а 3 дена 50. До сега пиев 5 дена 50, а 2 дена 25. Е сега бидејќи ги поверував и др хормони по препорака на гиниколог бидејќи имам полицистични јајници, гиникологот ми предложи цело време да пијам само еутирокс 25 па за еден месец да проверам пак. Незнам кој да слушам, како да пијам? А за две недели ќе правам операција (ќе ги вадам крајниците) а нели тоа е допполнителен стрес на телото а и психички сум исплашена (прва операција ми е :lol:) а нели од стрес се качува ТСХ. Стварно незнам како да правам. А да побарам трето мислење ќе ми кажат нешто трето и се повеќе ќе ме збунат :?: