1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски пасоши

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    Здраво ,

    Сакам да прашам за дополнителни документи за бугарскиот пасош дали можи да се прикажат документи од чичко мој на татко ми прв братучед кој има бг пасош но презимето ни е различно ? Дали знаете нешто за ова?
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.800
    За дополнителна проверка ти треба бугарски документ од порано некој твој што бил бугарин а не документи од некој што има бг пасош ,значи бугарска војна книшка,бугарска работна книшка на некој твој дедо баба чичко
     
  3. dragan0688

    dragan0688 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    доколку двајцата родители имаат бугарски пасош, за коллку време јас би добил? и која е процедурата доколку двајцата родители имаат? кај треба да идам, што треба да поднесам, дали има некој со вакво искуство?
     
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.800
    Ако двајцата родители се со бг пасош децата во рок од 30дена добиваат бг пасош Инаку они викаа дека и за најкасно година треба да е испаднат пасоѓот ам ајас години го чекав и пред некое врме конечно земав бг пасош и л карта
     
  5. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Доколку детето е малолетно тогаш постапката и излегувањето на пасошот е побрза. Но доколку не е, тогаш секако си чека една година најмалку и процедурата си е иста. Јас сум пример за тоа, и мајка ми и татко ми, па и баба ми имаат бугарски пасош, и еве сега во ноември една година од интервјуто и сеуште не ми е излезен.
     
  6. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ке може да ми кажете на која страна се проверува до кај се броевите?
     
  7. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    https://mjs.bg/emsg/index.php
     
  8. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    Честитки за пасошот туку има некои новости? Достави некој дополнителен документ и кога отприлика беше на интервју?
     
  9. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Преписката се намира в състояние, за което не се предоставя информация.

    Според ова, нема надеж за излегувањето на пасошот? :wasntme:
     
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.800
    на интервју бев ноември 2012 година доставв документ воена книшка од дедо ми што бл бугарски војник и допрев до пасош без ваидни документи нема веке пасоши
     
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Дали спрема ова новава вест навистина нема да се издаваат пасоши на оние кои поднеле без доказ за роднини? Не се работи за мене туку за моја блиска личност но, таа напиша дека имала роднини во Бугарија (што е и точно) но нема никакви докази бидејќи не се во контакт. :D Ова значи дека сигурно нема да добие бугарски пасош? Инаку преку тој што вадеше и гарантираше дека ќе добие, во март требаше да одат на интервју во Бугарија...
     
  12. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    А сакав да прашам, дали некој знае каде можам да видам до кој број се стигнати?или нема нешто такво?
     
  13. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
  14. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    Мислам дека според сето ова досега што го имам слушнато дек без документ од потекло нема државјанство. Има луѓе кои и со дополнителен документ чекаат а има и луѓе кои со роднински врски докажуваат за пак чекаат. Чекајте до 27 кога ќе се состави новата влада. Закочена е процедурата. А и слушнав за едно случајно бројче на еден човек кој без никаков документ излезено односно доби Али тоа е реткост.
     
  15. master1976

    master1976 Нов член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Сите кои чекаат указ за бугарско државјанство има објавено соопштение за околу 700 луѓе кои треба да однесат дополнителни документи со кои ќе го докажат своето бугарско потекло со рок најкасно до 10 ноември 2104. Дали и вие сте од тие 700 луѓе можете да проверите на оваа страна https://mjs.bg/25/1353/ побрзајте. За валидни документи се признава секаков стар документ кој е издаден од официјални власти на Бугарија (извод на родени /венчани /умрени; воена книшка копија од пасош на близок роднина кој веќе има добиено бугарски пасош или од роднини кои живеат во Бугарија денес доколку имате итн.)каде стои името и презимето на вашиот близок роднина и секако сето тоа мора да биде поврзано со цела низа изводи како би докажале дека личноста на која се повикувате навистина ви е роднина. Со среќа. :rock:
    Доколку навистина има роднини во БГ по хитно нека ги пронајде бидејќи само така може да си ја заврши работата барем за сега според овие закони кои се на сила во БГ.
    Грешиш секој ден указ за Бугарско државјанство добиваат помеѓу 180-190 луѓе кои ги исполниле условите.
    А моментално е застаната работата на администрацијата како во секоја држава каде се случиле избори не смеат да се донесуваат никакви одлуки од државен интерес до формирањето на новата влада.
     
  16. brankica17

    brankica17 Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво,
    ме интересира дали воената книшка се доставува во оригинал или копија?
     
  17. master1976

    master1976 Нов член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Оргинал се носи на увид а копија заверена на нотар се остава за нив и секако изводи кои водат до тебе дека ти е роднина. не е битно кога се издадени само да се оригинал.( моќе да се и од бивша Југославија).
     
  18. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    ме интересира каде ја носите книшката за превод дали може тука во амбасада во битола или скопје или мора во софија и дали за еден ден би завршила работа пошто искрено нз дали на посредник да му даваам ..се ќе направат со тие книшки заради пари
     
  19. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми објасни зашто има толкава омраза кон луѓето со бугарски пасош? Некои имаат и шпански, хрватски, турски, оние со српски се најсупер, аама овие со бугарски се предавници, ај нив ќе ги збориме. Луѓе чиста вистина е дека бугарскиот народ ни е многу близок, не знам зашто толку ги мразите. До чипот е... Нема везе не сакам да навредам некој или нешто слично. Најчесто тие пасоши се вадени со доказ за потекло, сакале вие или не, тие луѓе влечат нешто бугарско и имаат право на тоа државјанство и зашто да го немаат? Сите имаме право на двојно државјанство, што се однесува до мене, кој може да извади, какво може да извади, нека вади. И нека купува коли, нека оди да работи, нека оди да шета, нека седи тука, што сака нека прави со своето. Тоа со задолжителна војска или глоба, што и да беше, мислам дека беше жива глупост, а за ова слушав на радио имислам дека е воведено - сите што се здравствено осигурани во бугарија, да се лечат во странство за сметка на државата, што не е така лошо. Е сега што се однесува до мене, некој да ми понуди европски пасош што ми дава шанса да живеам и да работам без никаков проблем во земја со подобра економија од оваа, одма оставам се и го земам. Баш сум предавник. Искрено верувам дека и многу од вас би го прифатиле.
     
    На fast_and_curious и mh23 им се допаѓа ова.
  20. master1976

    master1976 Нов член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    За сите кои имаат поднесено документи за Бугарско државјанство денес има излезено нова објава со нови броеви за кои е потребно да се достават дополнителни документи. На следната страница можете да проверите дали вашето бројче е едно од нив https://mjs.bg/25/1354/ рокот за доставување е до 01 дек. 2014.
    доколку го пропуштите рокот ќе треба се од сам почеток да правите.Потенцирем не е истата објава од пред 10 дена ова се нови 700-тина бројчиња.