1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто постоиме?

Дискусија во 'Психологија' започната од Xepp, 1 февруари 2013.

  1. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.517
    Пол:
    Женски
    Неможеме ние луѓето да дадеме одговор на ова прашање - бидејќи не постои :) За мене лично универзумот е огромна мистерија,толку многу необјаснива....и не ме терјте на вакви прашања полудувам мислејќи како да решам некои нелогички работи и сл. :) :)
     
  2. SSAO

    SSAO Нов член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    -Постоиме поради сплет на околности.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.037
    Пол:
    Женски
    Постојам за да ги нервирам луѓето околу мене со моите непромислени постапки...
     
  4. Chica-Linda

    Chica-Linda Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    20
    Да не звучам чудно,но јас мислам дека секој човек постои со некаква цел.Според мене општата цел поради која е постоиме е да ја видиме убавината на животот,да создадеме нешто во овој живот што нема да биде заборавено,да оставиме печат дека сме живееле и ние некогаш,да ги искусиме благодетите и лошите работи кои ги носи животот и покрај се да си ја оствариме целта :)
     
  5. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    60.953
    Зошто постоиме? Најверојатно за да оставиме некаков белег во историјата - да напишеме некоја убава песна, да нацртаме некоја слика, да кажеме некоја паметна мисла, да направиме некое добро дело, да создадеме деца кои ќе ја продолжат иднината на човештвото... :) :) :)
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Постојам за да оставам трага во универзумот...
     
    На maravillosa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Како досега не сум ја видела темата.

    Ова е прашањето на кое никогаш неможам да си најдам одговор.Кога ке пробам да си го одговорам ова прашање секогаш доаѓам до заклучок дека НИШТО не постои.Прашањево е многу длабоко.Зошто ли?Повеќе сум склонета кон научните заклучоци.Ама...сепак не постои објаснување.Сето ова е многу,многу мистериозно.Нејќам ни да мислам,ке полудам,мајке ми.
     
  8. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Само постоиме.. ништо друго.
    А зошто постоиме никој не знае. Едноставно тоа прашање нема одговор.
    Универзумот така сакал. И така некој ден сите ќе умреме, зошто па да се мачам и да мислам зошто постојам?
    Еве, да се прашаме зошто умираме?!
     
    На LittlePinky и eliesaab им се допаѓа ова.
  9. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Едни од појаките мислења


    Постоиме за да можеме да усреќиме некои личности.За да можеме да го размножуваме човечкиот вид ..
    И уште нешто затоа што некој пред нас одличил да му се спојат половите клетки кои имаат по 23 хромозоми и да направ зигот со 46 хромозоми. :$
     
  10. Wonderfulx

    Wonderfulx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    За да оставиме потомство, да се мачиме цел живот и на крај да умриме. o.O
     
  11. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    За да ја сфатиме смислата на постоење :)
     
  12. love.a7x

    love.a7x Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    112
    Се раѓаме и на крајот умираме, како никогаш да не сме постоеле. Која е поентата? И јас често си го поставувам ова прашање. Некој од нас бил направен намерно, од љубов, а некој случајно, несакајќи. Некој ке ужива во луксуз, а друг ке проси ;( .. Како и да е, секој сака да има убав живот. Се трудиме да го направиме нашиот живот поубав, но не успеваме сите. Јас мислам дека постоиме за да научиме како да живееме, како да бидеме среќни, да постигнеме нешто во животот, и на крајот среќно да си умреме :)
     
  13. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Едни се родени да живеат и да постојат како среќни личности.
    Другите се родени да живеат и да постојат како борци.
    Сите постоиме за да умреме на крај.
     
  14. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Постоиме за да чувствуваме. За да ја почувствуваме среќата, љубовта, довербата, надежта, тагата, болката, солзите.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Ова прашања ми се врти во мислите веќе подолго време.
    И често си размислувам зошто.
    Се раѓаме, учиме, растеме, работиме, старееме и умираме. Во текот на сите овие процеси, ни се случуваат милион настани, милиони падови и издигнувања, милиони разочарувања и радости.
    Си велам, кој е поентата, која е целта на сето тоа?
    Некако, не можам да пронајдам одговор.
     
  16. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    За да паѓаме и да стануваме. Да се бориме, да сонуваме, да се надеваме и на крајот да гледаме како нашите соништа паѓаат во вода. Да имаме храброст да летаме, и сила да го издржиме падот поради тежата на реалноста. Да ја разбереме тишината и тежината на зборовите. Да научиме како да се предадеме на некој без да се изгубиме себеси...
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  17. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Нема одговор на ова прашање оти е индивидуално и секој го пронаоѓа во себе. И не ја наоѓаме причината кога ќе остариме, мислам дека различни пропратни причини се менуваат со текот на животот, растењето и развивањето и сите тие ја создаваат онаа, целосната причина. :)
    Моментално, јас сметам дека постојам да осознаам што повеќе нешта и да ги попримам емоционално, да ги почувствувам, да ја пронајдам универзалната среќа и љубов. А сепак, секоја среќа е различна една од друга, а љубовта е исто секоја приказна за себе и ко секоја да е поубава и посилна од претходната. :)
     
  18. lola90

    lola90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    9
    Најдоброто прашање ;)
     
  19. maravillosa

    maravillosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    145
    Пол:
    Женски
    Случајно налетав на темава и ме заинтересира. Според мене живееме за да можеме промислено да создаваме работи кои би се појавиле во нашето искуство. Живееме за да ја почуствуваме радоста на тоа промислено создавање. Не верувам дека сме дошле овде за да поминуваме низ некои искушенија. Универзумот е пресовршен за да ни даде такво нешто за цел. Лошите работи кои ги трпиме ги создаваме самите бидејќи секој е креатор на сопственото искуство и живееме онака како што самите свесно или несвесно замислуваме дека живееме. Целта на животот е да се надминат сите негативни чуства кои не одалечуваат од сопствениот извор и не спречуваат да ги оствариме своите сонови. Живееме за да бидеме радосни зошто всушност се што правиме го правиме за да се чуствуваме среќни.
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    За да живееме!