1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Емотивност

Дискусија во 'Психологија' започната од jasmince91, 11 октомври 2010.

  1. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Многу емотивна личност сум,дури и ме нервира тоа понекогаш што неможам да ги контролирам емоциите ! Можам да се расплачам на се,а особено од навреда или другите кога плачат и се тажни...често знам и да глумам издрлива ама понекогаш неможам да ги задржам солзите сами течат ..
     
    На Chicken.che му/ѝ се допаѓа ова.
  2. monnii-4

    monnii-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    60
    Емотивна сум дури и премногу. Плачам за секоја ситница. :?:
     
    На Just.you му/ѝ се допаѓа ова.
  3. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Пред други обично не плачам, глумам тврд камен. Но, кога сум сама се ронам од плачење и тажни фаци.
     
  4. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    30.765
    Пол:
    Женски
    Пред други секогаш се воздржувам да не ја покажам мојата емотивност, но кога сум сама мала ситница може да ме расплачи. :lol:
     
  5. Aurora05

    Aurora05 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Премногу сум емотивна. :$ Плачам скоро за се' за тага,за среќа...итн :D
    Многу сум емотивна исто така за сиромашни луѓе,бездомници....едноставно неможам да ги сокријам солзите :$ :$
     
  6. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Во последно време сум едно емотивно и нежно суштество. Абе се ме повредува. Ама не покажувам емоции, никакви, сите во себе си ги чувам.
     
  7. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Многу сум емотивна а тоа не ми се допаѓа .абе ипак жени сме .лигавешки :)
     
  8. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.749
    Допаѓања:
    60.967
    Отсекогаш сум била емотивна. Но, со годините малку, ама само малку се „зацврстив„...
    Кога бев помлада секоја ситница можеше да ме вознемири и расплаче, а денес треба малку „повеќе„ за да ме „стресе„!!! :)
     
  9. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Во последно време станувам се повеќе и повеќе емотивна. Доволен е еден збор и јас плачам. Се ме повредува иако не го покажувам тоа, ако порано не плачев со недели, сега плачам секој ден, постојано имам грутка во грлото. Воопшто не се сакам во вакво издание.
     
  10. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Не сум емотивна личност, иако понекогаш нешто знае да ме повреди па да почнам да плакам. Но, во глобала, не дозволувам ништо да ме растажи.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Во последно време сум станала преемотивна.Порано го прикривав тоа многу вешто,а сега не можам да се контролирам па се расплакувам веднаш штом ќе ми текне нешто,или некој ако викне...за ситници...
    Свесна сум од што произлегува ова ама ќе се потрудам посилна да бидам да не се приметува толку.
     
  12. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    Преемотивна сум,и се мразам затоа
     
    На _feminka_ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. 123.Maki-first

    123.Maki-first Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Јас пак не знам што се случува со мене, се изгубив целосно, бев преемотивна, пишував книги, но не издадов ниедна зашто ми ги избриша компјутерот... Сеедно. Поентата е што секој момент со само една прошетка, еден поглед во далечината, еден мирис, па дури и учејќи за во школо јас чувствував премногу емоции, се беше толку интензивно, го чувствував животот! Но сега - сега ги изгубив емоциите :Ѕ Бев заљубена, сите емоции ги чувствував наеднаш, бев пресреќна, најсреќна, но прекинав со него од одредени глупи причини... Сега тој се врати, божем осетив нешто, но му раскинав. Не можам да опишам како се чувствувам, не дека не го сакам него, немам никакви емоции, ни негативни дури! Не сакам ништо, никого, не знам што да правам, уживам во моментите донекаде, но не ги живеам како порано. Значи наполнив 18г и се се промени во мене...
    Што ми се случи наеднаш, како да си ги вратам емоциите? Тие ми беа од голема помош, ме водеа кон правилни одлуки, знаев многу да плачам, но сепак, едно време, бев среќна. Повеќе немам соништа додека спијам, немам желби, само цели... Како ќе пишувам без емоции, како ќе заработувам еден ден ако не пишувам... Го сакам тоа, си ги сакам емоциите назад, никогаш не сум се чувствувала волку празно... :(
     
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Емотивна сум и тоа многу, само не го покажувам тоа воопшто, секогаш пред другите сум насмеана и спремна сум да помогнам на другите притоа ставајќи се на последно место лично јас. Сум имала периоди во животот кога сум била уништена ама сама пребродував и бев насмеана пред другите, секогаш се затворав во себе и не споделував скоро ништо што ми се случува, си правам некој заштитен оклоп околу себе можда затоа што кога ми било тешко некогаш не сум наишла на раширени раце кои им ги пружев јас за помош на сите . Не знам дали ме сваќате ама не сакам да ја искажувам емотивноста и тоа дали ми се плаче, дали сум повредена.
     
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.118
    Допаѓања:
    76.397
    Пол:
    Женски
    Емотивна сум но не плачам. Можат да ме растажат многу нешта, но не се лигавам, тоа за мене е неприфатливо.
     
  16. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Онаков сум каков што сакам да бидам. Не сум про во ниту една страна вроден, али со контрола се се може :)
     
  17. Svetulkaaaaaa

    Svetulkaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    1.457
    Пол:
    Женски
    Преемотивна сум можи да ме расплачи и најмала ситница :(
     
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    Па, не ми влијаат работите на начин да ме расплачат туку во мисли ми остануваат, нешто лошо ако прочитам на интернет, пример некоја лоша случка, несреќа ако прочитам што се случила некаде цел ден ми остава некое лошо грдо чувство пример...
    Знаат да ме погодат работи доста ама не покажувам со солзи, повеќе во себе си ги премислувам работите, па луѓето мислат ладнокрвна сум. Може ми е само одбранбен механизам таквиот начин на реагирање. :?:
     
    На Nane2356, Guns N` Roses и calm-girl им се допаѓа ова.
  19. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Сум, освен еден период каде немав осет за ништо. Ни тага, ни среќа, само постоев и ништо не осеќав. Не можев да изразам ниедна емоција, баш дека ја немав заради најнеочекуван пресврт. Учи човек додека е жив.
     
  20. Paris hilton

    Paris hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    439
    Можам да кажам дека не сум емотивна. Не се растажувам на филмови,на нечииј приказни или на некои други работи. Не плачам често и не се воопшто лесно соживувам или приврзувам за луѓето. Не можеш лесно да ме повредиш. Но, сепак сум емотивна за одредени мои блиски луѓе. На пример: смрт на некој близок или ако се случува лошо на мој близок, тогаш стварно тражам решение за да се реши тој проблем и ме повредуба кога моите блиски ѓи гледам тажни. За смрт на мој близок нема да коментирам. Тоа ми е болна точка и не сакам да зборубам на такви теми.