1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    I jas gi sledam i mislam deka sme daleku od niv oni se preopsednati a za soocuvanje so stravot uh jas nikogas ne bi go napravila toj cekor
     
  2. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Пуштите си го мистер бин и соочите се со смеата. :)
     
    На ivana.0909, mite11, Viki693 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Jas ja imam anksioznata pedanterija strav od necisto :(
     
  4. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски

    Јас немам такви стравови, се плашам само да не ми се случи нешто лошо на мене или на моите блиски... А сеа си мислам да не имам висок притисок, па некои главоболки и така... Не сакам да ми се засилат пак анксиозните мисли, а вечерва доста ми зачестија. :worried:
     
  5. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Мисли си на убави работи не мисли на лошото и на притисокот . Ослободи се од мислите малку пушти го мозокот на пасење.
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Јас имам секакви стравови на сабајле ако слушнам врева пред да станам мислам дека нешто лошо се случило,несакам никој да седи на креветото каде што спијам ,се плашам да не имам заборавено нешто ко ке тргнам некаде неколку пати проверувам во чанта дали ги носам работите што ми требаат за во банкна или што и да е ако сум тргната да завршам некоја работа ,иако знам дека ги понесов пак проверувам :( се мијам раце многу повеке отколку што треба значи многу уште има да не набројувам, све ми се собра ,имав страв од болести тоа го пребродив ,сега работам на тоа се трудам да не се замарам дотолку ама тешко оди.
    Постојат различни степени на анксиозност и депресија ,затоа на некој му помага излегувањето и прошетки на некој воопшто не ,треба средување прво однатре со психотерапија .
     
  7. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    dzuls мора да се соочиме еднаш со стравот па да го пребродиме тоа е единстваниот лек секој психолог тоа ке ти го каже ,колку и да е тешко
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  8. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Малце касно ти вракам хаах ама сум заспала нокеска, и не мери на секое едно, јас не сум мереле притисок 2 месеци, ајде сега по едно чајче и по домче на временцево опуштено :*
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    и јас деновиве уназад сум со вртоглавици,денес ми се посебно изразени , страшно ми тежи главата .. ама до времето е си викам
     
  10. alehandro

    alehandro Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    Se izvinuvam za latinicava.da ve prasam dali imate simtom ona kako da vi studi i mornici ve lazat.a ne od stud.Po celo telo.pisete
     
  11. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Натемила, денеска го измерив неколку пати 110-70, но со обичен апарат. Мислам дека другиот може и да зафркава... Така да најверојатно само сум испаничила, а фала на Бог, добро е. Главоболка уште имам, но и тоа може да е на психичка база. Мајка ми ми рече повеќе никако да не мерам, бидејќи било лоша навика, а добра сум била. Истото што ми го кажа и ти. Се надевам дека ќе бидеме добри. Фала многу. П.С каков чај пиеш? Некој што помага? :lol:
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  12. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    хаха јас да ти кажам мојот апарат го дадов на баба и дедо, само ради тоа што ако малце ме заболеше глава јас со апаратот во рака, и вака го дадов знам дека немам и нема со што да мерам хехе. Главата мене вчера не ме болееше, него како да ме стегае нешто секундарно и помиуваше, не му обратив внимание и заборавив. Иначе пијам чај од кантарион навечер, многу помага смирува, а и многу убаво спијам од него, исто така пијам и од камилица и мајчина душица. А насабајле некогаш кога ме грчи стомакот си варам од нане. Еве веке и цела недела пијам пивски квасец, некако сум многу подобра дај боже да продолжи вака. Хаха иначе ме потсети на една случка со апаратов па да ја кажам. Имам една другарка која нема анкс, ама е хипохондрик и од време на време ја фака малку паника, и се договараме да одиме кај друга другарка на повојница кај бебето, и одам јас кај неа да ја викам и таа ми вика абе а да го земам апаратот и јас и викам земи го ке се сликаме, а таа ми вика не тој апарат бе овој за притисок да знаеме каков ни е па дали да пиеме кафе хахаха :D :D
     
    На doki55 и dzuls им се допаѓа ова.
  13. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.921
    Допаѓања:
    31.187
    Здраво девојки како сте денеска ? :D Јас се чуствувам супер денеска, дали дека времево е ладно не знам, повеќе ми годи кога е ладно отколку топло, така ми е изгледа од психата :D
    Требаше да одам на кафе и многу се мислев дали да одам со моите мисли никакви, да не ми се врти, да не имам напад и заминав реков што сака нека биди и убаво направив што излегов, убаво се чуствувам дали дека немаше многу гужва не знам, важно јас убаво се чуствував и ми се врати самодовербата и така цел ден убаво ми е :D
     
    На ivka-slivka, mal.ecka и elisabeta им се допаѓа ова.
  14. alehandro

    alehandro Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    не ми одговоривте дали имате морници по тело и чуствувате како да ви ладно.писетеми некој ако имал такво искуство.
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  15. jana1

    jana1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    13
    Na facebook imame grupa i mnogu se druzime i podrzuvame ,pred nekoj dena imavme i sredba na nekolku clenovi prekrasno iskustvo ,grupata se vika anksioznost i panicni napadi koj sakate slobodno mozete da ni se pridruzite ,mnogu si pomagame i sekogas ima nekoj koj ke ti napise nekoj utesen zbor...
     
    На srnicka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Натемила, многу ме насмеа. Леле вака е смешно, а ме дај Боже е :). Инаку јас паничам да не добијам удар, окото го чувствувам како да ми се придвижува, па не знам што и паничам, главата ме боли, овие два дена имам многу неубави мисли. Се надевам само се мисли и бргу ќе поминат. :(
     
  17. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Само мисли се ке видеш дека ке ппоминее и се ке биде добро :*
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    Да бе дечко, јас буквално се тресев како наркоман, времето жешко а мене ме тресеше, ама се среди се :) се ќе биди не се секирај!!!
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  19. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Јас незнам што ми е деновиве, неможам да спијам и ми се тресе во стомакот, како што вели алехандро, не од студ туку од внатре како да ми игра. Анксов ме малтретира до даска. А за вртоглавиците да не правам муабет...
     
  20. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    Читам дека повеќето се жалите на главиболки, вртоглавици, едноставно зголемена анксиозност која највероватно е резултат на промената на времето. За некој ден сите ќе се вратите во нормала, само без стравови и грижи :)
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.