1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Не знам на што се греете ама до изворот на топлина стави вода во нешто, пр.ако е парно во сад или шише. Или да се купи апарат за навлажнување на воздухот. Јас имам на фонко ама купен пред 4 години, во него може да се стави и чај од камилица место вода па и инхалација да се прави. Сигурно има некој сличен апарат во нептун или техномаркет.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41

    Jas mu davav od 4 nedeli pa natamu... 2 -3 pati po 20 -25 kapki espumisan vo mlekoto posto go dohranuvav so AD mleko...kaj nas pomagaa a isto redovno mu stavav na meseto sol zagreana (dobro zavitkana i ne premnogu zeska)...vo sekoj slucaj bev zadovolna nekade do 7 nedeli imase potoa poretko i koga ke go setev deka se vitka ili se grci mu stavav od kapkite ...posle 10 nedeli veke nemavme grcevi...na start bev skepticna za kapkite ne sakav nisto da mu davam megutoa bese zalno da go gledam kako se grci...
     
  3. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Nie sme na majčino mleko da se molzam i da I dadam ili moze i bez mleko?
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    Јас без млеко ги давав на пластично лажице.
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Еспумисан може да се даваат директно во уста со лажиче, не мора да се раств.во млеко.
    Колиеф на пр.мора да се дадат со млеко.
     
  6. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Не помагаат ние се утепавме од давање на еспумисан не вреди само ти се тешиш дека ќе помогнат, а не помагаат, сами од себе ќе поминат.
     
  7. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    На 6 месеци каква цуцла користите?

    Како се прилагодуваат бебите на ладното и променливо време, ние до вчера се капевме секој ден од раѓање од денес преку еден ден а вие?


    Супер си поминавме на крштевката, не плачеше, си се смееше цело време и со кумовите се смешкаше и си разговараше како да ги знае а прв пат ги гледа.
     
  8. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Можеш со чај од камилица да ја измиеш и кај нас од време на време и се појавуваат, ќе ја измиеме со камилица и еднаш и се смирува лицето.
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    И ние секој ден се бањаме и планирам така да продолжам.Сака да се бања а и дома е топло не верувам дека ке има проблем.Инаку како што залади ретко излегуваме надвор осекам ке биде ова долга зима :worried:

    И честито крштевка :) баш убаво што бебушот бил мирен
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас почнав преку еден ден да ја бањам, не знам, топло е дома ама мислам нема потреба. Може да беше помала и ќе продолжев ама на 7.5 месеци мислам и не мора секој ден.

    Цацувче честито крштевка, Божја работа е изгледа, секогаш се мирни бебињата на крштевката па и после тоа.
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Има цуцла пишува 6+,малце е поголемка од другите што ги имавме како помали.
    За бањање има неколку дена како ја бањам еден дена нареден пауза,времево ни врне и е доста заладено па мислам подобро да се навикнува со намалување на бањање.

    честитки крштевка :)
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Jas ja banjam preku 2-3dena, zavisi kolku e ladno. Redovno si go mieme gazenceto, nasabajle obavezno racete i liceto (i vo tekot na denot racinjata i liceto posle jadenje kasa). Smetam deka nema potreba sekoj den. Ne e mala a ne mi se poti.
    Jas i zedov cucli 6+ od istata marka i ista forma, samo malku pogolema. Koga i ja dadov prviot pat ja plukna i ja gledese, sigurno pomislila nee ovaa mojata cucla. Potoa ja prifati :)
     
  13. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Денеска синко три пати има зелена кака, дали е настинато или гладно? Носето му е полно, но кога кивне излезе се од него. Утре ќе се слушнам со патронажната сестра да дојде на посета, и ќе ја прашам, но сакам и ваше мислење.
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Патронажната сигурно ќе ти каже дека е гладно, стара школа се они. Доколку само цица и напредува се е во ред.
    А почна ли да жолто да кака? Мали сте вие не се нервирај. Мој совет, чисти го носето за да може убаво да цица.
     
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Кога се во првите месеци знат така да имат малите,ако си цица доволно најадено си е,проверувај дали е топло и не се плаши.
    Ние сме имаме и 5 пати во ден така,и педијатра и совети ми кажува дека е нормално оти сеуште се мали.
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Sosema e normalno da ima zelena kaka. Neka bide stalno na cice. Noseto go cisti so pumpica i solen rastvor za bebinja
     
  17. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    До сабајлево имаше жолта кака, но после тоа зелена. Ќе го измериме деновиве и ќе видеме дали е напреднал.
    Ви благодарам на сите на одговорите малку ми олесна. :*
     
  18. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    До 14 ден од раѓање треба да ја врати родилната тежина а потоа ќе качува на килажа. Ако имаш млеко не се плаши секој почеток е тежок.
     
  20. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Zдраво,
    син м. веќе една недела е вознемирен плаче се кенка ме гризе додека го дојам ама мислев сека сето тоа е заради ваксината што ја. примаше пред една недела. ама од вчера е многу немирен плаче вриска многу додека гуга и двете раце ги става во уста непцата ги чеша и се лигави многу . колку што приметувам овие се симптоми за забите ама кога го прашав докторот пред една недела ми рече мал е сеуште има време за забчиња. нон стоп сака да го држам во раце абе една минута не мирува и со зор половина час да го молим да му сменам позиција па да цица и то. најмногу 3-5 минути.
    многу сум загрижена еве се мислам дали да го однесам на контрола денеска ама вака не изгледа болен само вознемирен е многу.дали имате и вие вакво искуство како го надминавте?
    јас веќе се потрошив немам сила да стојам на нозе, и физички и психички сум многуу уморна. :sweat: ;( :worried:

    поздрав