1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Jas od vcera ispanicena do daska crni misli i filmovi da ne vi zboram moite trgnaa nasabajle ja pred niv veke budna ne znam dali spiev tri saata ja gnavev majka mi po telefon dodeka stignaa pa posle pak na vrakanje abe na glava i se kaciv do kaj ste pazete kako vozite nemojte brzo trgnete porano da ne ve fati temnica abe 300 glupostii cel den mu se molev na bog zivi i zdravi d se vratat domaa mi olesnaa ne znam kolku pati povtoruvav fala mu na boga koga se vratijaa majka mi samo mi recee aman bre haha tolkuu bev ubedena na najlosoto, zborot mi e deka ova e uste eden dokaz deka se ni e vo mozokot devojki da ne dozvoluvame poveke da ne vodii negativno iskustvava me ubeduvaat deka ne moze da se sluci toa sto go zamisluvamee i se nadevam moevo iskustvo od ovie dva ke pomogne nekomu pred da se srusi pozz
     
    На be.positive и deskarada им се допаѓа ова.
  2. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Јас сум супер,некако и после понудата за брак немам потреба ни за хелекс ни за ништо :D Почнав да ги намалувам пред тоа,несакам наеднаш да ги оставам.Првиот ден бев катастрофа,ништо не јадев,ми се гадеше,сега сум супер.Цело време се плашев како психички ќе се спремам за овај чекор,како ќе му кажам дома,имав трема,на крај пресреќна сум и на се заборавив и спонтано бидна се.Уживам во моментот и среќна сум.Знам дека ќе ми биде претешко додека се навикнам на новиот живот и новиот дом ама одам напред.
     
    На bubic.k, bile69, natemila и 3 други им се допаѓа ова.
  3. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Na sekoe zivo sustestvo mu e tesko na pocetokot ama toa e samo dodeka se prilagodis na novata promena i noviot zivot Milo mi e za tebe samo taka prodolzi da bides srekna vo toa e lekot :*
     
    На mal.ecka и be.positive им се допаѓа ова.
  4. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Хахаха како ме насмеа, како наркоман :rofl: И ја се имам тресено :worried: ама од паника :doh:
     
  5. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Имав прочитено во една книга дека секогаш нашите мисли се пострашни од реалноста. Често ми доаѓа тоа на ум. Мило ми е што се вратија добри, иако знаев дека се ќе биде во ред. :) За другите секогаш знам, а за себе скоро никогаш и пак си паничам :)
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  6. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека е така, зошто јас мерев притисок деновиве, се плашев зошто ме боли главата и паничам! Фала на Бог, добри сме. Дај Боже да помине што побргу! Мислиш дека е до времево и брзо ќе се вратиме во нормала? ^_^
     
  7. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Промените во животот е еден од начините за борба против оваа состојба. На пример: реновирање на куќа, нова облека, промена на работно место, физичка активност, тренирање некој спорт, социјализација и ред други работи. Со затворање во соба и лоши мисли ништо не се менува. Тоа нема тек така да помине ако самите не се трудите, но знам дека е многу лесно да трубам како треба од страна.

    А, од друга страна најлесно е голтни апче, но тоа ги лечи последиците, а не причините. Се уништува организмот, а пред се мозокот и моториката на телото со константно земање на терапија базирана на апчиња.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    Фала многу на советите ама очигледно не сте имале проблем од ваков тип па затоа пишувате така. Како прво дали знаете што е анксиозност?? Ако знаете нема на лупате на фотумов за голтање на апчиња. Како некој многу да сака да ги пие. Сите ги пиеме затоа што мораме и се трудиме да бидиме добро за еден ден да ги оставиме и ќе ве молам заради осетливоста на форумџииве да не пишвате вакви работи!
     
  9. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    И јас имав главоболки деновиве ама воопшто не му придавав значење. И јас пред неколку месеци постојано мерев притисок, и на крајот сватив дека ми е нормален и дека не треба да го мерам туку да си ги средам мислите, па така и правам и многу ми е полесно :)
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Многу луѓе страдаат од анксиозност, психичка состојба проследена со чувство на тешкотии и грижи. За лекување на овие симптоми некои психолози ја користат свесноста, односно моментот на будење, терапија која има корен во будистичката медитација. Еве на кој начин освестувањето може да помогне, пишува во својата книга „The Mindful Manifesto“ д-р Џонти Хиверсеџ: - Пред да го насочите умот кон анксиозноста низ која поминувате, концентрирајте се на дишењето - почувствувајте како воздухот лесно ви струи низ ноздрите, се спушта низ грлото и во белите дробови. Почувствувајте ги отчукувањата на срцето и замислете како тоа ја пумпа крвта со кислородот низ вашето тело. Продолжете така се додека не бидете подготвени за медитација. - Пренасочете го сега вашето внимание на вознемирените мисли. Кои мисли се присутни во вашиот ум во овој момент? Разгледајте ги тие мисли објективно, немојте да реагирате емотивно на нив. - Постои мит дека, кога медитирате, треба да имате „празен“ ум. Но, мислите не се непријател и обидот да ги запрете само ќе доведе до натамошна борба во вас. Третирајте ги мислите за време на медитацијата како да ви свири радио во позадина - можете да го слушнете, но вашето внимание насочено е на нешто друго. Во состојба на свесноста вие обрнувате внимание на фактот дека имате мисли, но не го слушате што тие имаат да ви кажат. Обидете се мислата да не ја карактеризирате како „добра“ или „лоша“. Негувајте го ставот на сталоженост без оглед на тоа што се случува во вашиот ум. Набљудувајте ги своите мисли со љубопитност и нежност и со самото тоа полесно ќе ги поднесете. - Кога и да забележите дека умот ви талка, препознајте дека „заскитал“ и нежно вратете го вниманието кон набљудување на мислите. Продолжете да работите со своите загрижени мисли на овој начин онолку долго колку што самите сте одредиле. Работата на будењето може да биде предизвикувачка и напорна, така што е најдобро во почетокот да работите во покуси периоди.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    Фала за долгиот пост, одлично напишано! Кој може така да ги контролира мислите ќе му биде од голема корист, но во мојов случај тоа не помагаше па анксиозноста премина во нешто многи поозбилно. Се надевам дека ќе му помогне ова на некој!
     
  12. pili

    pili Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    sakam da prasam dali pred mesecniot ciklus simptomite na anksioznost vi se zgolemeni I kako se cuvstvuvate
     
  13. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Гледам на нас анкс. некако не ни се спие :D .
    pili да се зголемува пред месечниот циклус и те како, барем кај мене .
     
  14. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    И кај мене се зголемува по тоа знам дека ке ми доваѓа.
     
    На guzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Тоа зборував и со браучедками,таа е најпозитивна на светот,вика и мене ми беше тешко додека се навикнав,значи тоа нормално е знам,само што ние сме подраматични :lol:
    Фала ти за убавите зборови :*
     
    На dzuls и Sedmica им се допаѓа ова.
  16. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Nate баш ме изнасмеа зошто и јас си го носам секој ден на работа и си го вракам дома Исто како апчиња ХааХаа
     
  17. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Da i toa mnogu. 10 dena pred da dobijam e uzas :( :sweat:
     
  18. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    E ke si puknam znaci. Dali nekoj od vas nekogas si pomislil deka moze ima sistemski lupus i poradi koi simptomi. Jas se pronajdov vo site simptomi i mnogu sum isplasena sega.
     
  19. 30041990

    30041990 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    0
    I mene mi e taka a sega mi pomina pa osekam kako polovinata da me boli i napred jajnicite kako misles pak da mi dovaga ali ne jaki bolki ona slabo taka edno 1 saat 2 posle nema cel den pa pak osetam dali ste imale vie vaka i dalie mozno e e od prehlada ili nekoja infekcija zatoa sto bev i preladena
     
  20. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Денес супер се чуствувам ,со благороден осечај ,се удрив на музика :rofl:
     
    На be.positive, deskarada, kostadinka24 и 2 други им се допаѓа ова.