1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Слими тоа се бебиња:) не знаат да кажат што им е а ние мора да им олесниме, може го мачат заби, може е во скок во развој, може има блага настинка....не знаеме. Теши се дека се е минливо и еден ден ќе се смееш на се.
     
  2. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Mamicki cajceto na Hipp se rastvara so 100 ml voda edna kesicka li?
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    slimii ne se grizii ti rekov zapcinja see. Decata ne se programi da gi programirame koga da vadat zabi. Ne se grizi. Site deca ne se isti da vadat na ista vozrast zabi.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Зависи кое.Оние како во конзерва што се тие одат една лажичка на 100 мл вода.
    Ако се од оние во паковање по 15 кесички...секоја кесичка се раствара во 200 мл вода.
     
  5. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    многу ви благодарам за советите мајки промени немаме само се влошува ситуацијата еве закажав ќе го однесам на контрола кај докторот не знам веќе што да правам пукнав веќе.
    надвор од контрола излезе не знам веќе што да направам не помага ништо го бањав и нервозен што цела вода ме направи и мене и повознемирен е сега уште повеќе.
    ќе почекам се надевам дека брзо ќе излезат забите и ќе олесниме малку ќе заврши агонијата
     
  6. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Od onie vo pakuvanje se.A 200 ml za eden den li da gi ispie?
     
  7. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами ние сме на доење имам неκои здρавствени пρоблеми и пρаам испитувања и κомтρоли,со мене неможам по болници да го носам се случува да ме нема, 2саати еднаш неделно или два пати,оставам чајче ама тоа е за жед само си виκам да не е гладен, се мислам дали да му земам ад додеκа ме нема да му дадат чајчево цело го пие и κога ќе дојдам паκ цица совет
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Уф не,200 е многу.Јас искрено чај давам ради грчевите.давам од хип анасон плус ким мешавина.Но не пие повеке од 70-80 мл.И пие голтка по голтка преку цел ден не наеднаш.
    Тигарче а да оставиш твое млеко?
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Одмолзувај твое млеко секој ден по малку складирај и ако мора од шише барем мајчино да е. Види во соба за доење ја има постапката за чување и складирање на мајчино млеко, а така нема да ја загрозиш и лактацијата. Се надевам ќе оздравиш побрзо.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Леонче мила патρонажната ми κажа деκа мајчиното млеκо, од κога ќе се измолзи моρа да се даде во ρоκ од 1час, затоа помислив на ад ми е жал со чајче гладно ми е,еве пρимам теρапија инеκции се надевам ќе се сρеди пρоблемот за бρзо ,да не го оставам веќе сам мал е денес 1 месец полни,ќе ја пρашам дρ- во соба за доење фала ти убав ден имај си :*
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Мислам дека во обичен фрижидер може и подолго, па кога ќе измолзиш ново, го ладиш одделно, не го мешаш со веќе оладеното, па кога ќе бидат двете исто оладени може да се смешаат па во замрзнувач. Откако ќе се извади од замрзнувач/фрижидер се топли или под топла вода или во сад со топла вода и тогаш треба за еден саат да се испие. Па ако мора, па еднаш дневно и да пие ад ама дали ќе го сака, или да не се одбие од цицање, оти за цицањето треба сила/напор:) а од шишето полесно тече.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами навечеρ на κолκу часа менувате пелени ?пρеκу ден му менувам по 5 6 пати навечеρ еднаш,само мочκаме навечеρ пρеκу ден κаκаме. Незнам дали е убаво мочκан да седи подолг пеρиод 5 6 саати, добивам κоментаρи залади сега доволно еднаш навечеρ исκуства поздρавче :)
     
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ми остана блендирано морковче колку дена може да го чувам во фрижидер и дали може да се чува или да го фрлам??
     
  14. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    mila jas na moeto prvite 2 meseci preku nojc i menuvav po 2-3 pati pampers posle toa pocnav samo po 1 .. se budi samo 1 vo 6 i menuvam pampers si pija mlekce i prodolzuva da spije do kaj 10
    a preku den i menuvam na sekoj 3 sati pa se taka do vecer ..baska ako ja setam deka e kakana taka mozi da se sluci i na pola sat .. posto bebus moj na rati kaka :D
     
    На ddevojce и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Фрли го, барем морковите не се скапи:)
     
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Јас не му менувам од 4 месец ноќе. Користам памперс и држат до 14 часа мочка. Е сега доколку сабајле кога ќе стане околу 6 и видам дека многу има мочка значи е преполна му ја менувам ама ретки се тие сабајлиња.Обично во 10 се будиме и тогаш му ја менувам, зависи до детето само ќе менува со тек на време. Ние денес дури сега сменивме втора памперс пелена. Кога кака одма менувам и до сега немаме проблем. Купи памперс и уживај нема да се измокри и да настине преку цела ноќ а и без потреба ноќе педијатрите не препорачуваат менување пелена. Кога бевме новороденче менувавме при секое будење за цицање на 2 до 3 часа сега не до 5 максимум пелени преку цел ден намалени сме и до 3 и 4 овој месец, а порано по 8 на ден.
     
  17. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски

    Имаш право, ќе пробам сега со мое млекце дали ќе касне барем малку оти денес почнавме со зеленчук и со блендирано, а пред ова само хипп кашички и сокчиња овошни. Може згрешив што почнав со овошје во европа почнуваат со ориз и други житни растенија или пак зеленчук. За второто бебе ќе знам. Или може ќе навикне за ден два на блуткавиов вкус. :?:
     
  18. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Го Изеде со мое млекце ;) поминавме и морковче
     
    На ddevojce и leona83 им се допаѓа ова.
  19. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Јас ноќно време и менувам само ако ептен се разбуди, инаку пред легнувањеменуваме околу 19-20h и после тоа дури на станување околу 8h. Користиме Pampers и никогаш не ни се случило да пропуштат.
     
  20. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ноќеска и денес цел ден си прди и многу му мириса, а не е какано денес, ова му се нема случено секој ден кака по 3,4 пати, дали има некој со ваков проблем оти има некои за во газе за какање помош??? :o