1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што подразбирате под мување?

Дискусија во 'Сингл' започната од kate16, 14 април 2010.

  1. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Глупост.
    Не е за луѓе кои брзо се приврзуваат дефинитивно.

    Се договараш по потреба, искачаш, се шуњаш со некој саат време, разменувате плунка, вртите јазици, некогаш проследено со допири по тело (зависи нели од возраста, мада сега ни тоа не е некој фактор), си викате чао и до наредното искачање нема секојдневно слушање, нема прашања од типот кај беше со кого, зошто и како, него само излегуваш и истово од почеток...

    Вртење у круг! И кругот станува магичен ако се појават чувства, макар и од едната страна. Е тогаш или се прекинува или мувањево прераснува во сериозно нешто вредно за покажување во јавност, подлабоко од долги бакнежи и држење за рака привремено, за што јас сум вечен поборник, зошто никогаш ама буквално никогаш нема да ги сфатам модерниве облици на искажување емоции и мислења.
     
    На eloves, Lovely93, elisabeta и 4 други им се допаѓа ова.
  2. lovebrazil

    lovebrazil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    78
    :lol: Баш точно мислење си имаш за годините. :rofl: И јас така си мислев едно време. :lol: :lol: Верувај ми уста со уста не се бакнува само ако си вљубен. И прости, немој да се навредиш, али навистина слатко си се изнасмеав.
     
  3. LadyNitro

    LadyNitro Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    31
    Под мување подразбирам лигавење :D
     
    На gumicka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Бакнување со некој само на една вечер или повеќе но без обврски, значи не ти е како дечко туку ако сакаш можеш да излегуваш и со друг.
     
  5. SaraWiGGo

    SaraWiGGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки.Имам 14 и пол години(скоро 15)..Хмм се прашувам дали е нормално и НЕ срамота да се муваш на мои години?
    Ќе се искажам,се имам смувано со тројца,со првиот значи пред десетина месеци започнавме и се влечкавме 7 месеци,значи онака си се сакавме ХАХАХ смешно сакање на 13,14 години..Па после за утеха дека не е последен излегов уште со 1,па сега еве 3 недели излегуваме со врсник..Сите беа околу мојата возраст.Нормално е? Срамота е? Смешно е?..Онака чисто сакам совети :)
    ПОЗДРАВ :*
     
    На Tina2017 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    ^Јас имам полни 14 и не сум се смувала, ниту пак искочила со некој. Има мои врснички што од 10 години се смувале... јас се сметам за ненормална според другиве, озбилно. Некои на една недела ги менуваат оние "муваторите". 13 годишни, веќе со 130 се испомувале. Јас обично добивам "покани" за мување или "врска" преку фб, а можат да ми кажат очи во очи, не дека не. Во денешно време, сосем нормално е да се натпреваруваш со некој со бројки (со колку си се смувал/а). Нормално е нешто што некогаш било толку важно да го сметаш за сосем нормално и секојдневно, да сметаш дека тоа можеш да го правиш со секој и да немаш чувства кон тој некој. Мислат јак си ако бидеш ладен, бесчувствителен... и што ќе бидеме ние уствари? Гуштери? Да бе, јаки гуштери... Исто прават и со зборот "те сакам". Го кажуваат на секој, и баш им е гајле како тој секој ќе го разбере.

    И мене ми е гајле, ќе си бидам изрод, ќе ги разбирам работиве поинаку од другите. Нема причина зошто да не бидам нормална како денешниве, чисти мерак.
     
    На Taccka, kikkki, RecklessGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  7. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.985
    ^ ^Тажно е, Сара, многу тажно. :worried:
     
  8. SaraWiGGo

    SaraWiGGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    RESPEKT :D Hehe :*
     
    На Arthur, Papillon.Papi и Amelia им се допаѓа ова.
  9. stefan-25

    stefan-25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    muvanje si e muvanje onaka labavo lapanje hihihiih e sto da podrazbras za muvanje :)
     
  10. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Bravo za tebe bre devojko prodolzi taka na dobar pat si i jas sum kako tebe no jas sum postara od tebe imam17i se gordeam so toa sto sum izrod pozz :* :* :* :* :* ;) ;) ;)
     
    На beu20, cresa-jagoda и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  11. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    и јас имам полни 14 и не сум се смувала досега :)
     
  12. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Ставање на устата во инка и рендање кашкавал и краставици на неа :fubar:
    Де бре,се знае што е мување.
     
    На gumicka и Najubava09 им се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=KIa54IniRvQ
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мување? Во мое време тоа подразбираше да бидеш со некој за една вечер, да се излапате и после секој на своја страна.
    Сега гледам значењето на зборот мување го означува лапањето. Слушам се изразуваат: "Се мувавме со дечко ми". :^) Мене некако ова ми нема смисла...лапање си е лапање :D Само можеби е малку по-хардкор зборче за кажување.
     
  15. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Сите од мојата генерација под мување подразбираат бакнување, без разлика дали си во врска со личноста. :?: :?:

    Сепак јас по мување подразбирам да се бакнуваш со некој, а да не сте во врска.
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  16. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Па, мување може да значи само бакнување со некој на помала возраст, а понатаму и допири ваму-таму, може да има и петинг, секс, зависи кој како си преферира само без обврзување. Значи, врска без обврска. :) И тоа може да се случи само еднаш, за една ноќ или да има и втор, трет пат, некои се муваат по месец-два, три додека не стапат во врска. Така што има разлика од тоа два пати да се смуваш, од тоа три месеци да се муваш со некој. Едноставно, може да претставува само забава или скалило кон нешто посериозно.

    Еве, ми се има случено да меркам некој дечко подолго време и ако се случи нешто со него, пустата попарена од возбуда да отидам кај другарка и да и речам: 'Леле, леле се смував со Петко, мнооогуу сум среќна!' или да се смувам со некој на журка пример и да речам, да бе се смував со еден (небитен). Или па, излегувам со некој подолго време (може и дечко пример да ми биде) и да ме прашаат што правевте, ништо посебно, зборевме нешто и се мувавме само.

    И така. Јас со моите дефиниции. :wasntme:
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. teffi.tkm

    teffi.tkm Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Видете вака сакам довет ама ве молам да не се смеете.на фб ми пиша еден дечко и се допишувавме два три пати и ме праша дали сакам да излеземе и ја реков да.Се договоривме кога и каде и се најдовме(инаку знам дека е глупо ама јас имам 18 год. А со никого не сум се мувала ниту сум имала секс до сега сум немала дечко освен што сум излегла со неколкумина на кафе и други ме канеле на кафе но сум ги одбивала)отидовме во кафиќот нарачавме кафе ни го донесоа и зборевме околу дваесет минути а јас бев седната малку подалеку од него и искрено имав многу трема се тресев цела не знаев ни што да зборам а тој изгледа примети и ми рече да седнам поблиску до него и полека почнавме да се муваме .Дваесет минути се мувавме и тој изгледа многу се возбуди и ме праша дали сакам да одиме во веце но јас го одбив потоа уште десет мин се мувавме ама мене не ми беше многу пријатно затоа што само гледав да не не гледаат келнерите или некој друг иако кафиќот беше скоро празен немаше никој.Ама мене ме сепак ми беше од другите незгодно и го излажав дека треба да одам на роденден и си заминав.Сеа коа размислуам сваќам дека глупо постапив тој рече дека ќе ми пише идека ќе се видиме пак ама не знам дали ќе ми се јави дали да му пишам на пример да му се извонам што така брзо заминав или да чекам тој да ми пише и ако ме покани дали да излезам пак? ВЕ МОЛАМ ПИШЕТЕ фала однапред
     
  18. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да се извинуваш што си постапила така. Според мене, многу претерал дечкото, уште од прво излегување така да се однесува, не е баш во ред. А тој сигурно ќе ти каже да излезете пак. Ако ти се свиѓа излези. Но, бидејќи го знаеш многу кратко време, би ти препорачала прво подобро да го запознаеш.
     
    На gumicka, RecklessGirl и teffi.tkm им се допаѓа ова.
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Бакнување со јазик. Многу ми е глупо кога ќе слушнам или прочитам некоја србинка кога ќе се изрази дека дошол некој тип во кафичот каде што седела, седнал до неа па почнал да ја мува. Како? Така што ја гледал цело време, ја шмекал, па и пришол. (facepalm)
     
  20. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Даа :nod::nod: