1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Parroto world (Светот на папагалите)

Дискусија во 'Дом' започната од candygirl, 28 февруари 2011.

  1. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Кафезот со папагалчето во дневната стои ептен настрана и вратичката му беше постојано отворена но не сакаше никако да испаѓа и му ја затворив. Цело време на кафезот има од оние украсните перденца со чипка за да не испаѓаат лушпите од просото. Но никако не можам да ја убедам мајка ми и единствено што ми преостанува е да го подарам на некој. Во детската каде што е сега, јас понекогаш само за спиење се качувам, а и само тогаш пуштам греалка. Цел ден е само, прегеска одкако се стемни му пуштив ламба за да не е во темница. Не е една недела, скоро 5 месеци ќе е вака. И ми е жал, не сакам да го мачам и да седи само по цел ден. Го чувам 2ипол години и ич не сакам да се разделам од него. Доколку би го дала на некој, тоа ќе биде кај некои повозрасни што навистина ќе се грижат за него и да нема мали деца па да го умрат за еден ден.
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    ^^
    Ако неможеш да ја убедиш мајка ти, барем дај го кај некој да ти го почува тие 5 месеци.
    И мене ме убедуваа да ги дадам, но јас се извојував да останат кај мене. Си кажав јасно и гласно.
    Зборувај и со сестра ти.
     
  3. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Папагалчето му го подаρив на κолега од фаκултет, има исκуство со папагали па на пρолет може паκ да си го земам :D Малце ми е шубе и пусто без него, но тоа е :worried:
     
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Сaкaм пoмoш
    Мoетo пaпaгaлче летaјќи е удри вo зид. Крилoтo му е издигнaтo му се тресе. Вaкa изгледa кaкo нa oвaa сликa
    http://s3.amazonaws.com/f01.justanswer.com/lisasings/2009-04-26_144254_Blue_2.jpg нњ функциoнирa вooпштo, не летa не гo испрaвувa кaкo другoтo.
    Вчерa имaше крв сo клунчетo кaкo дa е вaделo пердув нештo сличнo ...
    Му стaвив хидрoген зa рaни ихидрoциклин, кoгa гo мaсирaв ништo,не реaгирaше. Нo пoтoa глaснo цифкaње итoa беше се .
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во принцип нашите ветеринари незнаат ништо да направат за птица, за да ти кажам да го однесеш да го видат. Мене ми личи како да се работи само за повреда, останува да почекаш да видиш. Ако беше скршено крилото ќе му беше олабавено, ќе висеше. Фати го и пробај рашири го крилцето да провериш. Тоа со крвта е сомнително.
     
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Гo рaширив немa ништo..сaмo не мoже дa летa и сaaм нњ гo шири крилoтo и пaѓa при oбиди зa летaње.. тaкa aјде пoдoцнa ќе гo сликaм и ќе стaвaм сликa.
     
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    @SunnyGirl2 јас моите папагали кај др. Диме ги носев, знае тој што прави. Во Скопје, во Капиштец се наоѓа, погоре од домот за деца.
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Па го боли веројатно. И јас имав иста случка со едниот папагал, се удри и падна, и неколку дена го држеше така подраширено, но му помина, после леташе најнормално. Се надевам не е ништо страшно и кај твоето. Ако сакаш носи го и на ветеринар.
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Samo shto pochina :'(
     
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Душа...жал ми е мила :(
    Прежали го па земи си ново, немој да жалиш долго, такви се птиците- кревки и нежни.
     
  11. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Следен пат ако земеш папагал, и да кивне да го однесеш на ветеринар. Особено кај Диме. Моите едно време се тресеа без причина, ги однесов кај него, значи човекот цел преглед направи и на 2та папагали.
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми пишеш број од Диме? Да си го имам и јас како бек-ап за не дај боже.
     
  13. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    @Kitten
    070 23 43 23- бројот на ординацијата на Диме
    078 370 390- бројот на вработен во ординацијата на Диме (др. Данче).
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Od kade e toj Dime
    Fala inaku ;)
     
  15. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Во Скопје/Центар.
     
  16. nowhat

    nowhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    8
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Tinushka, Kitten, poenta и 3 други им се допаѓа ова.
  17. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.983
    Луѓе ајде ве молам за помош.. Каде може да најдам да си купам рачно ранет питом папагал Мал Александар.. Барав на огласите по нет ама малку ги има и некако многу се скапи дали може некаде да најдам некој до 5000 ден... И по можност да не биде многу стар барем година ипол... Ве молам ако знаете некој или пак вие имате пишете ми....
     
  18. nowhat

    nowhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    8
    Питомите се движат од 6000ден. па нагоре. За 5000 само див Мал Александар можеш да најдеш. За стар - сигурно можеш да најдеш до година ипол. Ама мој совет е помлад да биде. Што помлад тоа подобро. Ако ти се чека, почекај до летово и после земи си ептен млад папагал (2-3 месеца)
     
  19. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Сoпственикoт нa My petshop вo Битoлa oдгледувa Алексaндaри (рaчнo хрaнети). Имa фб стрaнa.
     
    На sikica7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.983
    Како се вика да го најдам на фб