1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

  1. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Еве ви една многу брза варијанта да зготвите нешто невообичаено и вкусно кога имате гости а сепак сакате покрај мезето да ставите и нешто лебчесто или кифлесто ;)
    http://www.youtube.com/watch?v=Fkj4LJqOoMA

    јас ги испробав и беа многу вкусни,,,, можете со кога било руска , пилешка .. итн, салата да ги комбинирате
     
    На duffi, Mrs.Bass и mims-89 им се допаѓа ова.
  2. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970

    Леле и јас некна ги гледав овие, имав куп преводи и наместо тоа ѕвркнав по рецептов.... :tmi:

    Испаѓаат ли вакви нормални и во обично тавче, немам делимано на располагање? Да не ми се испозалепат па индиски омлет да испадне... :|
     
  3. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    ^ Ги има во Тинекс . Јас си ги купувам, ги ставам во релна да ги стоплам и ги служам со намаз, што ми дојде при рака. :D
     
  4. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ама во Тинекс ги има тие Арапските лебчиња, ова е различно. Индискиве се мекани и лиснати се.
    Јас ги пробав Дузи во обично тефлонско тавче за палачинки и не се лепеа. Значи гледај да е тефлонско или керамичко тавчето.
    Инаку Арапските лебчиња се прават дирекно на шорет на дрва или во случајов на рингла од електирчен шпорет, не се пржат во тавче и се многу потенки и потврди.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    не бре какво лепење суви се, ќе се печат во која било тава, јас ги правев во росвајтна тава и јас немам длимано...мајка ми во мала тепсија ги вадела па немала проблем
     
  6. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На duffi, One.Moment и mims-89 им се допаѓа ова.
  7. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Девојки, кога се прави крем за торта и пишува слатката павлака да се загрее на оган и да се растопи чоколадото во неа, се мисли нематена нели? Но како всушност ќе ми се стврдне? Невозможно е...
     
  8. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Па прво ќе ја загрееш и ќе ја стопиш чоколадата во неа, а потоа откако ќе олади ќе ја измиксираш, друг начин не знам.
     
  9. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Женски
    Возможно е ;)
    Треба само да го погодиш соодносот помеѓу хопла и чоколадо. Инаку ова е рецепт за ганаш и се прави со double cream (UK) или heavy cream (USA) кои се млечни (во Македонија слатките павлаки се најчесто растителни со додаток на млечна маса) и имаат висок степен на масленост. За да надокнадиш потребна е помала количина на слатка павлака а поголема на чоколадо.
    Чоколадото се крши и врз него се прелива зовриената слатка павлака (само да стигне до точка на вриење). И кратко со жица се мати. Се остава околу 10-15 мин (ако е ладна собата и помалку) и веднаш се премачкува тортата. Овој крем за торти не се чува во фрижидер затоа што ќе му се промени вкусот. Најстабилен е од сите видови кремови и затоа се користи како подлога за фондан.

    едит: Не се мати со миксер.
     
    На AngelOfArh и mims-89 им се допаѓа ова.
  10. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Пробав заедно со чоколадата да ја матам ама џабе, ко вода беше. :D Една хопла ми пропадна ама нема везе, имав дупла доза. :lol: Јас направив вака вториот пат (бај д веј успешниот): Си ја изматив хоплата и на оган растопив две чоколади со малце млекце. Ги оставив да се оладат и после тоа ги помешав со хоплата и добив неверојатна густина и преубава кафена боја. Јас мислам дека на овој начин се мислело, можеби не објаснуваат во рецептите затоа што мислат дека се подразбира... друго објаснување немам. Еланор, тоа е некоја странска рецепта што си нема врска со ова, многу рецепти за едноставни кремасти торти ги пишува на овој начин. Нема што јас да погаѓам сооднос кога јасно си пишува колку хопла, а колку чоколадо. И не штима, што значи е невозможно во овој рецепт. Не знам за твојата финта, ама јас си го најдов решението што секогаш ме бунеше за ваквите рецепти. :D Сепак фала ви на советите.
     
  11. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Женски
    Твоето прашање беше како е постапката со загревање на хопла и растопување на чоколадо, без матење. Соодветно на прашањето јас ти одговорив.
    Не знам за каков рецепт станува збор ама текстурата на кремот е различна кога хоплата е матена или врела прелеана со чоколадо. Доколку е направена на начинот како што јас пишав има густа и мазна текстура. Ако се загрева хоплата со чоколадото на среден оган, без матење, има потечна текстура меѓутоа во фрижидер се стврднува и има текстура на погуст мус. Ако ја изматиш хоплата и додадеш стопено чоколадо се добива чоколаден шлаг-крем. Сите три имаат различна густина и текстура.
    п.с. ако е рецептот за Монте торта од coolinarika, тогаш е втората постапка.
    Битно на крај си се снашла ;)
     
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Лавли како може така кога хоплата(нематена) на оган се згуснува?
    Јас кога правам сос за тестенини ми добива одлична густина, само треба да врие т.е. крчка малку.
     
  13. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На kuc, Giovanna, zoketo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја слушнато за компирово брашно и знае каде да се набави? Знам во специјал пекарата го употребуваат имаат многу убав компиров леб кој многу ми се допаѓа :inlove::?:
     
  15. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    За компирово брашно немам слушнато,ама ако сакаш компиров леб ,свари 1-2 компири, со средна големина ,испасирај ги и замеси ги во лебот.
     
    На Samer му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    Кесичката пире за брзо приготвување не се смета ли во компирово брашно ?:wasntme:
     
    На Samer му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Можеби може и така не сум пробала.
     
  18. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Феминки, може да се стави земјено тавче во микро? за затоплување
     
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    10171661_1407365009536836_2651730002966364221_n.jpeg
     
    На anina, ddevojce, IronLady и 2 други им се допаѓа ова.
  20. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете каде да најдам хартија за печење?Во маркет ја има ли?