1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Девојки што би ми препорачиле за забрзување на метаболизмот? :sweat:
    Пијам Баланс, Јога јогурт, не бива, зелен чај пак не бива :sweat:
     
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Топла вода со лимон и лажичка ѓумбир? Наутро веднаш штом станеш од спиење.
     
    На Marossa и Maroon5 им се допаѓа ова.
  3. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Почитувана феминке,

    до неколку дена диетата е ок но кафето го кисели организмот и многу подобро би било без кафе. Повеќе од три дена на ваков режим може да се развие кандида која потоа тешко ќе ја извадиш.

    Excercise is the key ;).
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Кафето замени го со зелен чај (умерено!!!). Не да дава енергија, да не беше, немаше да преживеам ниту една испитна сесија. Една шоља е доволно сосема.

    Вежбањево е исто многу битно, со тоа што голем проблем е што мотивација и колосек неверојатно лесно се губи, но по одреден период упорна доследност, без забушавање, тешко е да се откажеш. :)

    Друга работа. Не е малку премногу за желудник ако се внесува ѓумбир во рамки на диета, со полесна храна... или пак баш обратното беше?
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    И со јаболки може да не се ослаби ич,посебно ако јадеш по 5 кила на ден.
    Ама кога ќе ти заслабни крвта,кога ќе станеш омалаксана и ќе почнеш да се онесвестуваш,да не се жалиш :x
    Јади леб,ама интегрален.Благо ако сакаш,само црно чоколадо и то од оние со 70% какао.
    Газирано убаво што не пиеш,не пиј и алкохол.
    Кафето не помага,ама не одмага бидејќи е без шеќер.
    Наутро јади што сакаш,за ручек месо и салата(протеини и зеленчук,а вечера можеш чаша јогурт,само салата или пак ништо,се разбира ако јадеш 3 часа пред спиење.
    И нешто најбитно,вежбај минимално 1 час на ден.Физичката активност е неопходна за слабеење.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Не се наоѓаме на место каде што се кладиме, веќе да си пружиме емоционална подршка, мотивација. Насочиме едни- други на прав пат.

    24ти. Ден кога почнав да се грижам за своето здравје. Ден кога почнав да чекорам кон својот нов - живот.
    Случајно видов и се сетив на фемина. :)

    Потребно е да си обрнеме само малку внимание на самите себеси, да ги избереме вистинските состојки во исхраната и трајно да си го подобриме квалитетот на живеењето. Свесна сум дека некои работи во животот едноставно не можеме да ги променеме, но исхраната е една од нештата за кои ние сами ОДЛУЧУВАМЕ.

    Не сум се мерила одамна, во ПМС сум, веднаш после него се мерам и кажувам резултати :)
    Последните две недели имав малку нездрава исхрана на мени, но количински намалив и сега се стабилизирам. Неможам моментално дома да кувам, али, затоа ресторанчето ми е тука да ми подготвува диетални мениа :) Денес ќе имам стек на скара , јогурт и салата. Месото ми е омилено, т.е се што е протеинско.

    Вчера и денес вежбав по час и половина. 40 мин орбитрек, 40 мин степер и 10тина мин со тегови.
    Степерот ми стана омилен и одкако го имам а вежбав само неколку дена намалив 1,3 цм во колкови.
    Мојата најголема проблематика! :drunk:

    [​IMG]

    Првата е со 110 кг. Втората е со 75 кг. Моментално 69 кг. Немам сегашна, но и втората е добра, чисто да се види разликата.
    Многумина побараа слика, затоа ставив. Ако послужи на некого за мотивација, мило ми е.
     
    На sonce555, Annath, cinderella5 и 18 други им се допаѓа ова.
  7. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    isto taka dobra e i fitbit app ...ti pokazuva so edna strelka dali si in/out of zone spored kcal koi se vneseni preku den :) veruvaj ovaa aplikacija me drzi celo vreme vo taa IN zona :lol: i mi dava motivacija da trosav poveke otkolku shto vnesuvam :D pozz
     
  8. stefan-25

    stefan-25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    jas da vi kazam oslabete samo ako se resite cvrsto ne so dieti ne so apcinja sirupi ili bilo sto tuku samo so ne jadenje jas oslabev 18 kila taka da moze sekoj samo ako se resi cvrsto :)
     
  9. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    издржав денес со 6 јаболка и кафе , не се вагам бидејки ми е страв дан се разочарам мн , така да идемо даље :D
     
  10. Viktorii4e

    Viktorii4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    258
    6 јаболка?? едно средно јабокло е околу 100 калории(со лушпа) тоа се 600 калории а за тие 600 калории ти можеш да се изнајадеш се и пак да си држиш граница...после ,,диетава,, има мускулите да ти овенат.
    ко на Шумахер што му овенаа и на Џоли,па сеа ги види си како ти одговара.
     
  11. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Феминки како напредувате? Дали имате видливи резултати? Јас на себе приметувам дека сум подослабната, а и така се чувстувам но вагата сеуште не го покажува тоа, ама не се откажувам ќе продолжам со ова темпо и пак ќе се вагам.
     
  12. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    После некое време пак ме гледате мене во темава:D.Станав физички активна веќе половина месец тренирам кошарка и изгубив 4 килограми.Имав 59 кила,сега сум 55:wasntme:.Се надевам до Нова Година ќе стигнам до 47 :).И така мене почесто ќе ме гледате во темава ;)
     
    На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Не дека сум на некоја диета, туку само внимавам малку повеќе на исхраната веќе еден месец.
    И нема, не си ја одржувам ни тежината, туку качувам.
    Страв ми е да се качам на вага, ама се гледа. Фармерките ми се тесни, стомакот ми и како... не можам ни да го опишам.
    А не јадам многу. Дури и лебот го намалив. Порано јадев повеќе од 7 кришки дневно, сега по две. Благо јадам само еднаш неделно.
     
  14. Ema28

    Ema28 Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Многу ми смета оваа тежина што ја имам. Затоа мислам време е да превземам нешто. Тешкко е да, секој почеток е тежок но со цврста воља се се може. Се од себе ќе дадам да успеам. Редно време е. Се некако одложувам, ај од утре, ај од понеделник ама нема веке залажување. Ќе одам пополека но сигурно. Решив да почнам со УН диета, па ќе видиме како ќе иде.
     
  15. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Јас да прашам навистина ли печената тиква има малку калории?
    Овие 2 дена си поткаснувам од неа како ужинка, а и навистина многу заситува.
    Би можела цел ден само тиква да јадам :D
     
  16. Ogist

    Ogist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    100 грама тиква содржи 33 калории.
     
  17. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Тиквата е малку калорична а богата со прехранбени влакна коилесно се усвојуваат од страна на организамот. :)

    И јас печена тиква обожавам. :) Ја мислев изминатата недела. :D Се потсетив сега, штом можам ќе ја дегустирам :)

    Деновиве малку настинав, со температура, кашлица не можам да кажам дека бев на режим. Едвај буткав помалку, чисто да кажам дека Јадев...:worried:
    Сабајле се мерев и вагата падна надоле :!: Уште 15 кг да намалам и посреќна нема да бидам. :bow::bow::bow:

    Да оздравам во целост и се враќам на здравата исхрана и редовни тренинзи :party:
     
  18. Miss.Grey

    Miss.Grey Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Денес се зачленив одкако ја видов темава. Една година по ред пробував разни диети. Висока бев 1.60 и имав 60 кг..
    Диета бр. 1
    ми беше само со јадење на овошје и зеленчук. Со која ослабев 5кг. За жал по 2 недели пак добив +3кг.
    Диета бр 2.
    Ми беше здрава храна односно се што не е благо, мрсно, леб. Плус и количината на храната ја намалив. И тоа што беше најважно е спортот. Три пати неделно одев да трчам. Освен него исто така е важна поддршката кога имаш од некој до тебе што ке те потсетува на тоа која е твојата цел.

    И еве ме луѓе за само 2 месеца ослабев 8кг.
    Сега имам 15 години, висока сум 1.62 и имам 52кг.
    И верувам дека секој може да успее во слабеење само ако се сака.
    Ја имате моја поддршка девојки :*
     
    На Tatjana95, kikikikirika и Dazey им се допаѓа ова.
  19. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Браво мис греј, тоа е правилен начин на слабеење, само со здрава храна, активност и количински да се намали храната.

    Туку јас нешто се изгубив во свемирот. Како можам да ја пресметам дневната потрошувачка на калории. ова БМР ми вика дека ми е 1400, ама тоа нели е за основните потреби на организмот ако 24 саата спиеш само. А ако си активен колку треба да се додаде?
    По некоја моја логика ете на диета да сум да намалам по 500 калории на ден , да ми е потрошувачката 1700 значи треба 1200 да јадам или не?
     
  20. Ogist

    Ogist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.