1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Не се става од еден ден не какање, ќе му створиш мрзливи црева и поголеми проблеми понатаму. Штом прди не е страшно. Плус сега почнувате со кашички па нормално е некој период да кака поретко. Кај мене малата еднаш не какаше 7 дена при воведување на храна. Исто ме бркај во газето со ништо ( ќе ти рече некој може да го испровоцираш со топломер) може да повредиш некој нерв.
    Ако не прди, се подува и стврдне стомачето и не какало повеќе денови ќе се консултираш со педијатар за чепче.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.394
    Пол:
    Женски
    Со моето бебе се случува нешто или јас умислувам.Имаше период кога после 19 часот плачеше интезивно ,но грчеви беа во прашање.Еден период беше мир во кука и мислев се помина.Сега последните 4-5 дена плаче после 10 навечер и тоа силно околу пола час.Во текот на нокта а и преку ден е мирно бебе.Спие,цица,кака ,гуга.Психички се изморив пред се од грижа.Што може да е што толку плаче во ист интервал секоја нок?Дали се пак грчеви,или премореност или пак некој страв?
     
  3. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Јас во текот на ноќта не менувам пелена дури кога ке стане сабајле па не ми се случило да пропушти пелената.На почетокот менував еднаш во ноќта ама се расонуваше и после мака мачевме за повторно заспивање така да сега не менувам.Во текот на дента зависи некогаш и по 5-6, ако е какан веднаш менувам, се зависи денот како ќе се погоди.Ти раководи се спрема твоето бебе.
     
  4. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Може да е од морковот. Од морков и банана имаат потврда столица и потешко какаат. И кај нас се сучува истото и затоа деновите кога давам банана или морков тогаш и давам сокче од слива. Кај нас делува и полесно се искакува.
    Инаку не сум против искакување на бебето со топломерче бидејќи знам какви маки имаат бебињата и колку страшно плачат од болка кога не се искакани. Јас мојата ја имам провоцирано со топломер само во случаи кога подолго време не е искакана и плаче од болка. Ако не дај Боже Димитар ти плаче бидеќи не е какан помогни му со топломер (исчистен со алкохол и намачкан со павловличева). Не се препорачува ако често се прави, а инаку во ретки случаи мислам дека и не е толку страшно.
    Поздрав :)
     
  5. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    6
    Моите две деца го правеа истото, со таа разлика што не плачеле туку биле повознемирени. И јас, оскрено, и ден денес не можам да си објаснам за што станува збор. Со ќерка ми сеуште се бориме. Има 8 месеци и после 8 ја фаќа лудило. Ем и се спие ем не заспива. Тоа го прави од бебе. Син ми го надмина тоа на годинка. Преку ден заспивале супер а навечер лудница. Јас мислам дека е од премореност. Сум слушнала човек да не може да заспие од премореност :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Joy постот како јас да сум го напишала за ќерка ми. Исто беше и кај нас, ама тоа плачење се случи неколку пати и престана и како што имам пишано до кај 4.5 месеци потоа беше бебе за пример. И ден денес не можам да знам од што така правеше.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.394
    Пол:
    Женски
    Малце ме утешивте бев исплашена.се надевам нема уште долго да трае ова фаза.Ке ја фати грло од толку викање.ама ај нема што да правам се живо и диво пробав за да и помогнам а она вика ли вика.
     
  8. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    До 1 после полноќ седевме не спиеше никако само прдеше и многу мирисаше, но на КРАЈ СЕ искака само и си заспа, сабајлево пак се покака како и секој ден.Сега е супер,.
     
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас немам баш орентација ама некаде околу 2.5 - 3 месеци е бебушот? Дека тој период е првиот поинтензивен скок во развој и се "чудат" што со себе. И мојата имаше такви фази, ќе помине, па пак ќе надојде ... некаде околу 6 месеци беше најизразено кога и викав по нејзе за да ја дефокусирам од пискање од страв за грлото. :)
     
  10. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    45.623
    Пол:
    Женски
    Мамички за 3 дена малата ќе прави 4 месеци и сеуште не какаме редовно. Само на доење сме и ми кака некаде на 5-6 дена, дали е нормално ова вака да биде се додека е на ексклузивно доење или не? :?:
     
    На lavaleta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    нормално е немај гајле, и мојот беше така па еве сегА смени си кака секој ден по 1 или 2пати
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.394
    Пол:
    Женски
    Да нова два и пол месеци е стара.И мм и вика кога писка таа гласна тој уште погласен :D а јас тогаш сум за во лудница.Па може е и скок во развој ако е така ке помине :) старите ме убедуваат на бајачка да ја носам :^)
     
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Исто и ние јоу од вчеρа поρучеκ е пρемногу неρвозен,му се спие не спие очите жаρ цρвени писκа плаче се тρга од цице,ептен е неρвозен до 1h вчеρа не спиеше,аκо се гρчеви и теρмофоρче му ставам и κапκи и чај незнам и јас што да пρавам веќе 1месец има пон.сме на ваκцина ќе пρашам од што може да е толκу вознемиρен
     
  14. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    мами, досега сме немале грчеви.
    вчера и денеска детево се витка плачи испушта гасови, а денеска има течна столица. од сабачје првата таман беше а другите 2 течни, трите златна боја.. лек некој за столицава?
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ништо страшно не се две течни столици во текот на денот.
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    на една моја другарка бебето поткашлува, по многу малку ама сепак, старо е 1 месец.. сте имале ваков случај со малечко бебе?
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Да, јас. Поназад во темата пишував, секако дека ја однесов на доктор ама се смири за неколку дена. Бебиња се, мора доктор да ги преслуша ама ако цица почесто на цице.
    Јас бев скроз сама и навечер се раскашла и од памет се извадив и ако сакате смејте ми се од пусти страв да не и спушти на гради ја намачкав со свинска маст на градите ( купечка, бела и чиста). Тоа го прочитав на еден српски форум.
     
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    У никој случај не би ти се смеела, паниката се прави. Аа мој совет немој нареден пат. Многу е дискутабилнолечењето со маст, зошто ги затвара порите кај толку мало бебе и не така ретко знаат да кренат температура.
     
  19. Normal

    Normal Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво мамички, можеби прашањево е веќе поставено но има многу постови и не можам да видам. Колку ml е доволно да се дава вештачка храна на новореденче старо 10 дена? Докторката ни дозволи да даваме прихрана но не се информиравме колку ml дневно. Ви благодарам.
     
  20. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    За толку мало бебе мислам дека од 60-80мл. за еден оброк му се доволни. Пробај можеби ќе сака и повеќе.
    Тука нема правило.