1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Прашај во соба за доење. Зависи , некои даваат само еднаш. Ако цица не давај, ќе ти се намали твоето млеко. На почеток е многу важно да цица и да се научи да цица, а ако проба шише ( кое тече полесно) постои ризик да не сака да се 'мачи'да цица.
    Сепак ако треба дохрана прашај точно колку. Пријателка моја даваше околу 30 мл еднап или два пати на ден, а по 10 дена престана и сега бебе успешно цица 6 месеци и одлично напредува.
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Сега да ме прашаш ....сама бев и прочитав. Еднаш само ставив, ама па и кажав на др.рече дека не е штетно.
     
  3. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    се зависи колку е тешко бебето, моето бебе се роди 3820 гр и почнав да у давам ад млеко од 10тиот ден и му давав по 60, толку пијаше уште 1 недела, после тоа накачи 360 гр и педијатарот ми рече ако ги доцицува тое 60мл да му зголемувам по малку, па еве сеа имаме 1 месец и 1 недела, а ние јадиме 120 мл некогаш тоа му е малку.
    Матеј многу плачеше до пред 10 дена и кога и кажав на педијатарот ме праша дали ги допијува и тие што му ги давам и кажав дека да, до капка, и рече малку му е млеко.. и му накачив како шо пишав погоре на 120 мл вода и плус ад млеко и 130 мл иди, па еве сеа како јагненце си спија, од 10 навечер до 6 на сабалје и не се разбудува, некогаш од 11 до 7, ептен ретко во 5 се разбудува и тоа свеж како пуфка, а јас кома хаха .. Денски малку помалку спија, ама не е страшно тоа толку :)
     
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    AД млекото се дозира 150 мл на еден килограм тежина во 24 часа. Пример ако е 4 кила треба да пие 600 мл дневно.
     
  5. Normal

    Normal Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0

    Не се работи за мое дете прашувам за внучето. Бебето цица но останува гладно што значи мајката нема доволно млеко. Докторката дозволи да му се дава прихрана но прашањето ми е колку точно. Сепак благодарам ќе се обратам во другата тема.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.335
    Допаѓања:
    316.793
    Пол:
    Женски
    Колку точно неможеш никогаш да мериш.Едно дете на таа возраст може да испие 120 мл друго едвај 60.На опаковката на секое ад пишува на кој начин и по колку се дава.Пробајте со една грамажа ако го испие целото и бара уште значи малку му било.Ако не го испие значи најадено е и со помала количина.Нема мн филозофија.Битно е да се запази временскиот интервал .Околу два часа му се потребни на млекото да го свари желудникот.
     
  7. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Maјκи дали бебешκата κоса паѓа?го пρиметувам син ми напρед, имаше повеќе κоса сега неκаκо послабо,има позади уште му стои ноρмално ли е
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Да, цела ќе му се смени:)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Се согласувам со leona83 на син ми цела коса му се смени прво почна да му паѓа напред, па потоа од страните и на крај на тилот.Немај гајле нормално е :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Мамички синчето мое еве веќе скоро 2 недели не спие како што треба.Станува во 5 најкасно во 6 наутро, иако пробав да го легнувам покасно.Преку денот надокнадува со спиење ама некако како да го замени денот со ноќта.Навечер почна да се буди на саат време за цицање а пред тоа стануваше1-2 во текот на вечерта.Се лигави уште од 3 месеци и неможам да приметам дали се забите во прашање.Ве молам за мислење .
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски

    Malava koga se rodi imase okolu 3cm kosa i toa kafeava i posle dva meseca se bese poinaku,pocna da i pajga.
    Eve ja sega i raste plava kosa ima
    nekade 1cm i malce retka.
    So pedijatrata zboruvav a isto i dr majki mi kaza deka e normalno,ne grizise normalno e.


    Bambusce- isto i kaj nase se ima sluceno ako preku den spie preku nok zaspiva okolu 01 i vo 5 se razbuduva i cesto place.Eden period spiese od 21 do 8casot.Mozebi se zabcijna kaj vas ili skok vo razvoj.Nie sami od sebe smenivme
     
    Последна измена: 30 октомври 2014
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Менуваат бебињата, кај нас така скоро цел месец не личеше на себе. Единствено што можеш е да го оставаш преку ден да спие во светла просторија и на галама а навечер во темно, тишина. И не го оставај долго да спие преку ден, ќе играте, пеете, плачете...
     
  13. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    826
    Допаѓања:
    459
    Пол:
    Женски
    Мами да ве прашам за мислење
    Бебушко почна со овошни кашички пред еден месец на 5 месеци
    Сега имаме 6 и незнам дали да почнам со зеленчук и што да му давам
    Згора на се имам приметено последниве неколку дена откако ќе ја изеде кашичката цица после 1 час и заспива, се буди и не ми цица околу4-5 часа. Дали е премногу долго без млекце
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.335
    Допаѓања:
    316.793
    Пол:
    Женски
    Од кога почнуваат да ѕупкаат со нозете бебињата?
     
  15. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Син ми почна на 5 месеци да цупка со нозете, мислиш прво ќе протрча па ќе прооди. :rofl:
    Смешки е, постојано бара да го држиме во раце и да скока.
    Живи радости е..
    Дури и кога седи или лежи мрда, прета со ноџињата.. Црвче.. :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.335
    Допаѓања:
    316.793
    Пол:
    Женски
    Па значи рано ни е нам имаме 11 недели.Свеки денес ме убедуваше дека доцниме вика тромаво е бебето затоа.Дури ми вика не сум давала доволно ад капки па коските и биле слаби .аххх бе луге,луге
     
  17. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Mamicki, kako gi perete alistata na vasite bebinja?vo masina ? na race? so prasok ili? pozdrav
     
  18. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Бафи тие се бебиња чисти се сеκаκо алиштата нивни ,и не моρа на 90 степени јас му ги пеρам на 40 степени имам бејби пρогρама,со пеρсил пρашоκ и омеκнувач Леноρ за бебиња
     
  19. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами саκав да ве пρашам κоја темпеρатуρа за бебушите ја одρжувате дома? Јас сум зимоρлива и цело вρеме 25 ми е , ама синκо мој не тρпи толκу топло ми се напρави пρед два дена со потеничκи цел вρат ,бρада тилчето зад ушите ја намалив на 22 од вчеρа сабајле сега добаρ е му исчезнаа ,ама си велам ладно да не му 22степени поздρав убава вечеρ :)
     
  20. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    24-25 степени е и кај мене, чат пат и 26.